Masz wolny dzień? Uwielbiasz spędzać czas aktywnie? Może chcesz zacząć swoja przygodę z aktywnym wykorzystaniem wolnego czasu? Proponujemy rower. To idealny sposób na spędzenie wolnej chwili samemu lub z rodziną. Możemy zarówno zadbać o swoje zdrowie, pozwiedzać okolicę, czy po prostu dotrzeć do pracy bez konieczności stania w korkach. Specjalnie dla was opracowaliśmy zestawienie najlepszych tras rowerowych w Lublinie i okolicach.

Miejskie ścieżki

Żeby przemieszczać się rowerem po Lublinie nie musimy mieć własnego sprzętu. W mieście działa Lubelski Rower Miejski, dzięki któremu możemy bez problemu wypożyczyć sprzęt. W wielu przypadkach taka przejażdżka nic nas nie kosztuje. W systemie miejskich wypożyczalni pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest darmowe.

Problemem nie będą też stacje, w których możemy wypożyczyć i zostawić rower. Ponad 90 z nich znajduje się w niemal każdym zakątku miasta, a dostęp i użytkowanie ułatwi prosta w obsłudze aplikacja mobilna.

W mieście jest około 44 km tras rowerowych, z czego połowa znajduje się w tzw. pasie drogowym. Do miasta dojedziemy też z Jakubowic Konińskich, Elizówki i Świdnika.

Infrastruktura rowerowa Lublina najbardziej rozwinięta jest na Czechowie, Czubach i w Centrum. Z Czechowa Północnego do centrum bez problemu dojedziemy aleją Kompozytorów Polskich. Z Czubów aż po Stare Miasto i pod Zamek Lubelski dotrzemy bezpośrednio trasą wzdłuż Bystrzycy.

Na wycieczkę rowerową wybierzemy się również wzdłuż rzeki Czechówki w okolicach Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogrodu Botanicznego.

Poleski Park Narodowy

Na kilkugodzinną wycieczkę rowerową możemy wybrać się np. do Poleskiego Parku Narodowego, w którym mamy do dyspozycji 5 ścieżek rowerowych:

* Dąb Dominik (2,5-3,5 km),

* Spławy (7,5 km),

* Obóz powstańczy (4 km),

* Perehod (5 km)

* Mietiułka (21 km).

Podróżujemy nimi przez najciekawsze miejsca parku: Muzeum w Starym Załuczu czy wieże obserwacyjne, których miniemy aż osiem. Dla osób nie posiadających rowerów Poleski Park Narodowy oferuje wypożyczalnię oraz wyznaczone miejsca na ognisko, żeby urozmaicić rowerowy wypad na łono natury.

10 km od Lubartowa natrafimy na Kozłowiecki Park Krajobrazowy słynący z bujnej roślinności i różnych gatunków zwierząt i ptaków. Tam też znajdziemy łącznie około 25 km ścieżek rowerowych wyposażonych w parkingi, wiaty, zbiorniki wodne i wyznaczone miejsca na ognisko.

Około 40-kilkometrową trasą możemy cieszyć się również planując wycieczkę z Lubartowa przez m.in. Kozłówkę i Firlej z uwzględnieniem powrotu w miejsce startu. Wyruszając spod Pałacu Sanguszów przez Nowowdwór, Kozłówkę, Siedliska i Kamionkę dotrzemy nad jezioro Firlej, które możemy objechać promenadą dookoła. Następnie prze Przypisówkę, Trójnię Nową i Lisów wrócimy do Lubartowa.

Leśna wędrówka

Łatwa w pokonaniu, 35 kilometrowa trasa, prowadzi przez Krzczonowski Park Krajobrazowy. Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Krzczonowie. Trasa prowadzi przez wszystkie rezerwaty będące w obrębie parku, zobaczymy kolejno rezerwaty: „Las Królewski”, „Olszanka” oraz „Chmiel”.

Trasę rozpoczynamy z Krzczonowa. Po około 3 km trafimy do tabliczek informacyjnych pierwszego z rezerwatów: rezerwatu przyrody „Las Królewski”. Wjeżdżamy tu do lasu, podążając oznaczonym szlakiem, który wzdłuż strumienia prowadzi nas do „śmierdzącego źródła”.

Kierunek trasy zmieniamy we wsi Żuków, tutaj skręcamy na zachód w kierunku Olszanki. Na północ od tego miejsca znajdują się dwa położone blisko siebie rezerwaty przyrody „Olszanka” oraz „Chmiel”.

Po opuszczeniu rezerwatów i lasu mamy dwie opcje powrotu. Pierwszą z nich jest powrót skrajem lasu Piotrowskiego drogami utwardzonymi, którymi dojedziemy do Krzczonowa. Druga opcja to powrót asfaltem. Ta z pozoru mało atrakcyjna droga pokaże nam piękno okolicznych krajobrazów zwłaszcza jeżeli w miarę czasu uda się zaliczyć dwa punkty widokowe, które są po drodze „Dużą Górę” oraz „Boży Dar”.

Trasa Pięciu Jezior

Dla chętnych zwiedzenia niemal całego pojezierza łęczyńsko-włodawskiego przygotowaliśmy Trasę Pięciu Jezior. Startując znad jeziora Krasne przez miejscowość Krasne Krzywe, jezioro Łukcze dotrzemy do Rogóźna, następnie lasami dojedziemy do jeziora Piaseczno, skąd przez Zagłębocze, a następnie przez Orzechów Stary wrócimy drogą asfaltową do miejscowości Krasne. Około 30-kilometrowa trasa nie jest wymagająca, a dostarczy wielu pięknych widoków i umożliwi odpoczynek przy każdym z jezior.

Kierunek: Kazimierz Dolny

Rowerzystom chętnym silniejszych wrażeń podróżniczych polecamy szlak Lubin – Nałęczów – Wąwolnica – Kazimierz Dolny, który liczy prawie 72 km. Wiedzie przez jedne z najciekawszych i najbardziej znanych miejsc regionu.

Poruszając się ścieżką rowerową wzdłuż ul. Andersa, następnie przez Kiepury, Kosmowskiej i Północną do ścieżki przy al. Solidarności przejedziemy przez Dąbrowicę – dawną siedzibę rodu Firlejów do Nałęczowa. Dalej poruszając się przez Rąblów doliną Potoku Witoszyńskiego i Grodarza dotrzemy do nadwiślańskiej perły renesansu – Kazimierza. Trasa prowadzi głównie drogami asfaltowymi lub betonowymi. Znajdziemy tam jednak kilka krótkich odcinków prowadzących przez pola i lasy.

Do Muzeum w Kozłówce

Niemal 50-kilometrowa wycieczka prowadzi przez lasy Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Wyjeżdżamy z Lublina w okolicach Czechowa. Żółtym szlakiem rowerowym przez Dys dostaniemy się do Rudki Kozłowieckiej. W tym miejscu wjeżdżamy już na teren parku, jadąc na wprost głównym szlakiem po około kilometrze dotrzemy do asfaltowej drogi biegnącej przez park. Drogą tą kierujemy się na wschód jadąc prawie do końca lasu.

W tym miejscu polecamy ścieżkę edukacyjną „Kopanina”. Podczas przejazdu towarzyszy nam śpiew ptaków w szumiących koronach drzew. Wzdłuż 2 km trasy rozstawiono 14 tablic z opisami walorów przyrodniczo-leśnych. Oprócz szumu drzew, śpiewu ptaków i „zapachu lasu”, można przez dotyk przekonać się o różnicach kory różnych gatunków drzew, szyszek, liści i igliwia.

Po przejechaniu ścieżki edukacyjnej kierujemy się na zachód, pokonując niecałe dwa kilometry dotrzemy do Rezerwatu Przyrody – „Kozie Góry”. Dalsza część trasy kieruje nas na południe, dotrzemy tam do kilku stawów otoczonych piękną roślinnością, w okolicy znajduje się też Stary Tartak. Z tego miejsca wyruszamy w kierunku zachodnim by wyjechać z parku w miejscowości Dąbrówka.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments