W naszym regionie nie brakuje miejsc, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. Jednym z nich jest plac znajdujący się za kościołem modrzewiowym w Tomaszowie Lubelskim. Unikatowy na skalę krajową projekt zaintryguje wiele osób.
Tomaszów Lubelski to miasto, w którym znajdziemy wiele atrakcyjnych do zwiedzania miejsc. Znajdziemy tam również Kolumny Pamięci, które odnoszą się do znanych i najważniejszych dla Tomaszowa Lubelskiego postaci oraz wydarzeń, które mają duże znaczenie dla historii regionu i Polski.
– W żadnym zakątku Polski nie spotkałem się jeszcze z takim sposobem uczczenia historii kraju – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
Ostatnia odsłonięta kolumna została poświęcona Janowi Pawłowi II. Ukazuje ona postać naszego papieża na tle bazyliki św. Piotra w Rzymie. Pomnik opatrzony został m.in. tytułami dzieł Ojca Świętego oraz miejscami, które odwiedził na całym świecie. Została odsłonięta w dniu 40. rocznicy pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny. Jest ona ostatnią, osiemnastą kolumną projektu.
Wśród kolumn znajdziemy tę nawiązującą do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ona odsłonięta 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości. Widzimy też kolumnę Tomasza Zamoyskiego, która powstała z okazji 397. rocznicy podpisania „Przywileju Lokacyjnego dla miasta Tomaszowa Lubelskiego”.
Jednym z najważniejszych aspektów tomaszowskiej historii są również Bitwy Tomaszowskie, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku. Również to wydarzenie zostało upamiętnione przez miasto kolejnym posągiem.
Pamiątkowe kolumny zostały poświęcone również m.in. Józefowi Piłsudskiemu, który odwiedził miasto w 1921 roku, o. Antoniemu od św. Ducha Wielhorskiego, gen. Tadeuszowi Piskorowi, Janowi Leonowiczowi – członkowi AK, czy Januszowi Peterowi – tomaszowskiemu lekarzowi, który w mieście ma również swoją ławeczkę. Wśród kolumn pamięci znajdziemy także pomnik poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski i 355. rocznicy nadania miastu praw miejskich. W kwietniu została także odsłonięta kolumna poświęcona katastrofie smoleńskiej.
Kolumny z tablicami, które stoją na placu mają tworzyć ścieżkę edukacyjną, która będzie przypominać mieszkańcom oraz turystom o najważniejszych regionalnych i ogólnopolskich wydarzeniach.
– Ten kształt kolumny został zaczerpnięty z tzw. ambony kościelnej. W kościele czyta się z niej ważne słowo. Tutaj my przekazujemy treść naszej historii – wyjaśnia burmistrz Żukowski.
Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Lubelskim, burmistrz miasta oraz proboszcz parafii pw. ZNMP, którzy od 2016 roku koordynują działania związane z pojawianiem się nowych kolumn.
– Inspiracja została zaczerpnięta z Litwy, z miejscowości Zułów, w której urodził się Józef Piłsudski. Tam znajdują się kamienie odnoszące się do dziejów Litwy. To właśnie tam zrodził się pomysł, żeby przenieść ten pomysł na ziemie polskie – wyjaśnia Wojciech Żukowski.
Rewelacja, tak trzymać! Fajnie się czyta artykuły o moim rodzinnym mieście.
Pozdrawiam (-: