Polecamy kilka tytułów, które z pewnością umilą Wam długie jesienne wieczory.

DWA OBLICZA

Agnieszka Bednarska, Wydawnictwo Zaklęty Papier

Stron: 304

Sonia nigdy nie przypuszczała, że spotkanie przypadkowej kobiety na zawsze odmieni jej życie. Dziewczyna, która znajduje się w trudnej sytuacji, od razu przyjmuje od Malwiny propozycję dachu nad głową i opieki nad jej nienarodzonym jeszcze dzieckiem. W końcu może być tylko lepiej. Malwina sprawia wrażenie osoby rozsądnej, starannej i poukładanej. Od początku wzbudza zaufanie i trudno podejrzewać ją o złe zamiary. Sama organizuje dziewczynie każdy dzień, planuje, załatwia, jest bardzo zaangażowana i robi wszystko, aby uchronić inne kobiety przed błędami, jakie sama popełniła. Jednak już wkrótce Sonia przekona się jak bardzo była w błędzie i co kryją w sobie mury zrujnowanego szpitala na wzgórzu. Każdy, kto się w nim znajdzie musi zapłacić za swój pobyt wysoką cenę. Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę? Jak daleko można się posunąć w planowaniu czyjegoś życia? Autorka serwuje nam mix gatunków od powieści obyczajowej, psychologicznej po kryminał i horror w jednym. To zestawienie czyni z tej książki lekturę wyjątkową, pełną niedopowiedzeń, wielowątkową i barwną. Nie sposób się od niej oderwać.

VILLAS

Iza Michalewicz, Jerzy Danilewicz, Wydawnictwo WAB

Stron: 334

Violetta Villas, a właściwie Czesława Cieślik urodziła się 10 czerwca 1938 w Heusy w Belgii. Jako dziecko wraz z całą rodziną przeniosła się do Polski, do Lewina Kłodzkiego, gdzie ojciec otrzymał propozycję pracy. Tu właśnie zaczyna się historia barwnego ptaka, który nie miał łatwego życia w stadzie szarych wróbli i który ostatecznie wycofał się z aktywnego estradowego życia. Villas to do dziś fenomen głosu – cztery oktawy, sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Wizualnie piękna kobieta. Zjawisko. Artystyczny fenomen. Jaka była droga Villas do sukcesu i dlaczego w tym przypadku sam talent nie wystarczył? Co wyniosła z domu rodzinnego i jakie relacje miała z matką? Dlaczego wyszła z mąż za Piotra Gospodarka, skoro jak pokazały dalsze jej losy – nie do końca był mężczyzną jej życia. Iza Michalewicz i Jerzy Danilewicz z niesamowitą rzetelnością i dziennikarską solidnością przedstawiają obraz artystki, wokół której do dziś krąży wiele mitów. Można być mocno zdziwionym licznymi historiami artystki, które mimo jej zapewnień nie znalazły potwierdzenia ani w dokumentach estrady ani wśród osób z jej otoczenia. Kim naprawdę była Czesława Cieślik – królewna w kryształowych pantofelkach z Lewina Kłodzkiego? Prawda jest momentami przerażająca.

ZDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ. OPOWIEŚCI REPORTERSKIE

Hanna Bogoryja – Zakrzewska, Katarzyna Błaszczyk, Wydawnictwo Znak

Stron: 346

Zbiór najlepszych reportaży Polskiego Radia to gratka dla wszystkich miłośników tego gatunku literackiego. W tym wydaniu znajdują się same perełki reporterskie, przejmujące i mocne historie, które niegdyś królowały na antenie radiowej Trójki. Autorki wróciły do bohaterów swoich najciekawszych reportaży i sprawdziły, jak potoczyły się ich dalsze losy oraz czy reportaż wpłynął na ich życie. W 7 rozdziałach opisane jest 14 historii, z których każda wzrusza, przejmuje i zapada w pamięci.

Jest tu m.in.: historię Artura, który na skutek uderzenia w głowę stracił pamięć i został bezdomnym. Żona nigdy nie przestała go szukać, czy znalazła? Anna całe swoje życie poszukuje prawdy o swoich pochodzeniu, a z każdym dniem jest jej coraz trudniej. Zakochany Jacek oddaje oszczędności życia Agnieszce, bo ona jako pierwsza zobaczyła w nim prawdziwego mężczyznę. Nie może uwierzyć, kiedy kobieta znika bez słowa wyjaśnienia. Marlena zakochana w o trzynaście lat młodszym Hindusie walczy o miłość ze swoją rodziną, która traktuje jej decyzję jako fanaberię.

Hanna Bogoryja – Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk są reportażystkami i dziennikarkami radiowymi. Razem prowadzą bloga o reportażu i storytellingu www.torbareportera.pl

PRZECIWKO BRATU

Marcin Dudziński, Wydawnictwo Czarna Owca

Stron: 400

Debiut literacki na rynku kryminałów nie ma z założenia lekko. Konkurencja jest spora i można odnieść wrażenie, że trudno w tej tematyce o powiew świeżości. Warto się jednak miło zaskoczyć. „Przeciwko bratu” Marcina Dudzińskiego to pierwszy tom otwierający trylogię Profanum. Historia jest mroczna, zręcznie napisana, umiejscowiona w różnych momentach czasowych i opowiadana przez kilku bohaterów. Akcja dzieje się w deszczowej Częstochowie, którą opanował biskup Stanisław Walter i trzyma w garści całe miasto. Nikt mu nie podskoczy. Do jego brata, komendanta policji Jerzego, dociera coraz więcej informacji, że Stanisław nie jest przykładnym duchownym. Już wkrótce brat stanie przeciwko bratu, a miasto przygotuje się na nadejście potopu. Marcin Dudziński pochodzi z Częstochowy, co zdecydowanie ułatwiło mu osadzenie historii w tym mieście i poprowadzenie wątków bohaterów. Jak podkreśla w zakończeniu książki – zbierając materiały do tej historii sporo dowiedział się od samych księży, którzy jednak nie wyrazili zgody na publikowanie swoich nazwisk.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments