Wśród najbardziej znanych fobii są np. lęk przed pająkami (arachnofobia), lęk wysokości (akrofobia) nyktofobia (strach przed ciemnością) albo agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią). Znaleźć można jednak również te rzadko spotykane i nietypowe, jak strach przed byciem dotykanym (hafefobia), przed klaunami (koulrofobia), przed liczbą 13 (triskaidekafobia), a nawet lęk przed światłem słonecznym (eosofobia). 

Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które objawia się jako lęk przed danymi sytuacjami, przedmiotami lub zjawiskami. Osoba cierpiąca na fobię unika tego, co wywołuje w niej przerażający lęk, a tym samym utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Przyznanie się do którejś ze znanych fobii zazwyczaj nie wzbudza większego zdziwienia wśród postronnych osób. Istnieją jednak przykłady wyjątkowo nietypowych fobii, które dotyczą bardzo niewielkiego odsetka populacji. Mimo swojej osobliwej charakterystyki, większość z nich posiada oficjalny status zaburzenia psychicznego i widnieje na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób opracowanej przez WHO. Zobacz przykłady nietypowych fobii.

Nomofobia czyli lęk przed utratą dostępu do telefonu komórkowego lub smartfona. Uznawana jest za nową chorobę cywilizacyjną. Osoba dotknięta tą fobią, boi się, że jej komórka przedwcześnie się rozładuje, straci zasięg albo zostanie skradziona i nie odbierze ważnej wiadomości. Gdy jest pozbawiona telefonu odczuwa niepokój, rozdrażnienie, wpada w panikę. Na nomofobię cierpią głównie ludzie młodzi – szacuje się, że aż 70% nastolatków zdradza symptomy tego zaburzenia.

Rytifobia dotyczy głównie kobiet i występuje niezależnie od wieku. To lęk przed zmarszczkami, który dosięga nawet bardzo młode kobiety. Fobia ta może mieć poważne konsekwencje, jeżeli stracimy umiar w odejmowaniu sobie lat. Osoby cierpiące na tę przypadłość często popadają w uzależnienie od operacji plastycznych i „upiększających” zabiegów, np. botoksu.

Pediofobia wywołuje reakcje lękowe na widok różnego rodzaju lalek: porcelanowych, plastikowych, mówiących i ruszających się. Niemiecki psycholog Ernst Jentsch, który próbował zbadać przyczyny tej fobii, uważał, że lęk powoduje brak pewności, czy zabawka jest żywa czy sztuczna. Ten dysonans poznawczy u niektórych osób powoduje strach i dezorientację.

Triskaidekafobia wiąże się z zakorzenionym w naszej kulturze przesądem, że liczba 13 przynosi pecha. Cierpiało na nią wiele znanych osobistości m.in. Napoleon Bonaparte, Richard Wagner, Mark Twain, Franklin Roosevelt. Ze względu na przesądy związane z liczbą 13, niektóre hotele rezygnują z oznaczania pokoi tą liczbą, w windach brak jest przycisków z tym numerem. Często też rezygnuje się z pechowej trzynastki w grach sportowych przy oznaczaniu numerów startowych zawodników (np. sporty motorowe).

Tafefobia, czyli strach przed pogrzebaniem żywcem. Lęk jest tak silny u ludzi, że specjalnie dla osób cierpiących na tafefobię wymyślono trumnę z systemem alarmowym, który reaguje na ruch. Natomiast w Wielkiej Brytanii niektóre firmy pogrzebowe oferują swoim klientom możliwość pochówku razem z telefonem komórkowym – na wypadek, gdyby osoba zamknięta w trumnie jednak postanowiła „ożyć”.

Hafefobia to jest strach przed dotykaniem ludzi i przedmiotów oraz przed byciem dotykanym. Może być wywołana przez przykre doświadczenia z dzieciństwa lub być symptomem bardziej złożonych zaburzeń takich jak fobia społeczna (lęk przed kontaktami z obcymi ludźmi).

Koulrofobia. Osoba z tym rodzajem fobii panicznie reaguje na widok klaunów. Chociaż większości z nas przebranie i makijaż klauna kojarzy się z radosnymi i śmiesznymi chwilami, u niektórych potrafią one wywołać paniczny lęk. Jedna z możliwych hipotez mówi, że strach przed klaunami ma źródło w braku możliwości rozpoznania przebranej osoby.

Gynofobia występuje u mężczyzn i ujawnia się zarówno w kontaktach z kobietami, jak i kobiecymi przedmiotami, np. szminką, biustonoszem, torebką. W skrajnych przypadkach może prowadzić do całkowitego unikania kontaktów z płcią przeciwną.

Więcej o nietypowych fobiach przeczytacie na stronie poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments