Bateria to bardzo przydatny wynalazek. Umożliwia transport i magazynowanie energii w dowolnym miejscu i czasie. Ale w pewnym momencie bateria wyczerpuje się. Co się dzieje, gdy nasz zamiar wyrzucić ją do kosza? Jak baterie są poddawane recyklingowi? Co powinniśmy wiedzieć o ich recyklingu?
Baterie utrzymują swoją moc dzięki pewnym związkom chemicznym i materiałom. Zawierają jednak ołów uszkadzający wątrobę, nerki i układ nerwowy. Jest w nich również kadm, który prócz wątroby i nerek niszczy też układ kostny. Nikiel powoduje choroby szpiku kostnego, a lit wywołuje obrzęk płuc. To tylko część listy groźnych dla zdrowia składników i dowodów na to, że recykling baterii jest koniecznością.
Zwyczajne wyrzucenie baterii do kosza z odpadami zmieszanymi to nic innego, jak rozrzucanie wokół siebie trucizny. Jedna wyrzucona bateria może spowodować skażenie jednego metra sześciennego ziemi. Co więc można zrobić? Zużytych baterii trzeba się przecież jakoś pozbywać.
Gdzie należy wyrzucać zużyte baterie?
Istnieje wiele miejsc, które są zobowiązane do nieodpłatnego przyjęcia zużytych baterii. Jednym z nich są sklepy o powierzchni powyżej 25 m2, które prowadzą sprzedaż baterii i akumulatorów i w których znaleźć możemy specjalne pojemniki na odpady selektywne. Zużyte baterie coraz częściej zbierane są także w instytucjach państwowych, np. szkołach czy urzędach. Można je dostarczyć ponadto do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Jak przebiega recykling baterii?
Po pierwsze baterie są zbierane i dokładnie sortowane. Następnie przechodzą szereg procesów w celu oddzielenia surowców. W zależności od typu stara bateria przechodzi przez jeden lub kilka następujących procesów:
- Mechaniczna separacja wykorzystuje brutalną siłę do niszczenia baterii – dzięki czemu łatwiej jest oddzielić różne materiały.
- Wytapianie: przy użyciu bardzo wysokich temperatur metale wewnątrz baterii topią się w różnych temperaturach.
- Separacja chemiczna wykorzystuje zasadowy (i/lub kwasowy) roztwór do wyodrębnienia różnych materiałów z baterii.
Firmy zajmujące się recyklingiem baterii są w stanie odzyskać aż do 99,5% wszystkich jej składników. Wśród odzyskiwanych surowców są papier, plastik, ale także metale – żelazo oraz metale nieżelazne, jak glin, miedź, nikiel, kobalt czy kadm. Wszystkie te materiały są z powodzeniem stosowane do produkcji kolejnych przedmiotów. Dzięki takiemu zamkniętemu cyklowi zyskujemy nie tylko rozwiązanie problemu odpadów, ale też oszczędzamy środowisku kosztów wydobycia i wytworzenia nowych surowców. Recykling to proces, na którym wszyscy zyskują.
– Wielokrotnie powtarzamy, że selektywna zbiórka odpadów w naszych domach jest warunkiem efektywnego poddania ich procesom recyklingu. W przypadku baterii tę prawdę, musimy podkreślić jeszcze mocniej. Na liniach sortowniczych praktycznie nie ma możliwości wychwycenia tak drobnych przedmiotów jak baterie – przestrzega Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która od lat wspiera proekologiczne działania. – Jednocześnie przy swoim małych rozmiarach są one bardzo szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też utrudniają recykling innych odpadów. Nawet jedna bateria, która trafi do odpadów bio, może skazić całą partię wytwarzanego kompostu. Warto też podkreślić, iż sami możemy ograniczać ilość zużytych baterii zastępując je akumulatorkami zasilanymi wielokrotnie przy użyciu ładowarek. Są one podwójnie „eko” – ekologiczne i ekonomiczne – dodaje.
Pamiętaj!
Baterii i akumulatorów małogabarytowych nie musisz oddawać do punktów zbiórki bezpośrednio po ich zużyciu. Możesz je zbierać selektywnie w osobnym pudełku, w domu. Przechowuj je jednak z dala od gleby i bioodpadów, w temperaturze pokojowej i suchym miejscu.
Artykuł powstał we współpracy z KOM-EKO