Zielony groszek to nasiona grochu zwyczajnego. Zawierają one cenne minerały i witaminy, są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Zielony groszek w konserwie nie traci swoich cennych właściwości, pomaga w utrzymaniu zdrowej przewagi bakteryjnej jelit, wpływa pozytywnie na układ odpornościowy i krzepliwość krwi. Jednak osoby cierpiące na cukrzycę, ze względu na zawartość soli i cukru, powinny spożywać go z umiarem. Smacznego!
Zupa z zielonego groszku
Składniki:
wywar lub bulion
1 puszka groszku
Ptysie do zupy:
¼ litra wody
10 dag masła
15 dag mąki
6 jajek
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Bulion z sokiem z puszki oraz ½ groszku zmiksować. Dodać pozostały groszek, zagotować. Podawać z ptysiami.
Ptysie:
Ćwierć litra wody zagotować z masłem, stopniowo wsypywać mąkę, ucierając na jednolitą masę, ostudzić. Do ciasta, stopniowo dodawać jaja i proszek do pieczenia, ucierać.
Ciasto przełożyć do szprycownicy, wyciskać małe porcje na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w gorącym piekarniku, aż do zrumienienia.
Pasta z zielonego groszku
Składniki:
1 puszka zielonego groszku
30 g ziaren słonecznika
1 ząbek czosnku
4 listki mięty
oliwa
1 łyżeczka soku z cytryny
skórka otarta z ½ cytryny
szczypta cukru
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Ziarna słonecznika lekko podprażyć na suchej patelni. Do pojemnika blendera włożyć: odsączony zielony groszek, ziarna słonecznika, liście mięty, czosnek, sok oraz skórkę z cytryny. Całość zmiksować na jednolitą masę, dodać sól i pieprz do smaku. Ponownie miksować dodając stopniowo oliwę do połączenia się składników.
Sałatka z groszku konserwowego
Składniki:
1 puszka groszku konserwowego
½ cebuli
2 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka majonezu
sól, pieprz
Przygotowanie:
Cebulę posiekać w drobną kostkę. W miseczce wymieszać odsączony groszek, cebulę, majonez z jogurtem. Posolić i popieprzyć do smaku. Wymieszać.