W Lublinie trwa wymiana ozdobnych kompozycji roślin jednorocznych. Do skrzynek, donic i konstrukcji kwietnikowych w centrum miasta i na ulicach, m.in. Lubartowskiej, Jana Pawła II, Muzycznej, al. Tysiąclecia, trafi ponad 6 tysięcy sadzonek traw ozdobnych i roślin zielnych.

– Tego lata, centrum miasta zamiast pastelowych petunii ozdobią bardziej kontrastujące zestawy czerwonych pelargonii i czarnych wilców z zielonym i białym tłem. Część nowych roślin jest już widoczna w przestrzeni miasta, pozostałe powinny pojawić się w ciągu tygodnia. Letnie aranżacje pozostaną z nami do połowy jesieni. Tradycyjnie, Lublin będą też dekorować łąki kwietne, wysiewane oraz naturalne – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Do konstrukcji kwietnikowych w centrum miasta trafiły czerwone pelargonie, czarne wilce i kępy białych smagliczek, w dużych, dodatkowo, znalazły się ciemnoniebieskie petunie. Skrzynki na barierach pasa dzielącego ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Armii Krajowej do ul. Filaretów wypełniły się pelargoniami i komarzycami. Podobnymi kompozycjami z jasnozielonym wilcem obsadzono donice wiszące przy ul. Królewskiej, przed Trybunałem Koronnym, na Placu Zamkowym oraz na ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Zbliżone kompozycje, dodatkowo uzupełnione czerwonymi trawami, pojawią się w skrzynkach przy ul. Lubartowskiej.

Tradycyjnie, dekoracją dużych donic przy ul. Muzycznej i al. Tysiąclecia będą wysokie czerwone pacioreczniki. Podłużny pojemnik przy budynku Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej wypełnią pelargonie, petunie i wilce. Łącznie na ulice Lublina trafi blisko 6400 roślin. Nowe nasadzenia będą gotowe do połowy czerwca.

Łąki kwietne

W wakacje zakwitną również łąki kwietne. W tym sezonie jednoroczne mieszanki z kontrastujących kwiatów wysiano w trzech lokalizacjach: przy ul. Wrotkowskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Diamentową), ul. Łęczyńskiej (przy skrzyżowaniu z al. Witosa) oraz w wąwozie Rury, gdzie wzrasta łąka kwietna z dodatkiem słoneczników.

Nie zabraknie też naturalnych łąk kwietnych, które poprzez ograniczone koszenie powstaną na obszarze około 40 ha. Miejsca te zostaną oznaczone tablicami informacyjnymi „Tu kosimy rzadziej”, tak aby mieszkańców miasta poinformować o celowym pozostawieniu nieskoszonych fragmentów. Takie łąki zobaczymy w kilkudziesięciu miejscach, między innymi przy: ul. Smoluchowskiego, ul. Wrotkowskiej, al. Kompozytorów Polskich, al. Smorawińskiego, al. Witosa, ul. Armii Krajowej, ul. Jana Pawła II, al. Mazowieckiego i ul. Nadbystrzyckiej. Pełna lista miejsc, w których mieszkańcy znajdą naturalne łąki kwietne dostępna jest na stronie Lublin.eu.

Fot. Miasto Lublin

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments