Droga pojednania – to hasło przewodnie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która ulicami Lublina wyruszy już po raz 8. w piątek (25 marca). W tym roku będą liczne nowości, ale i dobrze znane trasy.
W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa msza święta przed drogą krzyżową będzie odbywać się w trzech kościołach o tej samej porze, czyli o godzinie 19:00 w piątek (25 marca). W Archikatedrze Lubelskiej zgromadzą się ci wierni, którzy wybrali trasę czerwoną, fioletową i żółto-niebieską. Z Kościoła Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (kościół powizytkowski) wyruszą pielgrzymi z trasy żółtej, niebieskiej i czarnej. Natomiast z kościoła pw. św. Mikołaja (na Czwartku) wyjdą wierni, którzy wybrali trasę brązową, zieloną i pomarańczową.
Wyruszając na EDK zobowiązujesz się do przestrzegania zasad EDK, a w szczególności reguły milczenia. EDK to nie jest nocny rajd tylko specyficzne wydarzenie religijne. Organizatorzy apelują, że jeśli chcesz jedynie sprawdzić się fizycznie i nie akceptujesz idei i zasad EDK wybierz inna formę aktywności.
Trasy Lubelskiej EDK biegną drogami lokalnymi oraz duktami leśnymi i drogami gruntowymi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Więcej informacji o każdej trasie można znaleźć na stronie internetowej EDK.
Dla uczestników EDK zostały przygotowane pakiety w skład którego wchodzą rozważania Drogi Krzyżowej edycjia EDK 2022 oraz opaska odblaskowa. Koszt pakietu wynosi 10 zł. Zebrane fundusze przeznaczone są na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem EDK. Pakiety można będzie odbierać w dniach 23 i 24 marca od 10:00-19:00 w kawiarence przy kościele pw. św. Andzreja Boboli w Lublinie oraz w dniu 25 marca od godz. 18:00 przed każdym z w/w kościołów, w którym będzie Msza św. w intencji uczestników.
Opłaty można dokonać przy odbiorze pakietu z materiałami, albo przelewem na konto Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej: 20 1240 1503 1111 0010 1057 3012 tytułem EDK 2022. Przy odbiorze pakietu należy okazać potwierdzenie przelewu.
Trasy
Trasa niebieska św. Faustyny Kowalskiej o długości ok 31 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.
Trasa pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny o dł. ok. 33 km z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Straym Mieście.
Trasa żółta św. Jana Pawła II o dł. ok 44 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
Trasa czerwona Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego o dł. ok 46 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
Trasa fioletowa bł. Władysława Gorala o dł. ok 41 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
Trasa czarna bł. Piotra Jerzego Frassatiego o dł. ok 51 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej. Jest to trasa tzw samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.
Trasa brązowa bł. o. Józefa Mazurka o dł. ok 40 km. Zaczyna sie w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.
Trasa zielona Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo o dł. ok 42 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie biegnąc doliną Wieprza.
Trasa żółto-niebieskie św. Jakuba Apostoła Starszsego o dł. ok 44 km. Zaczyna sie w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościóła pw. św. Jakuba w Głusku. Jest to druga trasa tzw. samotna, , nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.