Odpady plastikowe stanowią znaczną część wszystkich produkowanych w naszych domach śmieci. Plastik rozkłada się nawet kilkaset lat i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt, zarówno tych lądowych, jak i wodnych.

– Odpady tworzyw sztucznych stanowią najliczniejszą grupę spośród zbieranych odpadów opakowaniowych. To prosta konsekwencja wszechobecności plastiku w naszym otoczeniu. Minęło nieco ponad 100 lat od odkrycia pierwszych tworzyw sztucznych, a wielkość ich światowej produkcji w roku 2019 szacowana była na 368 mln ton – mówi Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która od lat wprowadzania proekologiczne rozwiązania.

Bezpłatna aplikacja ekoAPP dla mieszkańców Lublina. Musisz ją mieć

Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych w domu jest więc koniecznością, a zarazem idealnym sposobem na oszczędzanie. – Są sfery życia, w których zastosowanie tworzyw sztucznych, ze względu na ich właściwości, jest użyteczne. Natomiast nie jest do zaakceptowania ich obecność w środowisku naturalnym. Stąd konieczne jest zamknięcie ich obiegu, upowszechnianie i usprawnianie systemu selektywnej zbiórki oraz poddawanie ich recyklingowi, bo istnieją ku temu skuteczne rozwiązania – dodaje ekspert

Nie dla słomek i patyczków

Słomki do napojów, patyczki do mieszania kawy czy jednorazowe sztućce i talerzyki już znacznie rzadziej występują w naszym codziennym życiu. Zastąpiły je produkty drewniane i bambusowe lub wielorazowe, jak na przykład spersonalizowane słomki wykonane z metalu i silikonu.

Słyszeliście już o naczyniach z otrębów pszennych?

To oryginalny zamiennik plastiku, który może zostać wykorzystany podczas spotkań na świeżym powietrzu i gdy chcemy uniknąć zmywania po spotkaniu oraz dla tych, którzy chcą zredukować ilość wyprodukowanych odpadów plastikowych. Naczynia i sztućce z otrąb pszennych są w 100% biodegradowalne w tylko 30 dni.

– Produkty biodegradowalne to produkty wykonane z naturalnych związków organicznych, które rozkładają się w naturalnym procesie kompostowania, czy to w przydomowym kompostowniku, czy też w specjalistycznych instalacjach do kompostowania odpadów – tłumaczy dyrektor Przystupa.

Efektem procesu kompostowania jest wytworzenie kompostu, naturalnego nawozu dostarczającego glebie i roślinom substancji odżywczych. Od produktów biodegradowalnych należy odróżnić produkty reklamowane jako degradowalne czy oxy-biodegradowalne.

– To w istocie produkty z tworzyw sztucznych, w których zastosowano katalizator przyśpieszający ich rozkład. Niestety, póki co w jego wyniku powstaje nierozkładalny mikroplastik, będący ze względu na swoje rozmiary jeszcze większym utrapieniem dla środowiska – tłumaczy nasz eskpert.

Już teraz dostaniemy talerze, miseczki, widelce, łyżki i noże, które będą znacznie bardziej wytrzymałe niż talerzyki papierowe, oraz mniej uciążliwe dla środowiska niż naczynia plastikowe.

Materiałowa torba na zakupy

To kolejny produkt, który zawsze powinien znaleźć się w damskiej torebce. Materiałowe torby na zakupy będziemy mieć zawsze pod ręką, a gdy tylko ubrudzi się podczas codziennego używania możemy po prostu wyprać ją w pralce. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy środowisku wielu torebek rozkładających się nawet do 500 lat, ale i oszczędzimy nasze pieniądze przy niemal każdych zakupach.

Wybieraj napoje w kartonowych opakowaniach

Ten sposób nie do końca pozbawi nad produkowanych odpadów, ale znacznie zmniejszy ich ilość pozostawiając nam znacznie więcej miejsca w koszu na śmieci. Im większy litraż kartonu wybierzemy, tym więcej wyeliminujemy plastikowych butelek z naszego życia. Naturalny sok w kartonie 5-litrowym to znacznie mniej odpadów. Szczególnie, gdy pozbędziemy się kartonu drąc go na mniejsze kawałki.

Silikonowe formy na lód

Kto z nas nie zna foliowych opakowań na kostki lodu. To nieodłączny przyjaciel amatorów mrożonej herbaty, kawy i schłodzonych słodkich napojów. Ale czy nie drażni was, gdy woreczki nieoczekiwanie się kończą akurat wtedy gdy najbardziej ich potrzeba, a każdy woreczek podczas użycia jest rozrywany, przez co służy nam tylko raz?

Świetną alternatywą będą silikonowe formy, które możemy wykorzystać wiele razy nie produkując przy tym nadmiernej ilości zużytej folii i mając pewność, że kostki zawsze będziemy mieć pod ręką… o ile oczywiście nie zapomnimy wstawić formy do zamrażarki.

Etykiety na opakowaniach

Czy zauważyliście, że coraz więcej produktów, nawet jeśli opakowane są w plastik zamiast foliowych naklejek z opisem mają na sobie papierowe nakładki z informacjami? Bardzo łatwo je oddzielić od opakowania, wyrzucić do niebieskiego pojemnika, a resztę ponownie wykorzystać.

– Jeszcze raz trzeba podkreślić, jak ważna jest nasza odpowiedzialność w sferze gospodarowania odpadami. Zawsze podkreślam, że każdy z nas sam decyduje o tym, czy coś stanie się odpadem i jaki będzie dalszy los wyrzuconych przez nas śmieci. Wszystko zaczyna się już na etapie odpowiedzialnych zakupów. Decydujemy o potrzebie zakupu danych rzeczy, ich ilości, ale również o tym z czego są wykonane, a to ma swoje skutki jeżeli chodzi o recykling. Ten zaś nie jest możliwy, jeżeli nie prowadzimy we własnym domu prawidłowej segregacji odpadów – podkreśla dyrektor KOM-EKO.

Artykuł powstał we współpracy ze spółką KOM-EKO

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments