Co roku do mórz i oceanów trafia prawie 8 mln ton plastikowych śmieci. W 2015 r. światowa produkcja plastiku wyniosła 448 milionów ton, 73 proc. śmieci na plażach całego świata to plastik. Jego żywotność szacuje się na 450 lat, a w niektórych przypadkach może nie rozkładać się wcale. Jak ograniczyć jego zużycie w naszych domach? Co jeszcze, poza segregowaniem śmieci możemy zrobić, żeby wspomóc naszą planetę?
Zacznijmy od zamienników plastiku w domu. Szkło, drewno, papier, metal lub materiały biodegradowalne stanowią świetną alternatywę dla plastikowych pojemników. Warto unikać przede wszystkim torebek foliowych, plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku oraz tych wykonanych z plastiku najgorszej jakości. Nawet jeżeli nie uda nam się całkowicie zrezygnować z plastiku to możemy realnie ograniczyć jego użycie w naszych domach.
Szklane butelki i słoiki zamiast plastikowych mają wiele zalet: możemy używać ich wielokrotnie, wykorzystywać do samodzielnie zrobionych napojów, zup czy przetworów. Świetnie nadają się do przechowywania np. ryżu, makaronów, mąki czy orzechów, a także sosów i zup. Słoiki można wekować, więc długo nam posłużą – np. wszelkiego rodzaju kiszonek. Szkło nie jest szkodliwe dla środowiska i dla nas samych. Nie zawiera substancji, które wnikałyby w jedzenie lub napoje.
Jedzenie do pracy często zabieramy w plastikowych torebkach lub pojemnikach, a można zamienić je na te, wielokrotnego użytku np. szklane. Dodatkową zaletą jest fakt, że szkło się nie przebarwia od potraw i nie ma wpływu na smak naszego obiadu czy drugiego śniadania. Na grilla lub wyjazd weźcie naczynia i sztućce jednorazowe z otrębów lub papieru. Zastąpią plastikowe naczynia jednorazowe, a przy tym są neutralne dla środowiska.
Wiele produktów codziennego użytku możemy nabyć w bardziej ekologicznej wersji. Np. bambusowe szczoteczki do zębów to przyjazny dla środowiska zamiennik, a przy tym designerski. Trzeba jednak sprawdzać, czy użyty do zrobienia szczoteczki surowiec został pozyskany ze zrównoważonej uprawy. Mydło w płynie możemy zastąpić tym w kostce, które nie potrzebuje plastikowej butelki do przechowywania. Nasi pupile też są brani pod uwagę w tej rewolucji. Plastikowe miski na wodę i jedzenie warto zastąpić ceramicznymi. Nie wspominając o tym, że mają ładne i designerski wygląd.
Kilka podpowiedzi co jeszcze możemy zrobić bez plastiku:
Metalowe puszki – idealne jako zamiennik dla plastikowych pudełek np. na ciastka, kawę, czy jako organizery na kredki albo biżuterię.
Opakowania biodegradowalne – świetne do zamrożenia żywności, coraz częściej pojawiają się już biodegradowalne naczynia czy dodatki do wnętrz o pięknych, designerskich formach.
Szkło hartowane – idealna ochrona ekranu naszego telefonu, jest też bardziej wyczulone na dotyk niż plastikowe folie.
Torby wielorazowego użytku – zamiast plastikowych ze sklepu. Gdy będziemy mieć kilka swoich toreb materiałowych – nie dość, że będzie to ekologiczne, to zaoszczędzimy sporą sumę, nie płacąc za każdym razem za foliówki.
Soki i napoje – soki warto robić samodzielnie w domu, w dodatku wlewając do wspominanych już szklanych butelek.
Woda z kranu – warto przestawić myślenie i zdecydować się na wodę filtrowaną z kranu. W tan sposób również oszczędzamy. Inwestujemy tylko w dobry filtr do wody lub w dzbanek z filtrem wymiennym.
Więcej ekoporad znajdziecie na muratordom.pl