Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński odbędzie się 18–20 sierpnia w Lublinie. To czas inspirującego spotkania z kulturą tradycyjną. Dla osób, które chcą nie tylko obserwować i słuchać, lecz również aktywnie doświadczać tradycji, Fundacja Kultura Enter przygotowała wyjątkowe warsztaty rzemieślnicze (17–20 sierpnia).
Uczestnicy będą mieli okazję m.in. nauczyć się podstaw stolarki, poznać snycerskie zdobienia czy stworzyć drewniane naczynia. W tym roku tematem przewodnim Letniej Szkoły Tradycji jest obróbka drewna. Zapisy startują 19 lipca.
Letnia Szkoła Tradycji to program specjalistycznych i rozbudowanych warsztatów dla osób zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową. Podstawową zasadą podczas warsztatów jest relacja mistrz-uczeń. Relacja ta, ze względu na swoją wyjątkowość i bezpośredniość przekazu, jest skutecznym narzędziem wspomagania procesu przekazu tradycji.
– Tegoroczna Letnia Szkoła Tradycji poświęcona jest tradycyjnej obróbce drewna. Uczestnicy pracujący w pięciu grupach tematycznych poznają właściwości różnych gatunków drewna, nauczą się odpowiednio przygotowywać materiał do obróbki i samodzielnie wykonają od podstaw drewniane dzieła sztuki: niewielkie meble, tradycyjną ozdobę snycerską, naczynia, bryczkę z konikiem oraz ludowy drzeworyt. Wszystkie prace będą się odbywać pod czujnym okiem twórców-rzemieślników ludowych reprezentujących różne regiony Polski. Kilkudniowe warsztaty będą okazją do tego, aby odkryć na nowo tajniki tych zapomnianych rzemiosł. Od uczestników i uczestniczek będą wymagały nie lada cierpliwości i precyzji. Liczymy, że efekty ich pracy będą imponujące – opowiada Magda Zaworska z Pracowni Kultury Tradycyjnej Warsztatów Kultury.
Program warsztatów
Podstawy stolarki | Prowadzenie: Arkadiusz i Joanna Zych
Stosując tradycyjne techniki stolarskie (bez użycia gwoździ i kleju), uczestniczki i uczestnicy wykonają z drewna modrzewiowego lub sosnowego wiszącą półkę i drewniany zydel.
Snycerka podlaska | Prowadzenie: Jerzy Ostapczuk
Snycerskie zdobienia architektoniczne wymagały od rzemieślników umiejętności i precyzyjności oraz odpowiednich narzędzi. Aby poznać ciekawostki związane z tą dziedziną rzemiosła, warto wziąć udział w warsztatach, które poprowadzi Jerzy Ostapczuk. Oprócz teorii o doborze materiału i sposobach konserwacji drewna uczestnicy i uczestniczki poznają narzędzia snycerskie oraz zobaczą, jakie wzory można wykonać przy ich pomocy. Druga część to już czysta praktyka. Początkujący snycerze wytną od wzornika tradycyjną ozdobę nadokienną charakterystyczną dla północnego Podlasia. Nikt nie wyjedzie z zajęć z pustymi rękami.
Naczynia drewniane | Prowadzenie: Jerzy Tarasiewicz
Zaawansowanym typem obróbki drewna jest toczenie. Proces ten wymaga bardzo dużej precyzji oraz skupienia rzemieślnika. Niezbędnym narzędziem tego procesu jest tokarka do drewna. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów wykonają drewniany kubek z uchem, moździerz (stępkę), świecznik, a także dłubaną nieckę z drzewa osikowego. Efekty swojej pracy będą mogli udekorować według własnej koncepcji.
Drzeworyt ludowy | Prowadzenie: Józef Lewkowicz
Podczas zajęć początkujący adepci i adeptki tej sztuki zdobędą niezbędną wiedzę na temat drzeworytu, w tym drzeworytu płazowskiego i jego ciekawej historii. Pod ścisłą kontrolą artysty sami wykonają drzeworyt według własnego pomysłu. W ruch pójdą dłuta, dłutka i noże. Gotowe prace będą malowane farbami drukarskimi i odbijane na papierze.
Zabawki drewniane | Prowadzenie: Tadeusz Leśniak
Drewno jest także surowcem, z którego wykonywano większość ludowych zabawek. Nie stanowiło jednak osobnej gałęzi rzemiosła, lecz w większości było produkcją uboczną przemysłu drzewnego. Podczas warsztatów pod okiem Tadeusza Leśniaka będzie można wykonać modele drewnianych ptaszków, konika na kółkach i bryczki, czyli zabawki charakterystyczne dla żywieckiego ośrodka zabawkarskiego. W ruch pójdą dłuta, noże, wiertarki i szlifierki. Ostatni etap prac to malowanie wykonanych zabawek.
Jak się zapisać?
* Zapisy trwają od 19.07.2023 od godziny 11.00 do 25.07.2023 r. do godziny 24.00 poprzez formularz online dostępny na stronie retradycja.eu. Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób pełnoletnich. O dostaniu się na warsztaty decydują odpowiedzi na zawarte w formularzu pytania, dlatego warto poświęcić czas na jego wypełnienie.
* Letnia Szkoła Tradycji odbywa się w dniach 17–20 sierpnia 2023 r.
* Obowiązuje kaucja zwrotna w wysokości 200 zł – szczegóły w Regulaminie.
Spotkania tematyczne
W ramach Letniej Szkoły zaplanowane zostały również dwa spotkania tematyczne:
* Drewniana architektura w Nadsaniu na tle sąsiednich regionów | Prowadzenie Andrzej Żygadło
Podczas spotkania zostaną przedstawione dawne bogactwa drewnianej architektury w Polsce południowo-wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem regionu Nadsania. Ukazane zostanie zarówno dawnego uniwersum pejzażu historycznego, jak i typy konstrukcji i regionalizmów występujących w architekturze poszczególnych obszarów. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z zarysem wieloletnich prac badawczych nad drewnianą architekturą Nadsania.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 19 sierpnia (sobota), godz. 14.00–15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Wstęp wolny
* Ochrona zabytkowej architektury drewnianej w Polsce południowo-wschodniej | Prowadzenie Andrzej Żygadło
Prowadzący przedstawi historię ochrony drewnianej architektury zabytkowej w Polsce południowo-wschodniej, począwszy od okresu rozbiorów po czasy współczesne. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prace przy zabytkowych obiektach drewnianej architektury począwszy od prac inwentaryzacyjno-badawczych poprzez prace konserwatorskie zabytku i jego otoczenia na wybranych przykładach.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 19 sierpnia (sobota), godz. 16.00–17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Wstęp wolny