Pochodzący z Ukrainy studenci KUL mogą liczyć na finansowe wsparcie uczelni. Każdy wniosek dotyczący redukcji opłaty za studia jest rozpatrywany w trybie ekspresowym. Dodatkowo, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II od kilku dni funkcjonuje Bank pomocy KUL.

Na wielokierunkowe wsparcie uczelni mogą liczyć nie tylko ukraińscy studenci, ale także ich rodziny. – Studentom, którzy ze względu na działania wojenne, musieli przerwać naukę w Ukrainie, chcemy pomóc w kontynuacji kształcenia na naszym uniwersytecie. Podobną pomoc kierujemy w stronę naukowców – mówi prof. Michał Wyrostkiewicz, rzecznik prasowy KUL. Władze KUL szukają rozwiązania, dzięki któremu uniwersytet mógłby pomóc w edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Bank pomocy KUL można zasilić na wiele sposobów. – Czasem, pomysłami, entuzjazmem, rękami gotowymi do pomocy, opieką nad dziećmi, tłumaczeniem, transportem czy miejscem, w którym mogliby się zatrzymać uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Zasilającym może być każdy, nie tylko pracownicy i studenci KUL. Mile widziane jest też wsparcie finansowe – mówi rzecznik.

Ciągle funkcjonuje infolinia obsługiwana w językach ukraińskim, rosyjskim i polskim, a także punkt, w którym zbierane są dary rzeczowe. Dodatkowo, wolontariusze KUL dystrybuują „Rozmówki polsko-angielsko-ukraińskie” wydane przez Wydawnictwo KUL. Dzięki nim uchodźcy, którzy nie znają języka polskiego będą mogli porozumiewać się w Polsce w podstawowych kwestiach.

Punk zbiórki darów znajduje się w kolegium Jana Pawła II przy ul. Łopacińskiego 5 w Lublinie. Do końca tego tygodnia, czyli do niedzieli (6 marca) wolontariusze dyżurują w godzinach 10-18.

Przynosić można żywność z długim terminem ważności, kasze, makarony, mleko w kartonach, pieczywo chrupkie, przekąski, zupki instant, słodycze. Potrzebne są także artykuły papiernicze dla dzieci: kredki, bloki rysunkowe, farbki, zeszyty, klocki. W dalszym ciągu przyjmowane są również środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, apteczki taktyczne.

Infolinia działa od godziny 8 do 21 pod numerem nr telefonu: 48 415 852 632, mail ukraina@KUL.pl. Można również dokonywać wpłat na konto Fundacji Rozwoju KUL 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments