Dla dzieci i młodzieży spędzających wakacje w Lublinie, miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć, które zachęcą do wspólnej aktywności poza domem. Wszystko w ramach akcji „Lato w mieście”. Tegoroczna edycja będzie atrakcyjną przeciwwagą dla miesięcy nauki zdalnej i ograniczonych kontaktów z rówieśnikami. Zapisy ruszają już w poniedziałek (14 czerwca).
– Tegoroczna edycja akcji „Lato w mieście” będzie pełna atrakcji, które zachęcą dzieci i młodzież do wyjścia z domu i włączenia się do wspólnej zabawy. W tym roku stawiamy na integrację i rekreację oraz kontakt z naturą, które pomogą w odświeżeniu relacji rówieśniczych. Rozpoznawanie drzew i głosów ptaków w zrewitalizowanym Parku Ludowym, historia lubelskich wodociągów, warsztaty kulinarne i degustacja kwasu chlebowego, nauka komunikacji z psem, lekcje sztuki czy warsztaty artystyczne to tylko kilka tegorocznych propozycji na spędzenie czasu wolnego – wylicza Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.
LUBLublin zaprasza na gry miejskie, do odkrywania tajemnic starego Lublina oraz historii wodociągów, zagadkowej Bystrzycy i Parku Ludowego pieszo, na wrotkach, hulajnogach i rowerach. Nie zabraknie spacerów ulicami letniego Lublina sprzed wieków i legend na dobranoc. Porozumienie Rowerowe przygotowało „Rowerowe ABC” dotyczące zasad bezpiecznej jazdy, które uczestnicy poznają podczas wycieczek rowerowych. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Lublinie proponuje zajęcia i warsztaty, które zakończy zdobycie odznaki „Znam Lublin”. Autorską wersję przewodnika po Lublinie stworzą uczestnicy zajęć „Lublin od podszewki” prowadzonych przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną.
Warsztaty jazdy na rowerze, kulinarne, eko i pokaz psiej grzeczności
Smacznie spędzą czas uczestnicy warsztatów kulinarnych przygotowanych przez Lawendowy Dworek. Samodzielnie wykonany samochód z tektury, albo eko-skarbonka to propozycja na twórcze spędzenie czasu z Fundacją Strefa Dorastania. Jak rozmawiać trzeba z psem, by nas słuchał zaprezentują trenerzy z Frambos Club K-9. Na cykl rodzinnych warsztatów bezpiecznej jazdy na rowerze zaprasza Towarzystwo dla Natury i Człowieka.
Ruch to zdrowie, czyli jak zostać mistrzem olimpijskim?
Na młodych kajakarzy czeka letnia przystań przygotowana przez Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA. Lato pod żaglami, a w nim nauka wiązania węzłów żeglarskich, rejsy jachtem, wycieczki rowerowe i warsztaty fotograficzne to propozycja Uczniowskiego Klubu Sportowego Żegluj. Instruktorzy z High Life Studio zapraszają na warsztaty gimnastyczno-akrobatyczne z wykorzystaniem koła cyrkowego Aerial Hoop i pionowego drążka Pole Kids. Treningi sportowe w czterech dyscyplinach i udział w Olimpiadzie to oferta Oratorium Centrum Młodzieżowego Sióstr Salezjanek. Jak jeździć figurowo na rolkach dowiedzą się adepci Akademii Sportu Akfon Lublin. Podczas warsztatów prowadzonych przez Fundację Wspierania Kultury Gimnastycznej „Aktywna Przyszłość” uczestnicy poznają właściwą technikę skakania na trampolinie.
Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego zaprasza na cykliczne zajęcia rowerowe na Bike Parku. Klub Wspinaczkowy Kotłownia we współpracy z Centrum Wspinaczkowym Kotłownia zaprasza dzieci i młodzież na cykl pięciodniowych warsztatów wspinaczkowych. To już tradycja, że otwarty trening z koszykarzami Startu Lublin przygotowała Fundacja Czerwono-Czarni. Na chętnych będą czekały otwarte obiekty sportowe i baseny w wybranych szkołach.
Półkolonie
Aktywności ruchowej nie zabraknie podczas turnusów półkolonijnych, na które zapraszają Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie, Akademia Piłkarska Bronowice i Klub Tańca Sportowego Ballroom. Zajęcia promujące aktywny wypoczynek poprzez sport przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W podróż przez kontynenty zabierze dzieci Fundacja Rozwiń Skrzydła. Twórczo spędzą czas hodując między innymi las w słoiku, uczestnicy półkolonii organizowanych przez Firmę Bawimy. Szydełkowanie, wycieczki do ciekawych miejsc i gry terenowe to zajęcia przygotowane przez MDK „Pod Akacją”, Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego i Fundacja Inicjatyw Twórczych.
Wakacje bez barier z Fundacją Inside Out Twórczo i bez barier spędzą czas uczestnicy warsztatów organizowanych przez Fundację Inside Out. W programie obejmującym 5 dni spotkań zaplanowano warsztaty teatralne, plastyczno-kreatywne, tańca z hula hop, żonglerskie oraz warsztaty sensoryczne. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodne oblicza sztuki i kultury, aktywnie spędzić czas, zdobyć nowe umiejętności artystyczne oraz pogłębić swoje zainteresowania. W warsztatach mogą brać udział także osoby z niepełnosprawnościami. Część miejsc będzie dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Po wcześniejszym zgłoszeniu przez uczestników, możliwe jest tłumaczenie wydarzeń na PJM oraz dostosowanie treści warsztatowych dla osób z dysfunkcją wzroku.
Zajęcia w dzielnicach
Wiele atrakcji przygotowały domy kultury. Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” zaprasza, by czas wolny od szkolnych zajęć wypełnić dużą dawką kultury podczas warsztatów z zagadek detektywistycznych i gier terenowych, opartych na literaturze dla dzieci i młodzieży. Lato w mieście w Domu Kultury „Węglin” to warsztaty artystyczno-edukacyjne o tematyce cyrkowej. Lato w mieście w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” bazuje na 4 wątkach tematycznych: „Bądź eko!”, „Szanuj zwierzaka!”, „Dookoła świata!” oraz „Ruszaj się!”. W każdym tygodniu dzieci wezmą udział w wycieczkach, warsztatach na świeżym powietrzu, seansach filmowych, spektaklach teatralnych, spotkaniach z artystami i innych formach edukacyjnych.
Familijne wydarzenia plenerowe z cyklu „Festiwal Kulturalne Lato” to propozycja przygotowana przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”. Wśród licznych atrakcji znajdą się m.in. animacje, warsztaty, gry terenowe, tańce, zabawy integracyjne i dmuchańce, sporo zagadek dotyczących Lublina, a także koncerty oraz potańcówki. W programie Domu Kultury „Ruta” znajdą się jednodniowe wycieczki, zwiedzanie Lublina i okolic, muzea, kino, udział w warsztatach edukacyjnych i artystycznych oraz konkursy, a to wszystko pod opieką wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. Dom Kultury „Skarpa” zaprasza na wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc o charakterze rekreacyjnym, ścieżek przyrodniczych, zabytków i miejsc historycznych. Wzbogacone będą cyklem warsztatów artystycznych, technicznych i ruchowych.
Warsztaty kulturalne
Cały wachlarz warsztatów kulturalnych przygotowały dla dzieci organizacje pozarządowe. Kreatywne warsztaty oraz gry terenowe dla dzieci i młodzieży to propozycja przygotowana przez Fundację Kotwica. Warsztaty z tworzenia gier miejskich to inicjatywa Lubelskiej Ligi Gier Miejskich, skierowana do lubelskiej młodzieży. Podczas warsztatów młodzież pozna tajniki organizacji wydarzeń kulturalnych, festynów i warsztatów. Kolory lata to półkolonie przygotowane przez Stowarzyszenie Klanza. Na uczestników półkolonii czekają warsztaty z elementami pedagogiki cyrku oraz warsztaty artystyczne, podczas których będą mogli zaprojektować mini ogródek lub wykonać maskotkę. Letnia Strefa Kreatywności przygotowała różnorodne warsztaty tematyczne zachęcające do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu w dzielnicy Kośminek oraz Dziesiąta, a Fundacja Sempre a Frente zaprasza do uczestnictwa w Wakacjach z Kulturą, podczas których będzie można uczestniczyć m.in. w warsztatach i zajęciach edukacyjnych, np. Lublin przez sztukę – szlakiem Legend Lubelskich.
Pełen program atrakcji znajdziecie tutaj
Źródło: Biuro prasowe UM Lublin