W geście solidarności z Ukrainą od wtorku (22 lutego) do niedzieli (27 lutego) o godz. 17.00 iluminacje na placu Litewskim będą rozświetlać się w żółto-niebieskich barwach flagi Ukrainy. Dziś od godz. 18 w barwach ukraińskich zaświeci się również Arena Lublin.
Również Stowarzyszenie Anthill we współpracy z Wieżą Trynitarską podświetliło Wieżę Trynitarską w barwach Ukrainy. – W ramach organizowanego przez Archidiecezję Lubelską tygodnia modlitwy o pokój na Wschodzie, oświetliliśmy elewację wieży w barwach flagi Ukrainy – czytamy na Facebooku stowarzyszenia.
W związku z napiętą sytuacją na linii Rosja – Ukraina, dziś przez dwie godziny od 18:00 do 20:00 również fasada Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie podświetlona w barwach flagi ukraińskiej.
– W obliczu agresji Rosji wobec Ukrainy nie możemy pozostać obojętni. Liczę na to, że zarówno Polska, jak i Unia Europejska oraz NATO podejmą zdecydowane kroki wobec państwa, które otwarcie i brutalnie łamie prawo międzynarodowe. Pamiętajmy o naszych przyjaciołach w Ukrainie i mieszkających w Lublinie obywatelach Ukrainy. Jako wyraz naszej solidarności przez najbliższe dni plac Litewski rozświetli się w żółto-niebieskich barwach flagi Ukrainy. W ten symboliczny sposób, chcemy wyrazić wsparcie naszym sąsiadom – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Lublin stał się domem dla ponad 3 tys. studentów oraz wielu pracowników pochodzących z Ukrainy. W ramach działań prowadzonych przez Urząd Miasta Lublin we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie wypracowano skuteczne mechanizmy załatwiania formalności związanych z przyjazdem do Lublina. Wśród miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Miasta Lublin najwięcej jest miast z Ukrainy.
We wtorek (22 lutego) o godz. 17 na placu Litewskim odbędzie się spotkanie mieszkańców Lublina, w tym obywateli Ukrainy, którzy na co dzień studiują i pracują w naszym mieście. Spotkanie organizowane jest przez środowiska ukraińskie we współpracy z Urzędem Miasta Lublin. Będzie to symboliczna forma wsparcia i wyrażenie solidarności z Ukrainą.
Źródło: UM Lublin
Fot. Stowarzyszenie Anthill