Warsztaty kulinarne, muzyczne, retransmisje koncertów i spektakle online – to program tegorocznej majówki, w której wziąć udział możecie nie wychodząc z domów. Lubelskie instytucje kultury przygotowały liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Oficjalne uroczystości

W związku z epidemią koronawirusa miasto rezygnuje z hucznych obchodów święta 3 maja. Nie będzie uroczystego Poloneza dla Lublina, jak i uroczystej sesji Rady Miasta.

W sobotę (2 maja) i w niedzielę (3 maja) Ratusz oraz Arena Lublin zostaną podświetlone na biało-czerwono.

W sobotę (2 maja) o godzinie 11.30 Krzysztof Żuk uroczyście przekaże złożoną flagę RP funkcjonariuszowi Straży Miejskiej, który przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez trębacza miejskiego, wciągnie ją na szczyt masztu na balkonie Ratusza.

W Dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja o godzinie 10 odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej.

Teatr Muzyczny w Lublinie

W piątek (1 maja) o godz 15 teatr zaprasza na facebookową scenę, na której na prośbę widzów zaprezentuje w całości musical „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Opowieść Lucy Maud Montgomery o rudowłosej Ani Shirley to światowy bestseller, jedna z najchętniej czytanych lektur szkolnych. Musical „Ania z Zielonego Wzgórza” powstał dzięki reżyserii Mirosława Siedlera.  Z wyjątkową muzyką Zbigniewa Karneckiego, przez wiele lat był z powodzeniem grany w teatrach muzycznych w Polsce i jest familijną propozycją dla całych rodzin.

Light the sky – technicy sceny dla medyków

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przyłącza się do międzynarodowej akcji Light the sky. W piątek (1 maja) od godz. 21.30 przez 15 min przed budynkiem CSK zaprezentuje krótki pokaz świateł i możliwości oświetlenia scenicznego. W naszym kraju akcja będzie prowadzona w ponad 70 miastach. Celem projektu jest w pierwszej kolejności wyraz solidarności z tymi, którzy są na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 – personelem medycznym, ale również manifestacja dramatycznej sytuacji w technice estradowej, związana z zamknięciem instytucji kultury. Data też nie jest przypadkowa (święto pracy).

Iluminacje na fasadzie CSK:

Piątek (1 maja) godz. 20: Light the sky- technicy sceny dla medyków

Sobota (2 maja), godz. 20: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – okolicznościowa biało-czerwona prezentacja multimedialna

Niedziela (3 maja), godz. 20: Święto Konstytucji 3-go Maja – uroczysta iluminacja patriotyczna

Teatroteka Andersena

Archiwalne rejestracje wideo spektakli:

Piątek (1 maja) g. 9:30 – niedziela (2 maja) g. 22:00 „Czarodziejski flet Mozarta” wiek 7+, reż. Agnes Salamon (Premiera: 23.05.2015).

Piątek (8 maja) g. 9:30 – niedziela (9 maja) g. 22:00 „Tymoteusz i Łobuziaki”, wiek: 3+, reż. Arkadiusz Klucznik (Premiera: 22.06.2013).

Filharmonia Lubelska

W ramach akcji #zostańwdomu Filharmonia Lubelska zaprasza najmłodszych adeptów muzyki do stworzenia prac artystycznych. Wzory licznych kolorowanek możecie pobrać ze strony internetowej Filharmonii.

Filharmonia zaprezentuje również kolejne części fonograficznej działalności instytucji. W roku 2018 i 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka wraz z artystami dokonała szeregu nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Na płytach znalazły się utwory Joachima Kaczkowskiego oraz Raula Koczalskiego. Na stronie internetowej możecie znaleźć między innymi koncert skrzypcowy d-moll op. 84 Raula Koczalskiego w wykonaniu skrzypaczki Agnieszki Marucha.

Nagrania znajdziecie tutaj

Centrum Kultury w Lublinie

Nucimisie – sztuczki muzyczne

Nucimisie – sztuczki muzyczne to jedna z propozycji Centrum Kultury na nadchodzącą majówkę online. Podczas zajęć doskonalone jest poczucie rytmu, jak i poprawna technika gry na instrumentach perkusyjnych. Zaczynając od bardzo prostych ćwiczeń stopniowo prowadząca podnosi poprzeczkę i uczy coraz bardziej rozbudowanych rytmów. Przy okazji edycji domowej dzieci zapoznają się z repertuarem Zespołu Deficytu Natury, a po zakończonym cyklu zajęć zostaną zaproszone do współudziału w koncercie Zespołu.

Zajęcia odbędą się w piątek w godzinach od 12 do 13:30 na Facebooku CK i poprowadzi je Sylwia Lasok. Udział jest bezpłatny.

Bawimisie – sztuczki sensoryczne

Bawimisie – sztuczki sensoryczne to również propozycja dla najmłodszych. Sensoplastyka to holistyczna metoda wspierająca rozwój dziecka. Na zajęciach online dzieci będą dotykać, ugniatać i lepiej poznawać otaczający świat. Podczas każdego spotkania powstanie nowa sztuczka sensoryczna. Zajęcia rozpoczną się w piątek (1 maja) o godzinie 16 i potrwają do 17. Udział również jest bezpłatny.

Pichcimisie – sztuczki kulinarne – edycja domowa

W ramach domowej edycji tych zajęć dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą doskonalić umiejętność gotowania. Dostaną gotowe przepisy i krok po kroku przygotują prostą potrawę. Będą nalewać, przelewać, mieszać, ugniatać i doprawiać. W warsztatach możecie wziąć udział w sobotę (2 maja) i w sobotę (9 maja) o godzinie 12.

Przyrodasie – świat ptasich odgłosów

Podczas tych zajęć dzieci poznają otaczającą nas przyrodę. Dostaną odpowiedzi na pytania jak sprawić, żeby odczuwanie natury było żywe, świadome i przede wszystkim po co to robić? Zajęcia są dostosowane do każdego wieku i rozpoczną się w niedzielę (3 maja) o godzinie 12.

Zajęcia poprowadzi Inspektor Bywak.

Na poważnie

Państwowe Muzeum na Majdanku prezentuje kolejny odcinek z cyklu „Miłość za drutami Majdanka”. Tym razem możecie poznać historia Zofii Kołeckiej i Czesława Kuleszy.

Podczas pobytu w obozie na Majdanku Zofia pisała listy do rodziców. Każdy skrawek papieru składający się na tę obozową korespondencję pełen jest tęsknoty za najbliższymi, lęku o ich los oraz nadziei na powrót do domu. W grypsach do bliskich Zosia opisywała obozową codzienność: głód, epidemie tyfusu, selekcje starając się jednocześnie uspokoić rodzinę. W liście datowanym na 17 lutego 1944 r. po raz pierwszy poinformowała rodziców o tym, że zakochała się.

Nagranie i archiwalne zdjęcia znajdziecie tutaj

Bitwa o literaturę – „Wielkie mistyfikacje”

Teatr Stary zachęca, by podczas majówki zobaczyć między innymi zapis ze spotkania „Wielkie mistyfikacje” z cyklu Bitwa o literaturę. Gościem tego spotkania był Jacek Dehnel, który do Lublin przyjechał ze swoją ostatnią książką „Matka Makrya”.

Książka opowiada historię Makryny Mieczysławskiej czyli XIX-wiecznej zakonnicy-męczennicy. Bohaterka naprawdę nazywała się Irina Wińczowa i żadną zakonnicą nie była, za to wielką oszustką religijną, która omamiła największych polskich romantyków, między innymi Mickiewiczka i Słowackiego.

Wydarzenie poprowadziła Grażyna Lutosławska.

Nagranie ze spotkania znajdziecie tutaj

Bitwa o literaturę – „Hłasko revisited”

Drugą propozycją Teatru Starego z tego cyklu jest wydarzenie „Hłasko revisited. Poprowadził je Łukasz Drewniak, a gośćmi był Radosław Młynarczyk i Krzysztof Varga.

Podczas spotkania dostaniecie odpowiedzi na pytania co wiemy, a czego jeszcze nie wiemy o Marku Hłasce, czy pisarz potrzebuje nowej lektury i nowych krytycznych wydań, a także jakie miejsce zajmuje dziś w historii polskiej literatury.

Spotkanie znajdziecie tutaj

A w regionie…

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku podczas majówki będziecie mogli posłuchać między innymi koncertów online lokalnych artystów. MOK przygotował także wirtualną wystawę prac plastycznych.

Fot. Aleksandra Szyszko/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments