Podobnie jak w październiku, szeroko rozumiana literatura będzie motywem przewodnim także listopadowych pokazów cyklu filmowego Miasto movie. W programie m.in. opowieść o pisarzu i intelektualiście panu T oraz wycinek z życia legendarnego skandalisty Trumana Capote’a. Widzowie obejrzą też jedną z najlepszych filmowych wersji prozy Stephena Kinga i arcydzieło Miloša Formana, który wziął na warsztat słynną powieść Kena Keseya.

Literatura jako sztuka jest znacznie starsza od kinematografii i zawsze miała na tę drugą niebagatelny wpływ. Dość powiedzieć, iż każdy film u swego zarania potrzebuje scenariusza. Zawód i funkcja scenarzysty filmowego zmieniały się z biegiem lat, ale dobry pomysł, opisany w solidnym, profesjonalnym scenariuszu, to wciąż absolutna podstawa udanego dzieła filmowego.

Scenarzyści i reżyserzy nierzadko biorą też na warsztat gotowe utwory literackie, a pośród widowni toczy się od lat niesłabnąca debata, co jest lepsze – książka czy film. Czasami pierwowzór literacki jest ekstremalnie trudny do przełożenia na język filmu, a pisarze czy pisarki wręcz nie znoszą filmowych wersji swoich dzieł. Tak było m.in. z Lemem i ekranizacją “Solaris” w ujęciu Tarkowskiego. Inni pisarze, jak choćby Stephen King lubią, a nawet aktywnie uczestniczą w filmowych produkcjach swoich tekstów.

Do tego dochodzą filmy biograficzne o ludziach pióra, ekranizacje komiksów czy powieści graficznych, a nawet alternatywne wersje książkowych historii, luźno czerpiące inspirację z oryginałów. Wszystko to złoży się na listopadowy cykl filmowy, który wypełni jesienne wieczory.

Program na listopad:

6 listopada 2024, godz. 19.00 – „Capote”, reż. Bennett Miller, czas 114’, 2005 r.
13 listopada 2024, godz. 19.00 – „Lot nad kukułczym gniazdem”, reż. Miloš Forman, czas 133’, 1975 r.
20 listopada 2024, godz. 19.00 – „Pan T”, reż. Marcin Krzyształowicz, czas 104’, 2019 r.
27 listopada 2024, godz. 19.00 – „Misery”, reż. Rob Reiner, czas 107’, 1990 r.

Informacje praktyczne:

Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments