W najbliższy piątek (27 lipca) o godzinie 21.30 zaobserwujemy na niebie niezwykłe zjawiska. Będzie to najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca, które potrwa niemal dwie godziny oraz Wielka opozycja Marsa. Sprawdziliśmy, gdzie obejrzycie je przez lunety profesjonalnych teleskopów. Mamy też kilka wskazówek dla tych, którzy zdecydują się na obserwację z domowego balkonu.

Jedna noc i dwa wielkie zjawiska astronomiczne, które nie mogą przejść bez echa. Mowa o najdłuższym od stu lat zaćmieniu Księżyca oraz Wielkiej opozycji Marsa, która też nie zdarza się często.

Zaćmienie Księżyca

27 lipca dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Oznacza to, że Ziemia znajdzie się pomiędzy nim i Słońcem, rzucając cień, który „zabarwi” naturalnego satelitę na kolor czerwony. Przez niemal dwie godziny (1 godzina 43 minuty) będziemy zatem świadkami przemiany Srebrnego Globu w krwistoczerwony okrąg. Jak to działa?

Atmosfera ziemska obfituje w związki azotu, które przemienią docierające ze Słońca białe światło w czerwone. Równocześnie ta sama atmosfera odegra rolę soczewki, która skieruje zmodyfikowane światło na taflę Księżyca. Ze względu na wyjątkowo niskie położenie Słońca nad horyzontem, a w konsekwencji dłuższą drogę, jakie jego promienie muszą pokonać, by dotrzeć na Ziemię, czerwona barwa satelity ma szansę stać się mocno czerwona, a widok porażająco piękny.

Wielka opozycja Marsa

Tej samej nocy będziemy mogli zaobserwować także Wielką opozycję Marsa, co oznacza, że czerwona planeta znajdzie się najbliżej Ziemi od roku 2003. Będzie to odległość 57,6 mln kilometrów, a nie tak jak zazwyczaj – 225 mln km, co pozwoli obserwatorom dostrzec wiele szczegółów powierzchni Marsa, takich jak czapa polarna czy charakterystyczne dla planety zaciemnienia na tarczy już przy użyciu amatorskich teleskopów. Profesjonalny sprzęt unaoczni obserwującym burze pyłowe, a nawet ruch czerwonej planety wokół własnej osi. Dlatego warto zajrzeć do obserwatoriów astronomicznych w naszym województwie. Kolejne takie zdarzenie będzie mieć miejsce dopiero w 2035 roku.

GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ

  • Profesjonalnie

Obserwatorium Astronomiczne przy Instytucie Fizyki UMCS w Lublinie

W Lublinie spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii działające przy Instytucie Fizyki UMCS. Rozpocznie się o godz. 20 na skrzyżowaniu ulic Pliszczyńskiej i Turystycznej.

Obserwatorium Astronomiczne w Urzędowie

na szczycie budynku Ośrodka Kultury przy ul. Dzikowskiego 1

W Urzędowie wszyscy chętni będą mogli popatrzeć na zaćmienie i opozycję przez ogromne teleskopy astronomiczne. Jeden z nich czeka na gości w obserwatorium, drugi – jeśli frekwencja dopisze – zostanie ustawiony przed budynkiem Ośrodka Kultury. O godz. 19:=.30 w ramach wprowadzenia zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna o zjawiskach. Obserwacja jest darmowa. – W razie niepogody sięgniemy po symulację zaćmienia, pokaz wygeneruje dla przybyłych specjalny program komputerowy. Dzięki temu nie stracimy możliwości obejrzenia kosmicznych zjawisk – zapewnia Józef Baran, opiekun Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza.

Obserwatorium Astronomiczne w Mełgwi

przy Urzędzie Gminy, ul. Partyzancka 2

Obserwatorium w Mełgwi także przygotowuje się do wielkich wydarzeń. – Jeśli tylko dopisze pogoda, udostępnimy obserwatorom nasz teleskop. Trudno nam jednak oszacować, czy warunki będą sprzyjające, letnie niebo jest przecież bardzo zmienne – mówi kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi, Teresa Adamiec. Tutaj także obejrzymy zjawiska bezpłatnie. Warunkiem jest wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie chęci udziału w obserwacjach. Numery telefonów: (81) 460 57 50, 600 354 983 lub 606 384 231.

Obserwatorium Astronomiczne w Trzeszczanach

Trzeszczany Pierwsze

Na bezpłatne obserwacje zapraszają również pracownicy obserwatorium w Trzeszczanach. Obrotowa kopuła astronomiczna mieści w sobie dwa teleskopy, przez które dojrzymy wiele detali na czerwonej planecie oraz równie czerwony Księżyc.

 

  • Amatorsko

Sam na sam z zaćmieniem

Wszyscy ci, którzy chcą oglądać zjawiska na własną rękę, powinni wiedzieć, że są one niebezpieczne dla wzroku i należy się do nich odpowiednio przygotować. Nie można oglądać bez odpowiedniej ochrony oczu, co nie oznacza, że potrzebujemy kosztownego sprzętu.

– Do obserwowania zaćmienia Księżyca musimy się odpowiednio przygotować. Możemy spoglądać na niebo przez kliszę fotograficzną, maskę spawalniczą albo nieco zaciemnić szkło, np. szklankę palącą się świecą. Jeżeli nie użyjemy żadnych filtrów, może dojść do uszkodzenia wzroku – wyjaśnia Dominik Wieńko z obserwatorium w Trzeszczanach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments