Czy wiesz, że kwiaty w doniczkach nie tylko ozdobią pomieszczenia, ale niektóre z nich mogą również oczyszczać i nawilżać powietrze, którym oddychasz? Tlen obecny w domu jest bowiem często bardziej zanieczyszczony niż ten na zewnątrz. Przestawiamy rośliny niewymagające znacznej pielęgnacji, które odmienią skład powietrza w twoim mieszkaniu i pomogą pozbyć się szkodliwych toksyn.

Niebezpieczne związki obecne w domu

Szkodliwe toksyny często znajdują się w Twoich przestrzeniach, a zazwyczaj nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę. W tej grupie znajduje się formaldehyd, który może być obecny w kosmetykach czy nawet w dymie papierosowym. Ten związek przyczynia się do wystąpienia chorób układu nerwowego i oddechowego oraz przy długotrwałym kontakcie szkodliwie działa na skórę. Jego wysoka koncentracja w pomieszczeniu powoduje też nudności, wymioty, podrażnienie błony śluzowej i kaszel. Podobne cechy ma obecny również we włóknach syntetycznych i pestycydach benzen. Krótkotrwałe oddychanie tym gazem w może doprowadzić między innymi do drgawek i uczucia duszności. Innym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest toluen. Jeśli nasz dom jest pełen tego związku chemicznego, może to spowodować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i krwionośnego. Oprócz tego oddziałuje również na kobiety ciężarne, a tym samym powoduje zaburzenia rozwoju płodu. Inne typowe objawy toluenu w organizmie to podrażnienie górnych dróg oddechowych i oczu.

Ksylen to następna rakotwórcza i chorobotwórcza substancja, która gromadzi się głównie
z powodu słabej wentylacji. Występuje też w impregnatach, tworzywach sztucznych, wyrobach skórzanych oraz w farbach i lakierach i powstaje przy konserwacji drewnianych mebli. Powoduje podrażnienie skóry, oczu i dróg oddechowych. Ostatni ze związków trichloroetylen jest natomiast obecny między innymi w wielu środkach do czyszczenia tkanin, a także można go znaleźć w chlorowanej wodzie. Skutkiem czego prowadzi do uszkodzenia wątroby i nerek oraz wywołuje pobudzenie psychoruchowe. Długotrwałe narażenie na działanie tego związku może natomiast wpłynąć na późniejsze wystąpienie nowotworu
w organizmie.

Jak działają rośliny doniczkowe

Istnieje wiele roślin filtrujących, które pomogą odtruć Twój dom z toksyn, kurzu i zarazków unoszących się w powietrzu. Te zanieczyszczenia można znaleźć w różnych produktach obecnych w gospodarstwie domowym, a nawet w wielu materiałach i na meblach czy wykończeniach podłóg. Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze i najczęściej wybierane oczyszczające powietrze kwiaty.

Bluszcz angielski

Ta łatwa w utrzymaniu wieloletnia winorośl pnąca jest szczególnie skuteczna w redukcji cząsteczek kału unoszących się w powietrzu, dzięki czemu jest idealną rośliną do łazienki. Ponadto bluszcz angielski może również pomóc zwalczyć pleśń oraz pochłonie inne szkodliwe toksyny. Chodzi tu głównie o chemikalia obecne w środkach czyszczących stosowanych do pielęgnacji mebli i dywanów. Ta roślina redukuje też benzen powszechnie spotykany w biurach.

Jak dbać o bluszcz angielski? Pielęgnacja tej rośliny jest stosunkowo łatwa. Utrzymuj ją w stałej temperaturze, unikając przeciągów i daj jej dostęp do pośredniego światła słonecznego lub zapewnij jej półcień. Jeśli jednak postawisz bluszcz angielski w pełnym słońcu, kwiat również dostosuje się do tych warunków. Poza tym umiarkowanie podlewaj lub spryskuj roślinę wodą, ponieważ lubi ona wilgoć. Zbyt mokre korzenie nie są jednak w stanie dostarczyć roślinie składników odżywczych, więc gleba nie powinna być całkowicie mokra. Dodatkowo upewnij się, że doniczka, w której będziesz trzymać bluszcz, jest wystarczająco płytka i szeroka. Dzięki temu kłącza nie zostaną głęboko w ziemi i kwiat będzie mógł się swobodnie rozwijać.

Wężownica (sansewieria)

Wiecznie zielona bylina pochodząca z zachodniej Afryki, która może dorastać do 2 metrów wysokości, nazywana jest wężownicą, sansewierią lub językiem teściowej. Wszystko dlatego, że posiada charakterystyczne sztywne, grube i mieczowate liście. To kolejna roślina doniczkowa poprawiająca jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ jest w stanie zamienić wystarczającą ilość dwutlenku węgla w tlen, szczególnie nocą. Umieszczając wężownicę w swojej sypialni, zapewnisz więc sobie lepszą jakość snu. Ponadto ten oryginalny kwiat pochłania toksyny unoszące się w powietrzu np. tlenek azotu, benzen czy ksylen.

Jak dbać o wężownicę? To świetna roślina do uprawy w pomieszczeniach, ponieważ znosi niewielkie ilości światła słonecznego przez długi czas. Na co dzień wężownica preferuje jednak jasne oświetlenie. Nie należy jednak podlewać jej w nadmiernej ilości, ponieważ korzenie tej rośliny mają skłonność do gnicia w wilgotnej glebie. W zupełności wystarczy więc zapewnienie wody raz na tydzień. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie umieścisz sansewierię, powinna zaś wynosić około 15-20°C.

Aloes

Aloes znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych jest również pomocny ze względu na swoje pozostałe zalety. Okazuje się, że to również świetny oczyszczacz powietrza. Soczyste liście aloesu będą więc filtrowały powietrze z formaldehydu i benzenu, które znajdują się w np. na wykończeniach podłóg i w detergentach.

Jak dbać o aloes? Umieść roślinę w jasnym, słonecznym miejscu, ale nie może to być dostęp do bezpośredniego światła jak na parapecie. Inaczej słońce może uszkodzić delikatne liście aloesu. Dodatkowo ten sukulent nie wymaga częstego podlewania, dlatego jest idealny dla zabieganych osób, które mają mało czasu. Wystarczy, że obficie nawodnisz go raz na 2 tygodnie.

Diabelski bluszcz (pothos)

Słynący z małych zielonych liści przypominających serca diabelski bluszcz jest powszechnie przechowywany w ozdobnych, wiszących koszach. Ta roślina inaczej znana jako pothos wspiera czyste powietrze w domu. Zwalcza bowiem zarodniki pleśni i skutecznie oczyszcza mieszkanie z lotnych związków organicznych i zanieczyszczeń, takich jak benzen, trichloroetylen, ksylen czy formaldehyd.

Jak dbać o diabelski bluszcz? Ta łatwa w uprawie roślina doniczkowa będzie idealna nawet dla osób, które nie maja ręki do kwiatów, ponieważ dobrze funkcjonuje w większości warunków oświetleniowych. Zwykle preferuje jednak średnie nasłonecznienie, ale będzie się rozwijać nawet w zacienionych miejscach. Podlewaj tę roślinę liściastą zawsze gdy jej gleba jest sucha np. co tydzień. Dbaj jednak o to by nie dopuścić do przesuszenia się ziemi, a często wystarczy tylko delikatne spryskiwanie bluszczu. Pielęgnując go, warto też pamiętać, że najlepiej wzrasta on w temperaturze 15-18°C.

Palma bambusowa

Palma bambusowa powinna na dobre zagościć w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Stanowi bowiem świetny dodatek do wnętrz, a jej egzotyczne, łukowate liście są doskonałymi oczyszczaczami powietrza. Znane są szczególnie z usuwania formaldehydu oraz innych toksyn, które mogą występować w domu np. trichloroetylenu, benzenu, amoniaku, ksylenu czy toluenu. Oprócz tego palma bambusowa uwalnia odpowiednią dawkę wilgoci, dzięki czemu jest mile widzianym dodatkiem w zimowe miesiące, kiedy systemy grzewcze wysuszają powietrze.

Jak dbać o palmę bambusową? Palma bambusowa jest jednym z niewielu naturalnych oczyszczaczy powietrza, które uwielbiają sporą dawkę pełnego światła słonecznego. Dbaj także o jej regularne podlewanie, ponieważ ta roślina lubi stale wilgotną glebę. Z tego powodu warto też umieścić ją w łazience. Zadbaj też by w pomieszczeniu, w którym postawisz palmę bambusową, panował swobodny przepływ powietrza.

Dracena

Draceny to duża grupa roślin doniczkowych, które występują w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Co więcej, istnieje ponad 40 gatunków tych kwiatów, co ułatwia znalezienie takiego, który będzie idealnie pasować do Twojego domu lub biura. Poza tym to jedne z najskuteczniejszych roślin znanych z usuwania formaldehydu z powietrza, a także innych lotnych związków organicznych, w tym benzenu, trichloroetylenu i ksylenu. Oprócz filtrowania przestrzeni, obecność dracen poprawia również koncentrację i pamięć, dzięki czemu idealnie sprawdzą się podczas codziennej pracy.

Jak dbać o draceny? Utrzymuj wilgotną, ale nie mokrą glebę, ponieważ zbyt dużo wody może zaszkodzić dracenom, doprowadzając je do zgnilizny korzeni. Spryskaj więc raz na tydzień liście rośliny wodą, utrzymując lekko wilgotną glebę. Poza tym dbaj o dostęp do pośredniego światła słonecznego, ale w żadnym wypadku nie wystawiaj dracen na bezpośrednie działanie słońca

Skrzydłokwiat

Błyszczące, zielone liście i białe kwiaty skrzydłokwiatu tworzą idealną żywą ozdobę do każdego pomieszczenia. Ta przyciągająca spojrzenia roślina w odróżnieniu od innych gatunków zieleni wytwarza tlen głównie w nocy, podczas gdy większość kwiatów robi to w ciągu dnia. Dlatego zaleca się umieszczenie jej w sypialni, by skrzydłokwiat mógł oczyszczać powietrze podczas snu. Ten kwiat słynie również z tego, że redukuje lotne związki organiczne unoszące się w powietrzu takie jak: benzen, formaldehyd i trichloroetylen.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Ta piękna roślina o wiecznie zielonych liściach powszechnie uważana jest za łatwą w pielęgnacji, nawet dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. Wymaga bowiem bardzo mało światła i wody, aby móc funkcjonować. Co więcej, skrzydłokwiatu nigdy nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, więc możesz go umieścić nawet w zacienionym miejscu. Pamiętaj jednak, że zbyt mało światła może całkowicie uniemożliwić kwitnienie białych kwiatów. Utrzymuj również stale wilgotną glebę skrzydłokwiatu, unikając jednak nadmiernego podlewania. Zupełnie wystarczy dostarczanie mu wody około raz w tygodniu.

Palma Areka

Areka jest jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych w utrzymaniu palm. Podobnie jak wszystkie rośliny ten gatunek jest biologicznie przystosowany do tego, by pobierać dwutlenek węgla i uwalniać tlen. Ponadto palma Areka jest zaliczana do najlepszych kwiatów doniczkowych wytwarzających spore ilości wilgoci do powietrza i usuwających wiele chemicznych toksyn w pomieszczeniach. Należą do nich: formaldehyd, ksylen, toluen, trichloroetylen, benzen i tlenek węgla. W ten sposób roślina pomaga między innymi w zminimalizowaniu ryzyka chorób górnych dróg oddechowych oraz wspiera prawidłowy rozwój dzieci i płodu u kobiet w ciąży.

Jak dbać o palmę Arekę? Ta odmiana palmy świetnie sprawdzi się w większych przestrzeniach wystawiona na rozproszone, jasne słoneczne światło, ponieważ te bezpośrednie mogłoby uszkodzić jej liście. Roślina wymaga też częstego podlewania, czyli średnio kilka razy w tygodniu. Gleba palmy Areki powinna więc być stale wilgotna. Latem dodatkowo uzupełnij nawadnianie zraszaniem liści.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments