Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia rozpoczyna się w najbliższy czwartek. Będą liczne warsztaty, prelekcje, spotkania z ludźmi z branży muzycznej oraz koncerty. Specjalnie dla Was wybraliśmy, co warto zobaczyć.

1. Małe Inne Brzmienia

To autorski program mający pomóc dzieciom oswoić się z muzyką i instrumentami. Podczas warsztatów dzieci i młodzież poznają liczne gatunki muzyczne, będą tworzyć piosenki oraz inne formy muzyczne i nie tylko.

Małe Inne Brzmienia/ fot. Ignac Tokarczyk
  • “Zrób instrument”

Kiedy: sobota, 30 czerwca, godz. 11.00-12.30, 13.00-14.30, niedziela, 1 lipca, godz. 11.00-13.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa

Spotkanie ma na celu pokazanie, że do tworzenia muzyki nie potrzeba profesjonalnego sprzętu i ogromnych pieniędzy. Bardzo często wystarczy garść kreatywności i szczypta samozaparcia. Prowadzący pokaże, jak wiele potencjalnych instrumentów znajduje się wokół nas na co dzień i czeka tylko, aby wydobyć z nich dźwięk. Podczas sobotnich warsztatów tworzone będę kija deszczowce, niedzielę natomiast uczestnicy zbudują burzowce.

Wiek uczestników: 8-18 lat

Zgłoszenia przez formularz na stronie festiwalu.

  • “MuzykaPlastyka”

Kiedy: sobota, 30 czerwca / niedziela, 1 lipca, godz. 13.00-14.30

Gdzie: Tarasy Zamkowe, al. Unii Lubelskiej 2

Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyć projekty, konstrukcje, kształty inspirowane dźwiękami, muzyką i piosenkami. Kreatywne podejście do tematu jest tutaj wymagane, bo ważny jest zarówno proces twórczy, jak i jego efekt.

Warsztat otwarty, bez zapisów i limitów wiekowych.

2. Wschodni Express

Kiedy: piątek, 29 czerwca, godz. 15.00-16.30 Debata „Dylematy drugiego autora. Ja piszę, ty tłumaczysz, on/ona czytają… ”

Panel dyskusyjny o celach, sposobach i skutkach tłumaczeń książek. Dowiemy się, jak tłumaczyć tekst, by zachował on swój charakter, jak wybrnąć z pułapek językowych oraz co należy wiedzieć o czytelniku, by dobrze dostosować tłumaczenie. O swoich doświadczeniach, opiniach, a także pomysłach opowiedzą uznani pisarze i tłumacze: Ołeksandra Bojczenko, Julii Cimofiejewej, Mykoły Riabczuka, Natalii Bryżko-Zapór, Bohdana Zadury.

Music IN – warsztaty dla branży muzycznej / fot. Jakub Bodys

3. Music IN – warsztaty dla branży muzycznej

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, 2 piętro

  • Storytelling w branży muzycznej”

Kiedy: czwartek, 28 czerwca, godz. 15.30-17.30 “

Na warsztatach omówione zostaną podstawy storytellingu oraz jego zastosowanie w praktyce w branży muzycznej. Uczestnicy dowiedzą się jak w ciekawy sposób przedstawić siebie, swoją historię i twórczość oraz jak na storytellingu oprzeć kampanię promocyjną.

  • „Festiwale showcase’owe i songwriting camps” – dyskusja

Kiedy: piątek, 29 czerwca, godz.15.00-17.00

Spotkanie poprowadzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w promocji twórczości za granicą. Tematy, które poruszą to m.in. rodzaje festiwali showcase’owych, ich formy i rola. Omówią, w jaki sposób wykorzystać udział w festiwalu do rozwoju swojej kariery. Podczas warsztatów powiedzą również, jak dobrze przygotować się do takiego występu – na co zwrócić uwagę, a czego unikać, a także w jaki sposób ocenia publiczność branżowa.

  • „Budowanie marki w sieci: dlaczego dobrze żyć z Wujkiem?”

Kiedy: sobota, 30 czerwca, godz. 11.00-13.30

Podczas warsztatów wieloletnia specjalista od marketingu internetowego, Mariola Borowska, przekaże uczestnikom podstawową wiedzę z zakresu SEO, promocji siebie w Internecie oraz ogromnej roli jaką w dzisiejszych czasach odgrywa wyszukiwarka internetowa. Omówi domowe narzędzia do zarządzania wizerunkiem w sieci i tworzenia ciekawego, wartościowego contentu dla odbiorców.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie festiwalu.

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje przynależność do branży muzycznej oraz kolejność zgłoszeń.

Music IN, Mikroelementy – Materiały organizatora

4. Music IN – prezentacja lubelskiej sceny muzycznej

  • Plug & Play

Kiedy: sobota, 30 czerwca, godz. 15.00-16.00

Gdzie: Próba Cafe – PATIO ul. Grodzka 5a

Plug & Play to zespół z Lublina grający klimaty indie rock revival. W 2012 roku wydali debiutancką płytę “Why So Close?”, którym podbili serca słuchaczy i krytyków zarówno w kraju, jak i za granicą. Grupa zagrała liczne koncerty na polskich festiwalach, gdzie zdobyli wyróżnienia.

  • Mikroelementy

Kiedy: niedziela, 1 lipca, godz. 14.30-15.30

Ta dziewięcioosobowa orkiestra wierzy w terapeutyczne działanie muzyki i właśnie to jest ich celem – leczenie dźwiękiem. Ich twórczość jest wybuchową mieszanką charakterów wszystkich członków zespołu. W orkiestrze grają takie osobistości jak ikona bębniarstwa w Polsce – Jerzy „Słoma” Słomiński oraz kontrabasista Karol „Kolor” Gadzało.

Igor Krutogolov’s Toy Orchestra / fot. Muperphoto

5. Koncerty

  • Songs of protest

Kiedy: sobota, 30 czerwca, godz. 21.45

Gdzie: Scena na Błoniach

W nawiązaniu do obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia zorganizowany zostanie koncert protest songów, czyli piosenek buntów różnych grup społecznych. Wyrażanie niezadowolenia przez muzykę jest znane od wieków, pieśń wielokrotnie towarzyszyła ludziom w trudnych i przełomowych momentach. Specjalnie na ten festiwal utworzona formacja Follow The Rabbit pod wodzą Oli Rzepki wykona charakterystyczna dla różnych epok utwory buntu i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co się stało z dzisiejszymi protest songami.

  • Igor Krutogolov’s Toy Orchestra

Kiedy: niedziela, 1 lipca, godz. 20.00

Gdzie: Scena pod Namiotem, Błonie pod Zamkiem

Ta 11-osobowa grupa z Izraela to niezwykle utalentowani muzycy grający wyłącznie na dziecięcych instrumentach. Zabawkowe gitary, bębenki, a także grzechotki są ich żywiołem. Każdy występ zespołu to popis ich kunsztu muzycznego, a zarazem wielka frajda dla publiczności.

6. Wystawa “Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii”

Kiedy: 28 czerwca – 31 lipca 2018

Gdzie: Zaułek Hartwigów, Stare Miasto w Lublinie

Dmitrij Iwanowicz Jermakow (1846-1916) to pionier fotografii etnograficznej rosyjskiego pochodzenia. W swoich fotografiach skupia się na życiu codziennym mieszkańców Kaukazu. Przedstawia lokalne rzemiosła, uliczne bazary i architekturę.

Wystawa „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa” prezentuje fragment kolekcji z archiwum fotografa, której właścicielem jest Gruzińskie Muzeum Narodowe. Prezentowane zdjęcia są częścią kolekcji poświęconej miastu Tbilisi. Fotograf w swoich pracach starał się uchwycić charakter odwiedzanych miejsc, by osoby oglądające jego fotografię zapragnęły zobaczyć je na żywo.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments