Niemal 2 tysiące drzew w Lublinie pod okiem specjalistów

0
96

Miasto zleciło prace pielęgnacyjne dla prawie 2 tysięcy drzew rosnących w pasach drogowych, parkach i na skwerach, w tym dla cennych okazów starodrzewu i pomników przyrody, m.in. w Ogrodzie Saskim.

– Tej jesieni, tak jak co roku nasze drzewa oddaliśmy w ręce specjalistów, którzy kompleksowo usuwają posusz, „opatrują” ubytki i gdy jest to konieczne zakładają wiązania elastyczne stosowane w systemach zabezpieczania koron. Chcemy, by wartościowy lubelski starodrzew pozostał jak najdłużej zdrowy i cieszył nas jeszcze przez wiele lat. Wykonywanie cięć sanitarnych i korygujących w dużym stopniu poprawia stan fitosanitarny drzew. Oprócz tego wykonujemy cięcia techniczne drzew wynikające z przeglądów, które prowadzimy na bieżąco – mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Zabiegi w koronach obejmą ponad 850 drzew rosnących w pasach drogowych ulic, m.in.: Zbożowej – 62, Zemborzyckiej (od Kunickiego do Diamentowej) – 96, Pasiecznej – 65, Krężnickiej i Żeglarskiej – 35, Krańcowej i Pogodnej – 27, Żeromskiego – 13, Nadbystrzyckiej (przy ścieżce rowerowej i w pasie drogowym) – 103, Willowej i Koncertowej – 22, Piłsudskiego – 75 oraz Al. Zygmuntowskich – 69.

Ponadto pracami objęto niemal 800 drzew w parkach miejskich m.in.: Ogrodzie Saskim – 83, Parku Jana Pawła II – 256, Ludowym – 116, Zawilcowa – 31, Czechów – 35, Wąwozie Czechów – 47, Wąwozie Rury – 121, Wąwozie Kalinowszczyzna – 31, wąwozie przy ul. Nowomiejskiej – 23 oraz 190 drzew na zieleńcach i skwerach, m.in. na Słomianym Rynku, skwerze im. Wyszyńskiego, skwerze im. Życińskiego oraz przy ulicach: Głębokiej, Filaretów, Jagiełły, Gospodarczej, Górskiej, Lawinowej i Elsnera.

Miasto zleciło także specjalistyczne leczenie 70 starych drzew i pomników przyrody. Prace przy najcenniejszych okazach prowadzone będą metodą alpinistyczną i będą polegały na wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących. W przypadku zabezpieczenia konarów przed wyłamaniem, w koronach drzew zakładane będą certyfikowane wiązania elastyczne. Taką specjalistyczną pielęgnację przejdą 34 lipy, jesiony, klony, sosny i kasztanowce rosnące przy ulicach: Smyczkowej, Radziszewskiego, Lwowskiej, Pana Wołodyjowskiego, Szkolnej, Nowy Świat, Krężnickiej, Puławskiej, Sowiej, Świętochowskiego, Kopernika oraz al. Warszawskiej, a także na Węglinie Południowym, 20 okazów starodrzewu w Ogrodzie Saskim oraz 16 pomników przyrody: topole czarne przy ul. Łopacińskiego i Okrzei, wierzba biała na Błoniach Zamkowych, trzy lipy drobnolistne i topola biała na ul. Krężnickiej (przy Marinie), dęby szypułkowe przy ulicach: Szmaragdowej, Białostockiej, Gdańskiej oraz al. Kraśnickiej, al. Warszawskiej i na Placu Litewskim.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments