W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Lublinie (WOMP) powstał budynek C oraz E. Wartość inwestycji to ponad 36,7 mln zł, z czego blisko 25,9 mln zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

– Dzięki środkom unijnym mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z profesjonalnej opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a pracownicy wykonywać swoje obowiązki w funkcjonalnych i nowoczesnych wnętrzach. Szacuje się, iż w wyniku realizacji projektu w obiekcie rocznie leczonych będzie dwadzieścia tysięcy osób z naszego regionu – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Inwestycja polegała na dobudowie do istniejącego budynku głównego od strony północnej pięciokondygnacyjnego budynku (C). Podniesienie standardu i zapewnienie kompleksowości usług w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej umożliwią zlokalizowane w nowo powstałym budynku poradnie: POZ, chirurgiczna, ortopedyczna, neurologiczna, ginekologiczna, kardiologiczna, reumatologiczna, endokrynologiczna, rehabilitacyjna wraz z właściwymi dla nich gabinetami diagnostyczno-zabiegowymi, pracownia diagnostyczno-zabiegowa EKG i Holtera oraz spirometrii, jak również gabinety pracowni rehabilitacji. W ramach projektu doposażono te gabinety w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie rehabilitacji leczniczej. Zakupiono m.in: system do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, aparat do laseroterapii oraz aparaty USG, spirometry, aparaty EKG.

Medycyna ze wsparciem OZE

Nowy budynek WOMP w pełni korzysta z odnawialnych źródeł energii. Na dachu oraz południowej ścianie obiektu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Co więcej, na dachu budynku usytuowano pięć pomp ciepła, a we wszystkich gabinetach – klima-konwektory.

Korzyści dla regionu

Nowoczesny i funkcjonalny Ośrodek pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenia na poziomie ambulatorium. To działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne. Wzmocnienie potencjału WOMP pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwości skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do adekwatnego leczenia na poziomie ambulatorium.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Lublinie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments