Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński zbliża się wielkimi krokami. W czwarty weekend sierpnia (23–25) do Lublina ponownie zawitają miłośnicy i miłośniczki muzyki tradycyjnej, twórcy i twórczynie ludowi oraz rzemieślnicy i rzemieślniczki, dla których tradycja jest głównym źródłem inspiracji. W programie wydarzenia nie zabraknie koncertów oraz potańcówek, które co roku przyciągają tłumy. Sprawdźcie, kto zagra do tańca w festiwalowy piątek!
Scena potańcówkowa festiwalu jest szczególnym miejscem, gdzie tradycja ożywa, a wspólna radość tańca jednoczy wszystkich uczestników. W piątkowy wieczór parkiet wypełnią dźwięki kapel i orkiestr wykonujących tradycyjny repertuar z różnych części Polski. Jako pierwsza przed publicznością wystąpi roztoczańska Orkiestra Podróżniacy złożona z młodych entuzjastek i entuzjastów instrumentów dętych. Grupa prowadzona przez Filipa Majerowskiego zagra podróżniaki, polki, oberki, walce i foxtroty w starodawnym stylu. Instrumentarium orkiestry to klarnety, trąbki, sakshorny altowe i tenorowe, puzon, saksofon altowy, tuba i baraban. Żaden z muzykantów nie gra na swoim instrumencie dłużej niż półtora roku! Mimo że młoda, orkiestra grała już do tańca m.in. na Festiwalu Fanfara w Hoszni Ordynackiej, na Lubelskiej Scenie Tradycji w Lublinie oraz na potańcówkach w Zdziłowicach i Żurawiu.
Chwilę po najmłodszych muzykantach wystąpi uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga
Kapela Dobrzeliniacy, która zaprezentuje publiczności repertuar pogranicza kutnowsko-łowicko-łęczyckiego. Zagrają oberki, kujony, kujawiaki, polki czy marsze w manierze pomiędzy szybszymi melodiami łowickimi a bardziej już rozciągniętymi i śpiewnymi kujawiakami spod Sannik i Płocka. W ich repertuarze znajdziemy także melodie wykonywane przez legendarnego harmonistę z Dobrzelina, Adama Radzymińskiego.
Następnie usłyszymy Kapelę Fedaków, która gra muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także tę autorską, inspirowaną tradycją. Powiedzieć, że Kapela dzieli się ze słuchaczami radością płynącą z muzyki tradycyjnej, to zbyt mało, by oddać wyjątkowość zespołu. Muzycy pokazują, że dźwięki wydobywane z instrumentów używanych kiedyś często na polskiej i śląskiej wsi, dodatkowo wzbogacone rodzinnym ciepłem i niewątpliwym poczuciem humoru familii Fedaków, pozwolą każdemu odnaleźć się w przyjaznej atmosferze tej pięknej muzyki. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, lecz także wzbogaca je o autorskie aranżacje, łącząc szacunek do tradycji z osobistą propozycją artystyczną.
Na koniec publiczność powróci na bliskie Roztocze, tym razem w wydaniu smyczkowym, które zaprezentuje lubelska Kapela Bornego. Muzykę zaczerpnęli bezpośrednio od mistrzów skrzypcowych i sukowych m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy i Zbigniewa Butryna. Wzorują się na ich repertuarze pochodzącym z bogatej tradycji kapel skrzypcowych i orkiestr dętych. Niezaplanowanie naśladują w życiu swoich mistrzów, którzy oprócz muzyki codziennie uprawiali przeróżne dziedziny sztuki i skomplikowane prace. Jak sami mówią, to nie oni wybrali tę muzykę – to ona wybrała ich. I tej muzyce pozostają wierni od ponad 10 lat, nie poddając się popularnym modom i pokusom.
Kiedy zagrają do tańca?
23 sierpnia 2024 (piątek), godz. 21.00–1.00/ Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem
Potańcówki odbędą się również w sobotę (24 sierpnia). Organizatorzy niedługo ujawnią kolejne kapele, które porwą do tańca festiwalową publiczność.
Koncerty
Wieczorne szaleństwa na parkiecie to tylko jedne z wielu punktów programu. Przypominamy, że artystką, którą również usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu, będzie Katarina Barruk wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk zaprezentują się norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan.
Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie Główna Scena Festiwalu. Tego samego dnia, o godzinie 20.30, wystąpi tam francuski zespół Barrut – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii nawiązującej do tradycji Oksytanii. Dzień później (25 sierpnia o godz. 14.00), w Bazylice oo. Dominikanów, zobaczymy kontynuujący tradycje kaszubskie zespół Drëszë.
Wieczorem przeniesiemy się na Błonia pod Zamkiem, gdzie będzie można usłyszeć Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach. Podczas tego wieczoru na festiwalowej scenie usłyszymy także polski skład Duality. Zespół wykonuje autorskie kompozycje inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko-białoruskiego oraz szeroko pojętego world music i muzyki elektronicznej.
Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na uczestników czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 twórców.
Fot. Bartek Żurawski/ Warsztaty Kultury