Rozpoczyna się pierwsza edycja projektu „Przedsiębiorcza Młodzież”. Jego celem jest rozwijanie wśród młodzieży kompetencji w zakresie przedsiębiorczości oraz wsparcie postaw przedsiębiorczych. Projekt to kolejne wydarzenie związane z otrzymaniem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży.
– Wychodzimy z nową inicjatywą kierowaną do młodych mieszkańców Lublina. Z myślą o ich dobrym starcie w dorosłość, rozpoczęciu życia zawodowego czy kolejnych etapów nauki, chcemy wprowadzić naszą młodzież w tematykę szeroko pojętej przedsiębiorczości. Edukacja w tym zakresie pozwoli na świadome wybory, kształtowanie zainteresowań i wybranie kierunku rozwoju zawodowego. Projekt stanowi kontynuację dotychczas realizowanego wraz z partnerami Miasta Lublin innowacyjnego projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”, skierowanego do młodszych uczniów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Projekt „Przedsiębiorcza Młodzież” jest adresowany do uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych z terenu Lublina. Uczniowie wezmą udziału w specjalistycznych warsztatach prowadzonych przez pracowników UMCS, a także w wizytach studyjnych u znanych lubelskich przedsiębiorców, również z sektora kreatywnego. Uczestnicy będą również mieli realny wpływ na promocję projektu poprzez tworzenie profesjonalnych relacji medialnych z jego przebiegu pod opieką specjalistów z Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
Biorący udział w projekcie uczniowie będą mogli wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą podczas warsztatów i zrealizować projekty doradcze dla lubelskich przedsiębiorców z zakresu promocji produktów w social mediach. Projekty te mogą zostać zgłoszone do konkursu na najlepszy projekt doradczy, w którym przewidziane są nagrody.
Dla nauczycieli – opiekunów uczniów – przewidziany jest pakiet szkoleń i warsztatów między innymi z zakresu zarządzania stresem, zarządzania zasobami ludzkimi, czy pracy z młodzieżą.
Rekrutacja uczestników i partnerów projektu rozpoczęła się w poniedziałek (24 stycznia) i będzie trwać do 6 lutego. Do udziału zgłaszać mogą się placówki oświatowe, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Lublina oraz przedstawiciele przemysłów kreatywnych, dla których równie ważne, jak dla organizatorów, jest wspieranie postaw przedsiębiorczych u młodzieży. Przewiduje się, że w pierwszej edycji projektu udział weźmie około 300 uczniów (10 klas) z lubelskich szkół ponadpodstawowych.
Ze względu na pandemię koronawirusa pilotażowa edycja projektu zostanie przeprowadzona w formie hybrydowej, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Projekt jest realizowany we współpracy z lubelskimi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami przemysłów kreatywnych.
Zapisać się na wydarzenia można na stronie gospodarczy.lublin.eu.