Turyści są zachwyceni Lublinem – mówi Joanna Szmit, przewodnik inspiracji po Lublinie. Opowiedziała nam, dlaczego warto zwiedzić miasto pod okiem eksperta, a także jak można skorzystać z takiej opcji.

Dlaczego warto zwiedzić Lublin z przewodnikiem?

– Przewodnik przekazuje wiedzę profesjonalną i sprawdzoną. Przekaz osoby, która jest do tego profesjonalnie przygotowana, jest dużo lepszy niż to co możemy przeczytać w internecie. Dodatkowo, przewodnicy starają się ubarwiać to oprowadzanie historyjkami z życia codziennego, anegdotami, których sami nie znajdziemy.

Jakie to są anegdoty?

– Jest na przykład anegdota zaczerpnięta z przedwojennej prasy, zatytułowana „Pan Teofil dostał w profil”. Miała ona miejsce na Starym Mieście, a dotyczyła napadu rabunkowego na jednego z mieszkańców Lublina, który postanowił Stare Miasto w wiadomym celu odwiedzić.

Wiele osób w Lublinie odwiedza głównie Zamek Lubelski, Majdanek i Stare Miasto, a przecież jest tu również wiele innych ciekawych miejsc. Czym jeszcze inspiruje Lublin?

– Lublin inspiruje, poza tymi obiektami, o których wspomniano, miejscami nieco mniej chętniej odwiedzanymi, natomiast równie ciekawymi. Może być to na przykład ulica Chopina, ulica Narutowicza czy przepiękne kamienice wybudowane na początku XX wieku. Może być inspirująca, również bardzo klimatyczna ulica Lubartowska. Przed wojną była ona jednym z centrum żydowskiego Lublina.

Zwiedzając Lublin z przewodnikiem, jakie miejsca odkryjemy?

– Odkryjemy klimatyczne podwórka, tajemnicze przejścia, o których nawet mieszkańcy Lublina nie wiedzą. Poznamy historię życia codziennego, mieszkańców miasta z przeszłości. To co dzisiaj mamy w prasie i internecie mieliśmy w przeszłości, mimo że środki przekazu były trochę inne. Możemy do nich dotrzeć, jednak wymaga to trochę więcej pracy, a my tę wiedzę przekazujemy.

Lublin z przewodnikiem mogą zwiedzić nie tylko turyści, ale i mieszkańcy, którzy chcą lepiej poznać historię miasta, w którym żyją?

– To prawda. Zapraszamy zarówno przyjezdnych, turystów, jak i mieszkańców, którzy mimo że tutaj mieszkają i chodzą tymi ulicami codziennie, bardzo często nie zwracają uwagi nie tylko na historię miasta, czy to czego się można o nim dowiedzieć, ale też na detale architektoniczne, które również w przestrzeni miasta są i są bardzo ciekawe.

Lublin można zwiedzać z przewodnikiem w małej grupie, ale także wziąć udział w spacerach tematycznych?

– Warto wziąć udział we wszystkich spacerach (śmiech). Wiadomo, że ciężko przeznaczyć kilka weekendów na uczestnictwo we wszystkich spacerach, bo zabrałoby to dużo czasu. Wybór zależy od tego, czego spacerujący od nich oczekują. Są czasami bardziej ogólne, czasami bardziej szczegółowe, a czasami jest to miasto pokazane z innej strony.  Mamy spacery poświęcone historii Zamku Lubelskiego, spacer dotyczący przedwojennych przestępców, jak i mrocznych oraz sensacyjnych historyjek. Wiele informacji o nich można znaleźć na stronie Centrum Inspiracji Turystycznej

Jak ludzie, których pani oprowadza reagują na Lublin? Co mówią?

– Jeżeli chodzi o turystów to są oni zachwyceni miastem. Często słyszymy jako przewodnicy, że oni nigdy nie spodziewali się, że Lublin jest tak klimatycznym, ładnym i przyjaznym dla turystów miastem. Mówią też, że chętnie tu wrócą. Takie opinie słyszymy najczęściej.

Oprowadza pani turystów i mieszkańców. Czy mogłaby pani podzielić się jakąś ciekawą anegdotą z oprowadzania?

– Dość często oprowadzamy w strojach historycznych. Mam strój nawiązujący do damskiego policyjnego stroju przedwojennego. Reakcje mieszkańców są bardzo ciekawe, bo np. mówią: “o służba więzienna, a co oni tu robią?” (śmiech) Oczywiście mundur nie jest podobny i nie nawiązuje do munduru służby więziennej. Różni się krojem i kolorem, ale takie są skojarzenia i na to wpływu nie mamy.

Jak można znaleźć przewodnika inspiracji?

– Najlepszym miejscem do zapoznania się z ofertą spacerów i znalezieniem przewodnika jest Centrum Inspiracji Turystycznej. Są tutaj dostępne wszystkie spacery, które można odbyć, a także możliwość znalezienia przewodnika indywidualnie dla siebie czy grupy znajomych. Informacje są też na stronie przewodników inspiracji, gdzie opisaliśmy swoje trasy i chętnie się dzielimy wiedzą.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments