Nie dłużej niż do końca października tego roku trwać ma remont zabytkowej, gotyckiej baszty znajdującej się zaraz za Bramą Krakowską na Starym Mieście w Lublinie.

– W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę i przekazaliśmy wykonawcy plac budowy. Odnowiony obiekt ma być gotowy do końca października – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Co się zmieni w zabytkowej baszcie zwanej też Półokrągłą? Prace obejmą między innymi rekonstrukcję baszty i fragmentu murów obronnych, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego, a także przeprowadzenie badań archeologicznych. Oddana po remoncie baszta uzyska również podświetlenie, w którego skład wchodzić będą iluminacje w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce.

Budynek gotyckiej baszty wchodzącej w skład fortyfikacji obronnych, mieszczący się na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej, zbudowany jest z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. W ramach prac budowalnych planuje się również remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki. Główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie jednak na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów.

Remont baszty jest realizowany w ramach transgranicznego projektu pt. „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem będzie stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Starego Miasta i Śródmieścia.

Makieta w skali 1:500 będzie wykonana z brązu na cokole kamiennym i zostanie ulokowana na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Najstarsza wzmianka o baszcie pochodzi bowiem z 1576 roku i dotyczy jej remontu. Jej obecny wygląd jest efektem jej remontu z 1994 roku. Makieta ma być stałym elementem przestrzeni i kolejną atrakcją turystyczną Lublina.

Wartość całkowita projektu to blisko 2,3 mln zł, z czego dofinansowanie z UE stanowi ponad 2 mln zł, czyli 90% wartości projektu.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments