Bezpłatne porady z zakresu diabetologii, konsultacje dietetyczne, analizy składu ciała, pomiary ciśnienia tętniczego i stężenia glukozy we krwi, a także informacje o programach leczenia – z tych możliwości będą mogli skorzystać wszyscy, którzy w czwartek, 14 listopada odwiedzą hol główny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.
To właśnie 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Głównym celem odbywających się co roku obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą oraz promowanie badań przesiewowych w celu zapewnienia wczesnego rozpoznawania cukrzycy i jej leczenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.
Cukrzyca a jakość życia
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Niszczy naczynia krwionośne i nerwy, w efekcie z biegiem czasu może powodować kolejne choroby. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowi główną przyczynę ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Wobec przebiegu i skutków cukrzycy pacjenci nie są jednak bezradni. Mogą nauczyć się z nią żyć i powstrzymać jej rozwój. Ważne jest stałe kontrolowanie i obserwowanie swojego organizmu, właściwa dieta i ruch, a także farmakoterapia i insulinoterapia (jeśli jest wskazana przez lekarza).
Akcja profilaktyczna w USK Nr 4 w Lublinie
W tym roku motywem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy jest „Cukrzyca a dobre samopoczucie”. Pod tym hasłem 14 listopada, w godzinach 10-14 w holu głównego budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie odbędzie się akcja profilaktyczna.
W ramach wydarzenia odbędą się:
- bezpłatne porady z zakresu diabetologii dotyczące rozpoznawania, diagnostyki i leczenia cukrzycy,
- bezpłatne konsultacje dietetyczne,
- analizy składu ciała,
- pomiary stężenia glukozy we krwi i pomiary ciśnienia tętniczego.
Podczas akcji będzie można także uzyskać informację o prowadzonych w USK Nr 4 w Lublinie: programach leczenia choroby otyłościowej, programach NFZ i WOŚP w zakresie osobistych pomp insulinowych oraz nowego projektu kompleksowej rehabilitacji dla osób pracujących.
Źródło: USK nr 4 w Lublinie
Fot. USK nr 4 w Lublinie