W okresie, kiedy ze względu na epidemię jesteśmy zmuszeni pozostać w domach, reżyser z Lublina Grzegorz Linkowski zachęca, by zobaczyć filmy, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Znajdziecie w nich między innymi historię kradzieży relikwii Drzewa Krzyża Świętego z klasztoru oo. Dominikanów, jak i historię papieża Polaka pracującego na KUL w Lublinie. Filmy zostały wyemitowane na antenie TVP, a teraz możecie zobaczyć je również online.

Niewygodny”

„Niewygodny” powstał przy współpracy z reżyserem Ryszardem Więckiem. Film odpowiada między innymi na pytania dlaczego metropolita Andrej Szeptycki, zwierzchnik Kościoła grecko-katolickiego podczas II wojny światowej, nie ma drzewka w Yad Vashem oraz tytułu “Sprawiedliwy wśród narodów świata”? Dlaczego metropolita nie jest zaliczony do grona błogosławionych oraz komu przeszkadza dobra pamięć o arcybiskupie Szeptyckim, choć od jego śmierci w 1944 roku minął już szmat czasu?

Akcja filmu rozgrywa się we Lwowie, w Warszawie, w Nowym Jorku i w Jerozolimie. Pokazuje schorowanego człowieka z jego niezwykłą biografią, który staje przed trudnymi wyborami, w imię wiary, podległej mu społeczności i elementarnych ludzkich uczuć.

Film możecie zobaczyć tutaj

Nasz Profesor Papież”

W filmie „Nasz Profesor Papież” występuje między innymi Halina Bortnowska, prof. Władysław Stróżewski, o. Andrzej Kłoczowski OP, o Tomasz Dostatni OP, prof. Maria Braun-Gałkowska i prof. Jerzy Gałkowski oraz prof. Stanisław Grygiel i ks. prof. Andrzej Szostek MIC.

Film przedstawia znaczenie naukowego dorobku, który Jan Paweł II wypracował w ciągu niespełna 25 lat w położonej na wschodzie Polski uczelni, a który stał się intelektualnym fundamentem jego papiestwa. Opowiada on również o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem jako miastem i jego dwudziestoczteroletniej pracy na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki.

Film możecie zobaczyć tutaj

Świętokradztwo”

Film przedstawia sensacyjne dzieje największej w Polsce relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Od blisko 600 lat była przechowywana w klasztorze o. Dominikanów w Lublinie, aż do świętokradczego rabunku w 1991 roku, który uświadomił jaką rolę odgrywał wtedy relikwiarz przez wieki w dziejach miasta. Wkrótce relikwie zostały skradzione i to wydarzenie odbiło się głośnym echem na całym świecie. Sprawca do dziś pozostają na wolności. Nie ma też śladu po bezcennej relikwii.

Film możecie zobaczyć tutaj

Fot. Archiwum Grzegorza Linkowskiego

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments