W okresie, kiedy ze względu na epidemię jesteśmy zmuszeni pozostać w domach, reżyser z Lublina Grzegorz Linkowski zachęca, by zobaczyć filmy, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Znajdziecie w nich między innymi historię kradzieży relikwii Drzewa Krzyża Świętego z klasztoru oo. Dominikanów, jak i historię papieża Polaka pracującego na KUL w Lublinie. Filmy zostały wyemitowane na antenie TVP, a teraz możecie zobaczyć je również online.
„Niewygodny”
„Niewygodny” powstał przy współpracy z reżyserem Ryszardem Więckiem. Film odpowiada między innymi na pytania dlaczego metropolita Andrej Szeptycki, zwierzchnik Kościoła grecko-katolickiego podczas II wojny światowej, nie ma drzewka w Yad Vashem oraz tytułu “Sprawiedliwy wśród narodów świata”? Dlaczego metropolita nie jest zaliczony do grona błogosławionych oraz komu przeszkadza dobra pamięć o arcybiskupie Szeptyckim, choć od jego śmierci w 1944 roku minął już szmat czasu?
Akcja filmu rozgrywa się we Lwowie, w Warszawie, w Nowym Jorku i w Jerozolimie. Pokazuje schorowanego człowieka z jego niezwykłą biografią, który staje przed trudnymi wyborami, w imię wiary, podległej mu społeczności i elementarnych ludzkich uczuć.
„Nasz Profesor Papież”
W filmie „Nasz Profesor Papież” występuje między innymi Halina Bortnowska, prof. Władysław Stróżewski, o. Andrzej Kłoczowski OP, o Tomasz Dostatni OP, prof. Maria Braun-Gałkowska i prof. Jerzy Gałkowski oraz prof. Stanisław Grygiel i ks. prof. Andrzej Szostek MIC.
Film przedstawia znaczenie naukowego dorobku, który Jan Paweł II wypracował w ciągu niespełna 25 lat w położonej na wschodzie Polski uczelni, a który stał się intelektualnym fundamentem jego papiestwa. Opowiada on również o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem jako miastem i jego dwudziestoczteroletniej pracy na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki.
„Świętokradztwo”
Film przedstawia sensacyjne dzieje największej w Polsce relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Od blisko 600 lat była przechowywana w klasztorze o. Dominikanów w Lublinie, aż do świętokradczego rabunku w 1991 roku, który uświadomił jaką rolę odgrywał wtedy relikwiarz przez wieki w dziejach miasta. Wkrótce relikwie zostały skradzione i to wydarzenie odbiło się głośnym echem na całym świecie. Sprawca do dziś pozostają na wolności. Nie ma też śladu po bezcennej relikwii.
Fot. Archiwum Grzegorza Linkowskiego