Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał dofinansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Wsparty został projekt „Opracowanie transgranicznego systemu telemedycznego na przykładzie badań okulistycznych w warunkach konfliktu zbrojnego – analizy i rekomendacje”.

Koncepcja i pomysł jest autorstwa zespołu specjalistów z Polski i Ukrainy, pod naukowym kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Roberta Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wspieranego aktywnie przez Zespół ds. Modernizacji Majątku U.M.

– Wszelkie działania, w których liderem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie będą prowadzone w ścisłym partnerstwie z Narodowym Uniwersytetem Medycznym im. Danyło Hałyckiego we Lwowie (Ukraina). Głównym założeniem i celem działań jest analiza i ocena wpływu konfliktu zbrojnego na proces diagnozowania i leczenia chorób oczu u pacjentów z terenów dotkniętych skutkami trwającej wojny – jak wyjaśnia uczelnia.

Badania pacjentów w Ukrainie mają na celu określenie, w jaki sposób warunki wojenne powodują urazy oczu u ludności cywilnej i żołnierzy oraz jakie metody chirurgii oka mogą przezwyciężyć ślepotę spowodowaną uszkodzeniem oka.

Zespół naukowy z Polski dokona zdalnej oceny i klasyfikacji zdjęć oczu 500 pacjentów ukraińskich szpitali. Za wykonanie badań i zdjęć we Lwowie odpowiadać będzie zespół z Ukrainy. Zostanie też wykonana analiza wyników oceny i opis czynników epidemiologicznych. Planowane są wyjazdy studyjne polskiego zespołu do Lwowa i ukraińskiego zespołu do Lublina.

W ramach projektu opracowane zostaną trzy publikacje zawierające diagnozę stanu zdrowia pacjentów okulistycznych, system współpracy w leczeniu pacjentów wojennych oraz zalecenia dotyczące postępowania w przypadku konfliktów zbrojnych.

Projekt jest realizowany od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Wartość dofinansowania wynosi 281,4 tysięcy zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments