Ma prawie 185 mkw. powierzchni, w tym m.in. w pełni wyposażone dwie sale konferencyjno-warsztatowe, kafejkę partycypacyjną i co najważniejsze jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców.

Urban Lab Lublin to nowa przestrzeń na mapie miasta, w której wdrażane będą nowoczesne rozwiązania dotyczące dialogu, edukacji obywatelskiej oraz rozwoju kompetencji społecznych i zawodowych. Niebawem powstanie tam również studio nagraniowe.

– Urban Lab Lublin to nasza najnowsza, największa i najbardziej nowoczesna przestrzeń miejska, dzięki której wzmocnimy działania partycypacyjne i zwiększymy zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców w procesy decyzyjne dotyczące Lublina. Pozyskane wsparcie w wysokości 4 mln zł umożliwiło stworzenie miejsca sprzyjającego zdobywaniu nowych kompetencji, doświadczenia, a także lepszego powiązania lubelskich uczelni z sektorem prywatnym – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Urban Lab Lublin, czyli laboratorium miejskie mieści się na parterze budynku przy ul. Spokojnej 2 i jest dostępne dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców, organizacji pozarządowych, kół naukowych oraz grup nieformalnych. Przestrzeń funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-20.00 i została zaprojektowana w duchu zrównoważonego rozwoju – z ograniczoną emisyjnością i minimalizacją produkcji odpadów.

– Jestem przekonana, że Urban Lab Lublin stanie się kluczowym narzędziem do budowania partnerskich relacji pomiędzy mieszkankami, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i władzami miasta. Rozwój inicjatyw młodzieżowych nie jest możliwy bez działań na rzecz struktur, w których funkcjonują młodzi ludzie. Oznacza to konieczność tworzenia i długotrwałego finansowania przestrzeni pozaszkolnych dedykowanych młodym ludziom oraz kształcenia osób, które w nich pracują – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Projekt opiera się na czterech kluczowych filarach tematycznych: praktycznej edukacji obywatelskiej, aktywności na rzecz wzmacniania potencjału akademickiego Lublina, rynku pracy i kompetencji przyszłości oraz współzarządzaniu miastem, które przyczynią się do poprawy jakości życia młodych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta.

– Wiele miast w Polsce boryka się z problemami społeczno-ekonomicznymi, takimi jak starzenie się społeczeństwa czy odpływ młodych ludzi. W ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych” chcemy stworzyć warunki do aktywizacji młodych mieszkańców i zachęcić ich do angażowania się w życie miasta. Urban Lab ma być miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą realnie wpływać na swoje otoczenie, uczyć się poprzez działanie i testować innowacyjne rozwiązania – mówi dr Bartosz Piziak z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Zgodnie z koncepcją, każdy rok realizacji projektu będzie poświęcony innemu tematowi przewodniemu. Powstanie również grupa strategiczna oraz cztery zespoły eksperckie, zajmujące się edukacją obywatelską, partycypacją społeczną, rynkiem pracy i akademickością. W ramach Urban Labu utworzony zostanie także Miejski Program Innowacji Społecznych – LUBLinn, który obejmie dwie ścieżki tworzenia innowacji oraz fundusz wdrożeniowy umożliwiający testowanie nowych rozwiązań w przestrzeni miejskiej.

Otwarciu Urban Labu towarzyszyła wystawa prac ceramicznych pt. „Ciało”, przygotowana przez studentów z Koła Naukowego Ceramika i Formy Przestrzenne Wydziału Artystycznego UMCS.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymały zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych”, i jako pierwsze uruchomiło miejskie laboratorium.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments