W budynku Centrum Kultury w Lublinie powstał Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie. Swoją wiedzę i wsparcie zaoferowali pracownicy lubelskich NGO, miasto i wiele niezrzeszonych osób, które chcą pomóc w każdy możliwy sposób.
– Osób jest bardzo dużo. Mamy już około 2 tysięcy zgłoszeń. Jest to zarówno wolontariat, jak i też inne formy pomocy. Bardzo się staraliśmy, żeby ta oferta była od razu kanalizowana, żeby ludzie z profesjonalnymi umiejętnościami, czyli tłumacze, prawnicy, medycy zgłaszali się poprzez formularz. Poza tym mamy bazę mieszkań i ofert noclegowych, która jest stale rozbudowywana – informuje Anna Dąbrowska z Homo Faber.
Potrzebujący z Ukrainy są więc na bieżąco kontaktowani z ludźmi, którzy mają do zaoferowania nocleg. – Ślemy też wszelkiego rodzaju informacje i uzupełniamy kwestie prawne. Wskazujemy mieszkańcom, gdzie mogą oferować swoją pomoc, czy fizyczną czy poprzez dary. Uruchomiliśmy również infolinię dla osób, które do Lublina dotarły albo które do Lublina zmierzają. Jeżeli osoby mają jakieś pytania to obsługujemy ją 24 na dobę – dodaje Dąbrowska.
Wolontariusze mają jednak prośbę, aby na tę infolinię nie dzwonili Polacy, bo jest ona skierowana do osób uciekających przed wojną i szukających pomocy. Ukraińcy mogą dzwonić pod numer: 533 391 569.
Dary rzeczowe zbiera PCK oddział lubelski. – Z ich ogłoszenia wynika, że potrzebują przede wszystkim żywności długoterminowej, leków i środków opatrunkowych. Z rzeczy to tylko koce i śpiwory, ale nowe. Nie mogą być to żadne starocia. Bardzo zachęcam do tego, aby sprawdzać listy zanim się cokolwiek zawiezie i żeby ta pomoc była celowa – zaznacza Dąbrowska.
Osoby, które chcą zaoferować nocleg mogą znaleźć specjalny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Homo Faber. Wtedy zostaną one dodane do bazy osób i jeśli obywatele z Ukrainy będą potrzebować noclegu zostaną o tym poinformowani. – Jest tam też zakładka “jak pomagać” i są wyjaśnione szczegółowo wszystkie informacje. Dodatkowo jest informacja o zbiórkach pieniężnych, które rekomendujemy – dodaje Anna Dąbrowska.
Jak pomóc?
Jeśli chcesz się zaangażować i dołączyć do grupy wolontariackiej, Fundacja Homo Faber udostępniła prosty formularz zgłoszeniowy. Jeśli jesteś prawnikiem, medykiem, tłumaczem lub możesz pomóc na przykład w logistyce czy wypełnianiu dokumentów możecie zgłosić się tutaj lub codziennie w sztabie w Centrum Kultury o godz. 16:00.
LOT Lublin
Również Lubelska Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin wspiera uchodźców. Od piątku (25 lutego) główny numer telefonu LOT, czyli: 533 391 269 służy również lubelskiemu społecznemu komitetowi pomocowemu jako infolinia bezpłatnej pomocy dla Ukrainy. Do LOTu możecie dodzwonić się obecnie wybierając cyfrę „9”, po rozpoczęciu połączenia pod numerem telefonu: 533 391 269.
Fot. Dominika Polonis