Szpital Wojewódzki im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie ma swojego robota Da Vinci. Pierwszą operację z jego użyciem zaplanowano na czwartek (21 kwietnia). Robot ten przebywać będzie w nowo otwartej Pracowni Robotyki Operacyjnej w tej placówce medycznej.
– Dzisiaj nasz szpital to 1083 łóżka, ponad 2500 osób z personelu i 38 poradni specjalistycznych. To także setki porad specjalistycznych i dziesiątki tysięcy pacjentów. Aby temu podołać musimy wprowadzać innowacyjne rozwiązania – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Robot Da Vinci ma ułatwić wykonywanie specjalistycznych operacji chirurgicznych metodą małoinwazyjną i z dużą precyzją. Rozwiązanie to wielokrotnie przewyższa dotychczasowe metody operacji, bo zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała narzędzia chirurgiczne są wprowadzane przez kilkumilimetrowe otwory, dzięki czemu proces gojenia przebiega szybciej.
Wykorzystywane narzędzia w tej metodzie zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia. System chirurgii robotycznej Da Vinci znajduje swoje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, a zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej i torakochirurgii, a także laryngologii.
Pierwsza operacja z użyciem robota Da Vinci jest zaplanowana na czwartek (21 kwietnia). Kolejne odbędą się w piątek (22 kwietnia). Zabieg zostanie przeprowadzony przez dr n. med. Jerzego Drausa, wybitnego specjalistę, doświadczonego chirurga i popularyzatora wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii.
Fot. Dominika Polonis
2Galeria zdjęć 2/5