Wystawa, biegi, koncerty – najbliższy weekend w Lublinie nie będzie nudny. Sprawdźcie nasze zestawienie kulturalnych wydarzeń na nadchodzące dni.
Filip Springer w Lublinie
Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” zaprasza w piątek, 28 lutego, o godz. 18 na spotkanie z Filipem Springerem – reportażystą, fotoreporterem, tłumaczem architektury i wizualnych absurdów. Autor opowie nie tylko o budowlach, ale również o ich twórcach, tj. związane z Lublinem małżeństwo Hansenów. Zabierze gości w podróż śladami miasta, którego już nie ma, koszmarów i perełek polskiej architektury, a zakończy w zimnej Skandynawii. Podczas spotkania będą czytane fragmenty książek Springera.
Gramy dla Mai. Koncert charytatywny w CSK
W sobotę (29 lutego) o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur artyści zagrają dla Mai Kapłon, która potrzebuje leczenia. Maja Kapłon to dwudziestoczteroletnia dziewczyna, która wystąpiła w programie The Voice of Poland. Urodziła się z zaawansowaną skoliozą i przeszła już 18 operacji kręgosłupa. Ostatnią z operacji było wszczepienie metalowego pręta, który miał stabilizować kręgosłup i umożliwić jej normalne funkcjonowanie. Niestety, pręt pękł i stanowi poważne zagrożenie życia naciskając na narządy wewnętrzne. Bilety możecie nabyć w cenie 25 zł, a całkowity ich dochód zostanie przeznaczony na leczenie Mai Kapłon.
Wielkopostne śpiewanie w Bazylice oo. Dominikanów
W okresie Wielkiego Postu ze swoją muzyczną propozycją do mieszkańców Lublina wychodzą Dominikanie. W Bazylice przez cały ten okres, usłyszymy nie tylko lubelskich artystów, ale i zaproszonych gości. W pierwszym koncercie z tego cyklu możecie wziąć udział w niedzielę, 1 marca. Początek wydarzenia o godzinie 15.
Targi Agro-Park
W najbliższy weekend (29 lutego i 1 lutego) w Targach Lublin gościć będziemy największe targi rolnicze w Polsce. Agro-Park rozpocznie się o godzinie 9. Swoją ofertę na targach zaprezentuje kilkuset wystawców. Będziemy mogli zobaczyć światowe premiery sprzętu i sprawdzone marki popularne wśród polskich rolników. Będą między innymi ciągniki, systemy nawadniające do szklarni, wyposażenia chłodni oraz urządzenia do sortowania i pakowania owoców.
Bieg Tropem Wilczym w Lublinie
W niedzielę (1 marca) w Ogrodzie Saskim biegacze pobiegną, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Lublin będzie jednym z ponad 300 miast polskich i zagranicznych, które w ten sposób upamiętnią to wydarzenie. Bieg jest również elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli święta upamiętniającego żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Zawodnicy, którzy wystartują o godzinie 12 pokonają dystans 1963 metrów, a ci o 12:30 pokonają 5889 metrów.
Bajkowa Niedziela
„Bajkowa niedziela” to cykl wydarzeń stworzony z myślą o najmłodszej widowni. Aktorzy w atrakcyjnej formie odkrywają przed dziećmi fascynujący świat literatury.
W najbliższą niedzielę (1 marca) w Teatrze Starym na wasze pociechy czeka wyjątkowe spotkanie z nowymi bohaterami cyklu „Psierociniec”. Budzeł i Śpiocheł to psy różne jak dzień i noc. Jeden chudy, drugi gruby, pierwszy żądny przygód i ciągle w ruchu, drugi tylko by spał. Może trudno w to uwierzyć, ale są najlepszymi przyjaciółmi! Kiedyś obaj mieszkali w schronisku dla zwierząt, dzięki adopcji razem trafili do szczęśliwej rodziny i wspierają się w trudnych chwilach.
Festiwal Polskiej Animacji
W najbliższą niedzielę (1 marca) Centrum Kultury zaprasza najmłodszych na ósmą edycję O!PLI – Festiwalu Polskiej Animacji, który odwiedza miasta i miasteczka w całym kraju. W ramach programu Dzieci Mają Głos zaprezentujemy filmy podzielone na dwie kategorie: przedszkolną i wczesnoszkolną. Festiwal ma formę konkursu, dlatego po każdym z bloków odbędzie się głosowanie. Zatem motto edycji „Dzieci mają głos” nabiera dosłownego znaczenia. Konkurs dla dzieci od 3 do 6 roku życia rozpocznie się o godz. 10, a dla dzieci od 6 do 9 roku życia o godz. 12.
Spektakl w CSK
CSK zaprasza w piątek (28 lutego) o godz. 9.30 na spektakl „Dziadek do orzechów”. To jeden z najpopularniejszych baletów klasycznych na świecie. Jest to historia ciepła i bajkowa, która udowodniła, że dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona. Przez 70 min na scenie Sali Operowej, zgromadzona widownia będzie miała okazję podziwiać spektakl z udziałem 160 artystów – dzieci i młodzieży oraz zaproszonych do współpracy tancerzy zawodowych. „Dziadek do Orzechów” to wspaniały spektakl rodzinny przeznaczony dla widzów w każdym wieku.
Show dla całej rodziny
W niedzielę (1 marca) o godz. 15.30 i 19 w CSK wystąpi Gruziński Balet Narodowy „Sukhishvili”. Powstał on 70 lat temu i bazuje na tradycyjnych tańcach narodowych. 100 tancerzy i 2500 kostiumów, elementy sztuki walki i akrobacje oraz dynamiczna, opowiedziana z niebywałą pasją historia sprawiają, że „Sukhishvili” stanowi doskonałe show dla całej rodziny.
Koncert legendy
W niedzielę (1 marca) o godz. 18.30 w hali Globus wystąpi legenda polskiej muzyki – Lady Pank. Po 35 latach od premiery historycznego albumu, który przeszedł do historii polskiego rocka jako klasyk i jest dla wielu fanów polskiej muzyki niczym biblia, zespół Lady Pank wciąż jest w formie. Grupa podczas koncertów zaprezentuje zarówno utwory z płyty LP1, jak i pozostałe przeboje których ma na swoim koncie dziesiątki.