Zamość słynie z charakterystycznych dla późnego renesansu kamienic, zabytkowego Starego Miasta oraz jedynego w tej części kraju zoo. Nie sposób się tu nudzić podziwiając idealną miejską zabudowę i wiele malowniczych zabytków.
Miasto powstało za sprawą Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana królewskiego. Dzięki obu tym tytułom stał się on pierwszą po królu najważniejszą osobą w państwie, która zapragnęła stworzyć miasto marzeń. Wpisane w pięciobok utworzony przez fortyfikacje miasto miało być tworem perfekcyjnym. Zabudowa nawiązywała do koncepcji miasta idealnego (na wzór tzw. Człowieka Witruwiańskiego), gdzie pałac jest głową, główna ulica łącząca rezydencję założyciela z bastionem VII – kręgosłupem, a akademia i katedra sercem i płucami.
Pałac i kościoły
Kolejnym punktem zwiedzania będzie Pałac Zamoyskich, a przed nim pomnik założyciela miasta, Jana Zamoyskiego oraz Katedra z ołtarzem głównym w brakowym stylu z lat 1783-85 i stojącym na ołtarzu rokokowym srebrnym tabernakulum.
Podczas zwiedzanie nie ominiecie również Generałówki oraz Kościoła Klarysek, który w okresie międzywojennym był siedzibą policji, a po wojnie działał jako Dom Dziecka. Obecnie znajduje się w nim Państwowa Szkoła Muzyczna. Niedaleko Zalewy Wielkiej znajduje się Rynek Wodny z jedyną na Starym Mieście fontanną.
Dalej czeka nas wyprawa trasą kościołów: kościół św. Mikołaja, największa świątynia Zamościa – kościół Franciszkanów, dawny kościół, klasztor i szpital Bonifratów, gdzie obecnie znajdują się mieszkania, Synagoga – obecnie centrum fundacji „Synagoga” i Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic, jeden z trzech rynków Zamościa – Rynek Solny oraz Kościół św. Katarzyny z umieszczonym wewnątrz późnobarokowym obrazem patronki kościoła.