Już 29 szpitali w województwie lubelskim korzysta ze wsparcia administracyjnego wojska w obsłudze elektronicznego sytemu ewidencji łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych COVID-19.

– Wojsko od dawna już wspiera szpitale. Tym razem chodzi o pomoc w obsłudze elektronicznego systemu ewidencji łóżek w szpitalach zajmujących się leczeniem osób zakażonych COVID-19 – wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Od aktualności tych danych zależy, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc. Wojsko wspiera w tym zakresie wyłącznie te placówki, które są zainteresowane współpracą i same o to wnioskują.

Ze wsparcia administracyjnego wojska skorzystało już 29 placówek w województwie lubelskim. Do zadania zostało skierowanych blisko 80 żołnierzy z 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina, a działania koordynuje 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Żołnierze pracują w systemie zmianowym. Monitoring danych odbywa się całodobowo. Zbiorcze statystyki są aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny. Zaangażowanie wojska pozwala w znaczny sposób odciążyć wykwalifikowany personel medyczny od prac administracyjnych. Dzięki temu medycy mogą zająć się ratowaniem życia i zdrowia pacjentów.

– Dane o wolnych łóżkach w szpitalach trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego oraz załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane umożliwiają szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie – dodaje kpt. Damian Stanula.

Żołnierze WOT od początku pandemii intensywnie wspierają w pracach administracyjno – biurowych również Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Zakres pracy obejmuje, m.in. sortowanie korespondencji, wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, archiwizowanie dokumentów, czy sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny. Taką pomocą objętych jest dziś ponad 90 Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w kraju, w tym 11 na Lubelszczyźnie.

Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 4 listopada 2020 szpitale nie rzadziej, niż co trzy godziny mają przekazywać do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia informacje, m.in. na temat wolnych i zajętych łóżek, w tym łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzą też 34 punkty wymazowe przy szpitalach, a dodatkowo w terenie działają 4 mobilne zespoły wymazowe. Obecnie w działania te zaangażowanych jest już blisko 600 lubelskich terytorialsów i żołnierzy Wojsk Operacyjnych.

FOT. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments