Majówka zbliża się wielkimi krokami. Nie każdy ma możliwości, by wyjechać daleko, dlatego podpowiadamy, jakie ciekawe miejsca możemy odwiedzić na Lubelszczyźnie.
1. Duchowa podróż w Tomaszowie Lubelskim
To tutaj odwiedzimy wiele ciekawych zabytków, które zachwycają ciekawą architekturą i historią. Warto więc wybrać się do Tomaszowa, by zwiedzić kościół modrzewiowy z XVII wieku wraz z umieszczonym w środku obrazem Matki Bożej Szkaplerznej.
Ulicę dalej stoi wzniesiona w 1883 roku cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Znajdujący się w centrum miasta budynek sakralny przyciąga wzrok wieżyczkami i żółtymi ścianami. Znajduje się nieopodal tomaszowskiego Rynku i nie sposób przejść obok niej obojętnie.
Będąc w Tomaszowie Lubelskim warto też odwiedzić kapliczkę pw. Świętego Wojciecha przy ul. Lwowskiej, która przypomina o stojącym w tym miejscu dawnym kościele parafialnym pw. Zwiastowania NMP.
2. Zamość
Piękne miasto, które na każdym kroku pachnie historią. Warto zobaczyć jego charakterystyczne późnorenesansowe kamienice. Koniecznie trzeba wpaść na Rynek, podziwiać bryłę Ratusza oraz przyjrzeć się bogato zdobionym kamienicom. W mieście warto też zwrócić uwagę na pałace i kościoły, a także Rotundę – forteczną budowlę na planie koła, w której zawisło 175 tablic poświęconych ofiarom wojny pochodzącym z Zamojszczyzny.
3. Siwa Dolina
Jest miejscem spotkań, rekreacji i aktywnego wypoczynku w Tomaszowie Lubelskim. Znajdują się tutaj ścieżki piesze i rowerowe. Można też udać się na ścieżki przyrodniczo-edykacyjne w dwóch wariantach: 3 i 5,5 km. Każda posiada 10 przystanków z ustawionymi tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi.
4. Krasnobród
Zachwyca swoim klimatem. Zalew w centrum miasta, zabytki architektoniczne oraz szlaki turystyczne zachęcają do spędzenia w tym malowniczym zakątku majowego weekendu. Warto zwiedzić tu kościół Nawiedzenia NMP z zespołem klasztornym, Kaplicę na Wodzie, Kaplicę św. Rocha oraz Pałac Leszczyńskich. W Krasnobrodzie znajduje się ścieżka edukacyjna „Dinozaury w Krasnobrodzie, Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Wieńców Dożynkowych, Ptaszarnia oraz Kalwaria Krasnobrodzka. Zwieńczeniem spacerów po mieście będzie wizyta w kamieniołomie z wieżą widokową.
5. Rezerwat nad Tanwią
To leśny rezerwat przy wsi Rebizanty. Atrakcją są 24 progi skalne na rzece Tanwi, zwane potocznie „szumami” lub „szypotami”. Powstały na skutek ścierania się ze sobą wschodnio- i zachodnioeuropejskiej płyty tektonicznej. W tym miejscu znajdziecie fragment granicy pomiędzy tymi płytami. W rezerwacie można zobaczyć wiele rzadkich, chronionych roślin np. porzeczka alpejska, widłak wroniec, rosiczki, storczyki i zwierząt np. głuszce.
W Tanwi występuje też pstrąg potokowy, można spotkać lipienie. Dolinę rezerwatu porastają łęgi, zagłębienia terenu olsy, zaś brzegi dolin i wierzchowiny bory sosnowe. Przez rezerwat poprowadzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.
6. Kamieniołomy z basztą. Wieża widokowa
Niesamowity widok na roztocze można podziwiać z baszty widokowej nieopodal Majdanu Kasztelańskiego. Roztoczańskie kamieniołomy zajmują ogromny i ciekawy geograficznie teren. W Kamieniołomach oprócz wieży widokowej znajdziecie pomnik Jezusa Chrystusa wykuty w piaskowcu oraz dobrze zachowany Kirkut Żydowski. Oprócz tego na Ryneczku w pobliskim Józefowie można podziwiać pozostałe rzeźby oraz odpocząć w upalne dni przy fontannie lub nad zalewem.
7. Bunkry Linii Mołotowa
Kilkadziesiąt dobrze zachowanych radzieckich bunkrów z czasów II wojny światowej znajduje się w Narolu, niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. W obecnych czasach istnieją dwa fragmenty Linii Mołotowa, tj. północny, który obejmuje schrony bojowe Grodzieńskiego, Osowieckiego, Zambrowskiego i Brzeskiego Rejonu Umocnionego oraz południowy, obejmujący Rawski i Przemyski Rejon Umocniony.
Wędrówka szlakiem bunkrów rozpoczyna się na stacji PKP w Horuńcu-Zdroju, następnie piękną trasą spacerową szlak przebiega przez las.
8. Rezerwat przyrody Święty Roch
Rezerwat przyrody Święty Roch został utworzony w roku 1983 na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego (Roztocze Środkowe) i zajmuje powierzchnię ok. 200 ha. Celem jego stworzenia była ochrona unikalnego fragmentu starodrzewu bukowo-jodłowego naturalnego pochodzenia.
Na terenie rezerwatu znajduje się kapliczka Świętego Rocha, od którego pochodzi nazwa rezerwatu. Św. Roch to według tutejszego kultu patron ludzi chorych na choroby zakaźne. W czasach panowania zarazy dżumy w wieku XVII, z inicjatywy Marysieńki Sobieskiej postawiono tą kapliczkę wraz z obrazem św. Rocha. Woda znajdująca się pod kapliczką ma podobno właściwości uzdrawiające.
9. Rezerwat przyrody Czartowe Pole
Został utworzony w 1958 roku w celu zachowania przełomu i doliny roztoczańskiej rzeki Sopot. Zajmuje powierzchnię ok. 80 ha, w tym 26 ha jest pod ochroną ścisłą.
Polana będąca częścią rezerwatu jest związana z legendą, według której mówiono, że „jeno czarci tam hasali” – stąd nazwa Czartowe Pole. Obszar ten chroni cenne strome zbocza doliny Sopotu porośnięte borem sosnowym, przechodzącym niżej w mieszany bór wilgotny. Dno doliny zdominowane jest głównie przez wilgotne lasy łęgowe i podmokłe łąki.
Na terenie Rezerwatu znajdują się także: ruiny starej papierni Zamoyskich, pomnik upamiętniający manewry wojsk polskich w 1931 roku i cmentarz partyzantów poległych w walkach w 1943 roku.
10. Pojezierze łęczyńsko-włodawskie
Co innego przyciągnie nasze spojrzenia bardziej niż wiosenny krajobraz odbijający się w tafli wody. Na pojezierzu łęczyńsko-włodawskich mamy wiele zbiorników wodnych, które otoczone są bujną roślinnością, która tylko spotęguje ten efekt. Spacery dookoła jeziora, zwiedzanie pobliskich miejscowości jak np. Holi, czy Włodawy, a także wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego tylko ubarwi nasz weekend. To tu możemy podziwiać obszary nastawione na ochronę ekosystemów wodno-torfowiskowych. Czekają na nas ścieżki przyrodnicze, rowerowe, wieże widokowe oraz Poleski Szlak Konny.