Większość z nas rozumie, jak ważna jest troska o środowisko, a co za tym idzie stawanie się świadomym konsumentem. Podpowiadamy, jak żyć bardziej ekologicznie i dzięki temu oszczędzać również pieniądze.

Powszechnie wiadomo, że nadmierny konsumpcjonizm ma negatywny wpływ na środowisko. Podczas produkowania żywności i innych przedmiotów życia codziennego, zużywane są ogromne ilości wody i energii. Warto wprowadzić do naszego życia filozofię less waste, dzięki której też mniej będziemy wydawać pieniędzy. Pijąc kranówkę można zaoszczędzić nawet 1000 złotych rocznie, a segregując śmieci płacimy sporo mniej za ich wywóz. Najwięcej zaoszczędzimy jednak, jeśli przestaniemy marnować jedzenie.

Wielu z nas boi się radykalnych zmian, ale warto stopniowo je zacząć wprowadzać, a dzięki temu ograniczymy produkowanie odpadów i będziemy bardziej eko. Uczymy się, jak nie marnować jedzenia, jak ograniczyć plastik oraz jak żyć w sposób przyjazny środowisku.

#1 Segreguj odpady

Ten punkt wydaje się oczywisty, ale wielu z nas nadal ma na tym polu coś do poprawy. Segregowanie wydaje nam się czasochłonne, ale tak naprawdę to jest to prosty i bardzo pomocny dla naszego środowiska nawyk. Jedna przerobiona szklana butelka pozwala zaoszczędzić tyle energii, ile potrzeba do oświetlania pokoju 100 watową żarówką przez 4 h. Wystarczy już 5 butelek z plastiku PET, aby wyprodukować sportową koszulkę. Dzięki wykorzystaniu surowców z recyklingu ograniczamy produkcję np. nowego plastiku. Oznacza to duże oszczędności dla środowiska. To właśnie dlatego recykling jest tak ważny.

Poza tym segregowanie nie jest trudne, a pomóc może Wam w tym bezpłatna aplikacja ekoAPP, stworzona przez spółkę KOM-EKO z myślą o mieszkańcach Lublina. Nie tylko podpowie, gdzie wyrzucić dany odpad, ale też przypomni o odbiorze poszczególnych frakcji.

Aplikację ściągniesz TUTAJ

#2 Pij kranówkę

Zachęcamy do zakupu dzbanka filtrującego wodę albo butelek wielokrotnego użytku w filtrem. To świetne rozwiązanie, które pozwoli każdego dnia pić odpowiednią ilość wody, ale też ograniczy sterty butelek w śmietniku. Przy okazji sporo zaoszczędzisz i nie będziesz musiał dźwigać ciężkich butelek z wodą.

#3 Ogranicz plastik

Przede wszystkim na zakupy zawsze zabieraj własną torbę materiałową – nie będziesz musiał za każdym razem kupować torby foliowej (to też oszczędność!). Kupuj warzywa i owoce luzem, nie musisz ich wkładać w foliowy woreczek. Ewentualnie możesz tanio kupić bawełniane torebki wielokrotnego użytku. Nie używaj plastikowych słomek.

#4 Postaw na lokalne produkty

Warto postawić na zakupy lokalnych produktów np. na targu. Po pierwsze znajduje się tam zdecydowanie mniej produktów w opakowaniach z tworzywa sztucznego. Po drugie, wybierając lokalne owoce i warzywa, również dbasz o środowisko, bo nie trzeba ich transportować. Poza tym, takie produkty zwykle kupisz taniej niż w sklepie.

#5 Zrezygnuj z jednorazówek

Nie chodzi tu jedynie o foliowe torby na zakupy, o których już wspomnieliśmy, ale również o zastąpienie jednorazowych ręczników papierowych ściereczką lnianą czy ręcznikiem. Zamiast płatków higienicznych używaj tych wielorazowych. Drugie śniadanie czy obiad do pracy zabieraj w wielorazowych szklanych pojemnikach.

#6 Nie wyrzucaj jedzenia

Polacy marnują bardzo dużo jedzenia. Żeby tego nie robić, warto zrobić nawet ogólną listę zanim pójdziemy na zakupy. Nie kupujmy zbyt wiele, przecież zawsze można na drugi dzień dokupić jakiś produkt. Starajmy się wykorzystywać wszystkie produkty. Przygotujmy sobie 2 śniadanie lub obiad na drugi dzień do pracy, dzięki temu nie będziemy wydawać pieniędzy (gdy poczujemy napadowy głód) na gorszej jakości śmieciowe jedzenie, w dodatku zapakowane w plastik. I pamiętajmy, że nadmiar żywności można zawekować lub przechować w zamrażalniku. A co jeśli zostanie Ci za dużo jedzenia? Poszukaj lokalnej Jadłodzielni i podziel się z tymi, którzy nie mają.

#7 Oszczędzaj wodę

Zacznij od zakręcania wody podczas mycia zębów, mydlenia rąk, czy nakładania szamponu do włosów. Sprawdź też, czy w twoim domu nie ma żadnych kapiących kranów. Zapasy wody pitnej kurczą się w zastraszającym tempie, dlatego warto szanować jej każdy litr.

#8 Kupuj mniej

Na tym polu pewnie większość z nas ma na sumieniu jakieś grzeszki. Zastanów się, czy potrzebna ci jest piąta para dżinsów lub kolejna podobna sukienka. I tak na pewno chodzisz w kilku ulubionych zestawach. Zastanów się, zanim kupisz. Lepiej nabyć jedną lepszej jakości rzecz, niż 10 produktów, które po kilku miesiącach trafią na śmietnik. Jeśli natomiast masz ubrania, w których nie chodzisz, podziel się z tymi, którzy ich mogą potrzebować. Nigdy nie wyrzucaj ubrań i butów, które nie są zniszczone. To samo dotyczy zabawek.

#9 Ogranicz jedzenie mięsa

Jedzenie dużych ilości mięsa nie jest zdrowie, a poza tym hodowla zwierząt w tym celu i jego przygotowanie bardzo negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Wiadomo, że nikt nie stanie się od razu wegetarianinem, ale warto ograniczyć mięso, np. jedząc je tylko w określone dni oraz zmniejszając jego ilość. Dzięki temu nie tylko będziemy eko, ale też z pewnością zaoszczędzimy na zakupach.

#10 Wybierz rower lub spacer

Jeśli tylko masz możliwość, to staraj się do pracy czy na spotkania z przyjaciółki jeździć rowerem. Dla zdrowia dobre będą też spacery zamiast podróży autem, zwłaszcza kiedy sprzyja pogoda. Przy obecnych cenach benzyny, nasz portfel na pewno odetchnie z ulgą 🙂 A jeśli już musimy gdzieś podjechać, wybierzmy komunikację miejską.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments