Myśleliście już o tym jak zadbać o nasze ciało przed zbliżającym się sezonem letnim? Korzystną dla naszego organizmu metodą utraty niechcianych kilogramów będzie na pewno zmiana naszych nawyków żywieniowych. Tylko która dieta będzie tą właściwą?

Obecnie mamy do wyboru wiele diet, które stosowane rygorystycznie przyniosą widoczne efekty. O kilku z nich na pewno już kiedyś słyszeliście. Dziś chcemy przybliżyć Wam te najbardziej popularne.

Dieta śródziemnomorska

Jeśli obiad złożony z ryb i warzyw wydaje się idealnym posiłkiem, być może dieta śródziemnomorska jest dla ciebie odpowiednia. Ta zdrowa dla serca dieta obejmuje podstawowe produkty żywnościowe ludzi w krajach otaczających Morze Śródziemne, takich jak Grecja i Włochy. Bazuje ona na dobrych dla serca tłuszczach (nienasyconych i kwasy tłuszczowe omega-3).

Dieta ta oparta jest na spożywaniu przede wszystkim: całych ziaren zbóż tj. pieczywo i inne produkty zbożowe, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy. Podstawowym źródłem tłuszczu w diecie jest oliwa z oliwek. Dietę charakteryzuje duże spożycie ryb, umiarkowane spożycie białego mięsa oraz jaj oraz małe spożycie mięsa czerwonego. W umiarkowanych ilościach spożywane są przetwory mleczne tj. jogurt, sery. W ilościach umiarkowanych spożywane jest wino, podczas głównych posiłków.

Dieta niskokaloryczna

Liczenie kalorii to dla niektórych prawdziwa obsesja. Już coraz więcej ekspertów wypowiada się, że jest to najlepszy sposób na to, by móc czasem zgrzeszyć, jednak z umiarem. Dieta polega głównie na tym, że możemy jeść wszystko tak, żeby nie przekroczyć wyznaczonej sobie wcześniej liczby kalorii.

Dieta niskokaloryczna w swej najczystszej postaci zakłada ograniczenie kalorii poniżej dobowego zapotrzebowania człowieka o przynajmniej 300-500 kalorii, dzięki czemu osiąga się efekt redukcji nadmiernie zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Założenie jak najbardziej ok, gdyby nie fakt, że liczenie kalorii nie jest taką prostą sprawą, gdyż kaloria kalorii nie jest równa.

Bazą dla naszej diety niskokalorycznej będą produkty, które zawierają niewiele kalorii, jednak objętościowo dadzą poczucie nasycenia. Dodatkowo jeden posiłek w ciągu dnia może składać się z dowolnego, naszego ulubionego składnika, który musi jedynie zmieścić się w wyliczonej nam dobowej liczbie kalorii.

Źródłem diety będą:
  • chude mięsa,
  • chude wędliny,
  • jaja,
  • ryby,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • chudy i półtłusty nabiał,
  • mleko,
  • w mniejszym stopniu inne produkty takie jak orzechy czy zboża.

Do obliczania podstawowego zapotrzebowania kalorycznego służy wzór Harrisa i Benedicta. Pamiętajcie tylko, że nie uwzględnia ono spalonych podczas dodatkowych ćwiczeń kalorii.

  • dla kobiet = 655,0955 + 9,5634 x waga (kg) + 1,8496 x wzrost (cm) – 4,6756 x wiek
  • dla mężczyzn = 66,4730 + 13,7516 x waga (kg) + 5,033 x wzrost (cm) – 6,7550 x wiek

Dieta ketogeniczna

Najprościej rzecz ujmując, dieta ketogeniczna ma na celu przestawienie organizmu z generowania energii poprzez węglowodany na “paliwo” z tłuszczów. Stąd najważniejszą zasadą diety keto jest bardzo niskie spożycie węglowodanów.

Dieta ketogenna ma za zadanie odzwyczaić organizm od glukozy i dostarcza mu minimalną dzienną dawkę. W konsekwencji prowadzi to do zjawiska ketozy. Czym jest ketoza? Jest to taki stan metaboliczny, w którym dochodzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych (tj. kwasu 3-hydroksymasłowego, kwas acetooctowego i acetonu) we krwi. A co to oznacza dla Twojego organizmu? Zaczyna on tworzyć energię z tłuszczów (a dokładnie z ciał ketonowych), w związku z czym dochodzi do jego spalania.

Złym pomysłem jest bazowanie jedynie na tłuszczach zwierzęcych. Zdrowe tłuszcze znajdziemy nie tylko w mięsie i rybach, ale też oliwie z oliwek, oleju lnianym, orzechach, pestkach, nasionach i awokado.

Oczyszczająca dieta sokowa

Dieta sokowa to coraz popularniejsza kuracja odchudzająca i oczyszczająca organizm. Oprócz warzyw i owoców praktycznie nie zapewnia innych składników, przez co z jej stosowaniem wiąże się szereg przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych.

Dieta sokowa jest dietą płynną, polegającą na spożywaniu świeżo przygotowanych napojów z owoców i warzyw. Powstała jako dieta detoks – i tak właśnie powinna być traktowana, ponieważ umożliwia odciążenie układu trawienia przy jednoczesnym wspomaganiu jego funkcji. Nie wymaga liczenia kalorii i gotowania posiłków.

Wśród stosowanych podczas tej diety soków znajdują się te z imbirem, jarmużem, sałatą rzymską, kurkumą, arbuzem, marchewką, burakiem czy mango.

Dieta sokowa należy do bardzo niskokalorycznych (zapewnia do 800 kcal), ew. dostarcza niewiele ponad 1000 kcal. Zawiera głównie węglowodany i praktycznie brak w niej białka i tłuszczu. Z tego powodu nie tylko szkodzi przy dłuższym stosowaniu, ale też zapewnia nietrwałe efekty odchudzania, wynikające głównie z utraty wody i tkanki mięśniowej.

Stosowanie diety sokowej dłużej niż przez kilka dni prowadzi do obniżenia tempa przemiany materii, zwiększając tym samym tendencję do tycia. Dietę sokową najlepiej traktować jako wstęp do wprowadzenia lekkiego jadłospisu, który pomoże utrzymać wagę lub chudnąć dalej.

Dieta zbilansowana

Dieta zrównoważona to taka, która uwzględnia odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych takich jak białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Wpływa to na nasze ogólne samopoczucie, odżywienie naszych mięśni, mózgu oraz sukcesywne przyspieszanie metabolizmu.

Według zaleceń, ilość energii dostarczanej z białek powinna wynosić ok. 20-30%, z tłuszczu 15-25%, a z węglowodanów 45-55%. Przy założeniu, że również będziemy bazować na zapotrzebowaniu kalorycznym wyliczanym ze wzoru wspomnianego w Diecie Niskokalorycznej.

Specjaliści uważają, że najlepsza ilość posiłków w ciągu dnia to 4-5, najczęściej 3 duże i 1-2 mniejsze przekąski. Taki system sprzyja efektywnemu wykorzystaniu energii i składników odżywczych, pomaga zapanować nad głodem, zapobiega przejadaniu się, zapewnia stabilny poziom glukozy i optymalne tempo metabolizmu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments