„(Nie)pewność” to hasło V edycji Światowego Dnia Filozofii, który odbędzie się w czwartek (19 listopada). W wydarzeniu można wziąć udział głównie online – z wyjątkiem akcji bookcrossingowej. W lubelskim programie imprezy znalazło się wiele ciekawych propozycji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W tym roku organizatorzy zapraszają do udziału w inicjatywach, skupionych wokół dwóch haseł: „niepewność” oraz „pewność”. Poprzez różne formy działania postarają się pokazać, jak ważne jest otwarte spojrzenie na świat oraz stawianie pytań, dążących do jego zrozumienia.
– Przyjrzymy się temu, jak poczucie pewności i dyskomfort niepewności rezonują w filozofii. Mamy nadzieję, że zaplanowane rozważania nad (nie)pewnością pozwolą nam chociaż trochę oswoić rzeczywistość – mówi Joanna Jawiczuk z Międzynarodowych Szkół Paderewski, dyrektorka programowa projektu.
Większość wydarzeń odbędzie się w czwartek (19 listopada) z wyjątkiem akcji bookcrossingowej „(Nie)wybieraj książki po okładce”, która potrwa aż do 19 grudnia. W tym czasie każdy może odwiedzić podwórko „Domu Słów” przy ul. Królewskiej 17, znaleźć niebieski domek bookcrossingowy, wybrać jedną z książek i zabrać ze sobą.
– Przy wyborze trzeba będzie zdać się na intuicję, zaryzykować i odkryć uroki niepewności, ponieważ wszystkie książki będą zapakowane w szary papier – wyjaśnia Joanna Jawiczuk. – Zachęcamy do tego, żeby wybraną lekturę rozpakować dopiero w domu i zamienić niepewność w pewność – dodaje.
Wśród propozycji programowych jest także wykład online prof. dr hab. Andrzeja Łukasika
z UMCS na temat filozoficznych konsekwencji współczesnej fizyki, warsztaty rękodzieła, podczas których uczestnicy – w domowym zaciszu – wykonają typograficzne torby z wybranym przez siebie cytatem filozoficznym oraz zajęcia online dla uczniów szkół podstawowych i liceum. Nie zabraknie również dyskusji wokół hasła „(Nie)pewność” podczas Socrates Café oraz Spotkania z Filozofią z udziałem zaproszonych specjalistów z różnych dziedzin.
Na część wydarzeń online wymagane są wcześniejsze zapisy. Szczegóły znajdziecie tutaj. www.dzienfilozofii.pl.
Program
Nie(pewność), godz. 9:00 – Online
Akcja bookcrosingowa: (Nie)wybierajcie książki po okładce, cały dzień – Podwórko Domu Słów (ul. Królewska 17)
Warsztaty z bajką filozoficzną: Czy ja nadal śnię?, godz. 8:00 – 9:30 (grupa 1), godz. 9:50 – 11:20 (grupa 2), godz. 12:40 – 14:10 (grupa 3) – Google Meet (warsztaty zdalne)
Współpraca. Solidarność. Porozumienie. Życie w niepewnych czasach. (warsztaty zdalne), godz. 12:30 – 15:30.
Rękodzieło z filozofią: Jak się czyta Descartes? Hmm.. Myślę, więc jestem!, godz. 8:00 – 20:00, obowiązują zapisy (magdalena.krasucka@tnn.lublin.pl)
Wykład online: Prawda, prawdopodobieństwo, niepewność. Filozoficzne konsekwencje współczesnej fizyki, godz. 13:00 – 14:00, obowiązują zapisy (trposlada@umcs.pl)
Sokrates Cafe: pewność niepewności, spotkanie online na Google Meet, obowiązują zapisy (magdalena.krasucka@tnn.lublin.pl), godz. 18:00 – 19:00
Spotkanie z Filozofią „(Nie)pewność”, godz. 18:00-19:00, dostępne online
Kinozofia:(Nie)pewność w filozofii i filmie pt. „Antropocen: epoka człowieka, dostępne online, Projekcja filmu+ spotkanie dyskusyjne na platformie Zoom, obowiązują zapisy (trposlada@umcs.pl), godz. 17:00-20:00
Fot. Materiały prasowe