W województwie lubelskim jest obecnie 415 punktów szczepień. Na jeden punkt szczepień przypada 30 dawek, wyjątek stanowi ten przy ul. Radziwiłłowskiej, który szczepi 240 osób dziennie przez siedem dni w tygodniu.
Szczepienia w DPS
W Domach Pomocy Społecznej chęć zaszczepienia się zadeklarowało 72,9% osób. Spośród nich zaszczepiono 95,33%, co stanowi 3226 osób. Nie zaszczepiono 158 osób z sześciu DPS, bo nie zostały one zakwalifikowane przez lekarza. Główną tego przyczyną jest aktualne zakażenie COVID-19 lub ognisko w DPS. Gdy pacjenci zostaną wyleczeni będą mogli podejść do szczepienia.
W DPS-ach prywatnych deklarację zaszczepienia wyraziło 65%, w tym 74,21% osób zaszczepiono co stanowi 328 osób.
– Nie ma problemu z dowozem pacjentów do punktów szczepień. Najwięcej problemów było podczas szczepień w domu – zaznacza wojewoda lubelski. W pomoc w dowóz pacjentów włączyła się między innymi straż pożarna, która wykonała 35 transportów przewożąc łącznie 41 osób, Wojska Obrony Terytorialnej wykonały natomiast 6 transportów.
Mobilne punkty szczepień
W środę (28 stycznia) ogłoszono nabór na 4 mobilne punkty szczepień dla pacjentów, którzy ustalili termin szczepienia do 31 marca. W naborze mogą wziąć udział tylko nowe punkty szczepień, które nie mają jeszcze zgłoszonego mobilnego punktu.
– Nie spodziewaliśmy się takiej sytuacji, że te punkty, które się zadeklarowały, że będą mobilne nimi nie są. Wnioski można składać na stronie NFZ do 3 lutego – wyjaśnia Lech Sprawka.
Mobilne punkty szczepień powstaną w 4 miastach: Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. W założeniu mają one obsłużyć w naszym regionie 3500 osób.
W województwie lubelskim obecnie zaszczepiono już 56 716 osób, w tym drugą dawką przyjęło 7615 osób z grupy „0”. Daje to wskaźnik 233 pacjentów na 10 tys. mieszkańców.
Fot. Dominika Polonis/Archwium