Perła – Browary Lubelskie S.A. kupiła dwa respiratory, które trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie oraz do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie.
– Minął rok, odkąd nasza spółka sfinansowała zakup specjalistycznego ambulansu na potrzeby SPOZ w Puławach – mówi Andrzej Rutkowski, dyrektor generalny Perła – Browary Lubelskie S.A. – Niestety, sytuacja epidemiczna wciąż jest bardzo poważna. Coraz więcej zakażonych wymaga hospitalizacji, rośnie też liczba pacjentów w najcięższym stanie, którzy nie mogą oddychać bez pomocy respiratora.
Ze względu na trudną sytuację epidemiczną w kraju oraz potrzebę niezwłocznego użycia specjalistycznego sprzętu firma zdecydowała się zrezygnować z oficjalnego przekazania sprzętu i od razu po zakupie bezpośrednio dostarczyła respiratory placówkom.
– Oba urządzenia z magazynu dystrybutora pojechały bezpośrednio na oddziały szpitalne. Dzięki temu mogły zostać natychmiast użyte do wspomagania oddechu osób, których zaatakowane koronawirusem płuca nie funkcjonują prawidłowo – podkreśla dyrektor Andrzej Rutkowski.
Otrzymany od Perły respirator kliniczny Hamilton-C3 z napędem turbinowym to sprzęt zaprojektowany do wentylowania pacjentów dorosłych oraz dzieci, który automatycznie dopasowuje potrzeby tlenowe do zmian wydolności oddechowej pacjenta
– Szczególnie teraz, gdy dotarła do nas kolejna fala wzrostu zakażeń, do szpitala zgłaszają się ludzie w bardzo ciężkiej kondycji oddechowej. W takich przypadkach niezbędne jest jak najszybsze wsparcie ich specjalistycznym sprzętem, takim jak respirator – mówi lek. med. Dariusz Gałecki, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie. – Dziękujemy za wsparcie, zaangażowanie i bezinteresowną pomoc w okresie pandemii.
Zakup respiratorów to kolejna w okresie pandemii inicjatywa Browaru Perła służąca mieszkańcom Lublina i regionu. W marcu ubiegłego roku firma sfinansowała zakup specjalistycznego ambulansu na potrzeby Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach. Ten szpital jako jedyny w województwie lubelskim był w tamtym czasie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny i włączony do sieci placówek, które objęły opieką pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem oraz chorych na COVID-19.
– Oprócz wspomnianego sfinansowania ambulansu dla szpitala w Puławach wspieraliśmy różnymi działaniami pracowników służby zdrowia i wolontariuszy walczących z epidemią, a także honorowych dawców krwi. Ponadto dwukrotnie, przed świętami Bożego Narodzenia i ostatnią Wielkanocą, wspomogliśmy seniorów i osoby w trudnej sytuacji materialnej, podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Udzieliliśmy też znaczącej pomocy współpracującym z nami właścicielom lokali gastronomicznych, zwracając pieniądze za niesprzedane przez nich w wyniku lockdownu beczki piwa – przypomniał dyr. Andrzej Rutkowski.
Fot. Perła – Browary Lubelskie S.A.