Przed nami IV edycja Festiwalu Renesansu w Lublinie. W tym roku trwać będzie od 18 do 20 czerwca i odbędzie się nie tylko w przestrzeni miasta, ale i w lubelskim muzeum. Motywem przewodnim festiwalu jest w tym roku maska-rada.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się stacjonarnie. – Nowością jest miejsce festiwalu, bo będzie on usytuowany w przestrzeniach Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, czyli oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie, a także w przestrzeniach przed tym muzeum (na placu Litewskim) i na balkonie muzealnym – wyjaśnia Małgorzata Wojcieszuk, organizator festiwalu. – Zaplanowane są spektakle plenerowe, koncerty balkonowe i spektakle we wnętrzach pałacu Lubomirskich. Jeśli sytuacja pandemiczna nie pozwoli nam realizować festiwalu offline wówczas jesteśmy przygotowani, by festiwal przenieść do sieci – zaznacza.

Motywem przewodnim jest maska-rada, lecz jest dość przewrotny. – Chcemy odczarować „maskę”, by nie kojarzyła nam się tylko z maseczką chirurgiczną, lecz przede wszystkim była wyznacznikiem zabawy jak w kulturze dawnych wieków. Pierwszego dnia festiwalu, 18 czerwca, odbędzie się wernisaż Maski komedii dell’arte. Z wystawą swoich masek przyjedzie do nas Jonatan Frohlich, który jest twórcą skórzanych masek charakterystycznych dla komedii dell arte – zdradza organizatorka. – Ma swoją pracownię masek w Krakowie, jest współtwórcą Trupy Komedianci, jedynego profesjonalnego w Polsce teatru komedii dell arte. Jest także współorganizatorem Dni Komedii dell arte w Krakowie. Maski pojawią się w spektaklach, które zaprezentuje nam Trupa Komedianci ostatniego dnia festiwalu. Będzie także wykład na temat historii maski karnawałowej a także spektakle, gdzie pojawią się maski renesansowe – podkreśla.

Oprócz wystawy masek, wykładów tematycznych i spacerów odbędą się warsztaty taneczne, między innymi tańców renesansowych, by przygotować się do balu-potańcówki, który odbędzie się 19 czerwca we wnętrzach pałacu Lubomirskim.

– Zachęcamy do stylizacji renesansowych i ubrania masek karnawałowych, ponieważ będzie to „Maskarada”. Na balkonie pałacowym odbędą się koncerty m.in zespołu Fleurdelis z Warszawy, Szelindek z Węgier i La Folia z Lublina. Przed pałacem odbędą się spektakle plenerowe m.in „Szachy” na podstawie dzieła J. Kochanowskiego w wykonaniu tancerzy Zespołu Tańca Dawnego “Belriguardo” i absolwentów zespołu działających w Fundacji Belriguardo – podkreśla.

Będą też pokazy Sbandieratori, a także warsztaty muzyczne w przestrzeni placu Litewskiego. To jednak tylko część przygotowanych atrakcji, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy. Organizatorzy pokładają również nadzieje, że stacjonarnie uda się zorganizować warsztaty tańca dawnego.

– Jeśli sytuacja pandemiczna nam na nie nie pozwoli wówczas zorganizujemy je online. Planujemy także warsztaty tradycyjnych tańców egipskich, ponieważ przyjedzie do nas znakomity tancerz z Aleksandrii. Członkowie fundacji w lutym tego roku byli w Aleksandrii i Kairze, gdzie nawiązali współpracę z tamtejszym nauczycielem tańca. Dlaczego tańce egipskie? O tym opowiemy bliżej terminu festiwalu – podsumowuje.

Fot. Dominika Polonis/Archwium

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments