Znamy szczegółowy program tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie trwać będzie od soboty (18 września) do piątku (24 września). W programie znalazły się między innymi koncerty, pokaz fontann i piknik naukowy.

Tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki będzie już 17., podczas której będzie można zgłębiać wiedzę na temat fizyki, geografii, przyrody, kultury, muzyki i chemii.

– Poprzez ten festiwal wpisujemy się w czołówkę wyścigu promocji nauki w kraju. LFN co roku organizuje pięć największych publicznych lubelskich uczelni, miasto oraz za każdym razem włącza się w to szereg instytucji naukowo-badawczych – podkreśla prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Program jest bardzo bogaty, a hasłem tegorocznej edycji jest „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Organizatorzy podejmują działania zmierzające do umiędzynarodowienia dotychczasowej formuły festiwalu, a także chcą pokazać, że odkrywanie świata nauki niesie ze sobą dużo radości.

– Mam nadzieję, że w przyszłych latach oferta będzie jeszcze ciekawsza, choć już teraz naprawdę mamy się czym pochwalić. Stawiamy na popularyzację nauki, która nie zna granic. Ten element zawarty jest w haśle przewodnim – dodaje rektor UMCS.

Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą promującą naukę na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych, a ze względu na liczbę uczestników znajduje się w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa festiwal odbędzie się w formule hybrydowej. Część wydarzeń zorganizowana zostanie online, a pozostałe w formie tradycyjnej odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Lubelski Piknik Naukowy

Lubelski Piknik Naukowy odbędzie się na placu Teatralnym przed CSK w niedzielę (19 września). Trwać będzie od godziny 10 do 16. Zgodnie z jego tradycją zrealizowane zostaną projekty upowszechniające naukę, a także różnorodny program artystyczny, na który złożą się występy taneczne (między innymi zespoły ludowe i Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej “Gamza”), teatralne (m.in. Teatru ITP z KUL) i chórów akademickich (m.in. Akademickiego Chóru Dziecięcego “Pueri Nostri”).

Podczas pikniku podjęta zostanie również próba pobicia rekordu Polski na największy SLIME. SLIME to polimer alkoholu poliwinylowego usieciowany jonami boranowymi.

W trakcie LPN uczestnikom zostanie również rozdana maskotka Pikniku, czyli koziołek zawarty w herbie Lublina. Maskotka została wyprodukowana w nakładzie tysiąca sztuk przez Polską Fabrykę Zabawek Pluszowych “Kolor Plusz” z Koszalina. Koziołek ubrany jest w kitel naukowca, na którym widnieje logotyp festiwalu.

Nauka bez granic

W poniedziałek (20 września) będziemy gościć prof. Roberta Hubera, niemieckiego biochemika i laureata Nagrody Nobla z chemii z 1988 roku. Wydarzenie odbędzie się w Chatce Żaka.

We wtorek (21 września) odbędzie się wykład wybitnego polskiego językoznawczy prof. Jerzego Bralczyka. Po wykładzie odbędzie się rozmowa z gościem, którą poprowadzi ks. dr Rafał Pastwa. Wydarzenie odbędzie się w Chatce Żaka.

W środę (22 września) odbędzie się spotkanie z Dawidem Łasińskim, w którym wziąć udział będziemy w dużej sali widowiskowej Chatki Żaka.

W czwartek (23 września) Lublin odwiedzi prof. Charles H. Bennet, amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania zaskakujących powiązań fizyki kwantowej z informacją. Wydarzenie odbędzie się w Chatce Żaka.

Program (wybrane wydarzenia)

Sobota (18 września) – Uroczyste rozpoczęcie festiwalu, koncert orkiestry Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie, godz. 18:00, Chatka Żaka

Sobota (18 września) – Okolicznościowy pokaz fontann, godz. 21:00, plac Litewski w Lublinie, wstęp wolny

Niedziela (19 września) – Lubelski Piknik Naukowy, godz. 10:00 – 16:00, Plac Teatralny, wstęp wolny

Poniedziałek (20 września) – Premiera filmu „Kolekcja”, godz. 15:00, Chatka Żaka

Wtorek (21 września) – Przegląd filmowy „Demiurgowie i odkrywcy”, godz. 10:00 – 17:00, Chatka Żaka

Środa (22 września) – Spotkanie z Dawidem Łasińskim, twórcą kanału Pan Belfer, godz. ACKiM Chatka Żaka

Środa (22 września) – Aleja Lubelskiej Nauki, godz. 20:00, plac Marii Curie-Skłodowskiej

Piątek (24 września) – Uroczyste zakończenie festiwalu, godz. 18:00 , Chatka Żaka

Szczegółowy program tutaj 

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments