Muzeum Narodowe w Lublinie solidaryzuje się z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Tych, którzy zdecydowali się zostać w Lublinie zaprasza na zajęcia edukacyjne z tłumaczeniem na język ukraiński, a także na bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych w tej instytucji.

Muzeum Narodowe zaprasza uchodźców na zajęcia edukacyjne dla dzieci, jak i bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i terminowych w swojej siedzibie. – Mamy bezpłatne wejścia dla wszystkich obywateli Ukrainy. Wydarzenia i warsztaty organizowane są dla dzieci w różnym wieku. Prowadzone będą w języku ukraińskim. Coraz więcej wolontariuszy zgłasza się do nas, którzy tym językiem się posługują – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Maksymalnie może wziąć w nich udział jednocześnie 20 osób. Warsztaty trwają 1,5 godziny. Zbiórka uczestników przewidziana jest w holu głównym muzeum. Na zajęcia obowiązuje rejestracja na stronie instytucji kultury.

– Chcemy pomagać i zrobić tyle, ile nasza instytucja może zrobić w tej sytuacji, chociażby żeby zająć czymś dzieci, które przyjechały z Ukrainy. Od kilku dni mamy bardzo duże zainteresowanie taką formą spędzania czasu i bardzo do tego zachęcamy – dodaje Katarzyna Mieczkowska.

Na pomoc Ukrainie

Dodatkowo, w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej (Pałac Lubomirskich, plac Litewski 3), czyli w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w ramach akcji Na pomoc Ukrainie! Prowadzona jest zbiórka darów rzeczowych dla uchodźców.

Akcja prowadzona jest we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Wolontariuszy można zastać w pałacu Lubomirskich od godziny 10 do 18 od poniedziałku do niedzieli. Zbierane są środki opatrunkowe: zwłaszcza na zranienia i oparzenia, koce termiczne, gazy jałowe, chusty opatrunkowe, rękawiczki jednorazowe, opaski uciskowe.

Przynosić można również nowe koce i śpiwory, kosmetyki, chemię (minimum 3 miesiące przydatności), a także żywność długoterminową. Punkt nie zbiera odzieży.

Program na marzec

16 marca (środa), godz. 12:00 – Rodzinne zwiedzanie Muzeum

17 marca (czwartek), godz. 11:00 – Wycinka ludowa (warsztaty rodzinne)

22 marca (wtorek), godz. 11:00 – Królowie na zamku (warsztaty rodzinne)

23 marca (środa), godz. 12:00 – Rodzinne zwiedzanie muzeum

24 marca (czwartek), godz. 11:00 – Archeologiczne dzieje wzgórza zamkowego

29 marca (wtorek), godz. 11:00 – Ludowe instrumenty muzyczne (warsztaty rodzinne)

30 marca (środa), godz. 12:00 – Rodzinne zwiedzanie muzeum

31 marca (czwartek), godz. 12:00 – Archeologiczne dzieje wzgórza zamkowego

Fot. Dominika Polonis

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments