Agrest jest wyjątkowym owocem, dlatego warto z niego przygotować różnorodne przetwory i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Niezmiernie interesujące są surowe galaretki z agrestu, które mają wyborny aromat i smak, bez porównania ciekawszy, od tradycyjnych gotowanych galaretek. Można je wykorzystać do kremów, sosów oraz do ozdoby ciast. Doskonałe do wypieków są również marmolady oraz dżemy z agrestu, które wspaniale smakują zwłaszcza z drożdżowymi ciastami.
Galaretka surowa z agrestu
Składniki:
2 kg agrestu
3 kg cukru
Przygotowanie:
Agrest opłukać pod bieżącą wodą, przebrać, usunąć szypułki. Przełożyć do miski i zmiażdżyć owoce drewnianym tłuczkiem, przetrzeć przez sitko. Przetarty agrest przełożyć do wyparzonej makutry, dodawać porcjami cukier i ucierać tak długo, aż cukier się rozpuści.
Małe słoiczki wyparzyć i wysuszyć. Przygotować kółeczka wycięte z pergaminu (o średnicy wieczek słoiczków).
Kiedy galaretka wyraźnie zgęstnieje, przełożyć ją do słoiczków, na wierzchu każdego włożyć kółko pergaminu nasączonego spirytusem, szczelnie zamknąć. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Marmolada z agrestu
Składniki:
2 kg agrestu
1 kg cukru
kawałek skórki z cytryny
Przygotowanie:
Agrest opłukać pod bieżącą wodą, przebrać, usunąć szypułki. Przygotować rondel o grubym dnie, wsypać owoce, zalać niewielką ilością wody, dusić na małym ogniu, aż owoce się rozgotują.
Dodać cukier, skórkę cytrynową, gotować, aż marmolada zgęstnieje. Przygotować słoiki, wyparzając je i osuszając. Wyjąć skórkę cytrynową. Wrzącą marmoladę przełożyć do słoików, szczelnie zamknąć.
Dżem z agrestu
Składniki:
2 kg agrestu
1,2 kg cukru
1 szklanka wody
Przygotowanie:
Zebrać duże, zielone owoce agrestu, obciąć ogonki i od tej samej strony naciąć każdą jagodę na cztery części (uważając, by nie nacinać do końca). Delikatnie wyjąć pestki.
Do rondla wsypać cukier, dodać wodę i ugotować syrop, często szumować. Do gorącego syropu dodać agrest i gotować na małym ogniu, usuwając pianę i często delikatnie mieszając, aż agrest zrobi się miękki i przezroczysty.
Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.