Uniwersytet Medyczny w Lublinie podsumował program badań przesiewowych u dzieci. Celem projektu pn. „Dobrze widzieć” było przeprowadzenie w wybranych szkołach podstawowych naszego regionu nieinwazyjnych, przesiewowych badań okulistycznych, które pozwoliły szybko ustalić ewentualne ryzyko występowania zmian patologicznych narządu wzroku.

Podczas pierwszej edycji programu przebadano 1052 dzieci: 359 w gminach wiejskich, a także 695 w gminach miejskich. Programem zostali objęci uczniowie klas 1-3 w 10 szkołach w regionie.

– To program, którego wagę trudno przecenić, bo ma bardzo istotne znaczenie dla tych, którzy w szkole są najważniejsi, czyli dla uczniów, ale też dla ich rodziców – mówi Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – Lista chętnych szkół, które zgłosiły się do udziału w projekcie znacznie przekroczyła możliwości tego projektu .

Propozycja przesiewowego badania wzroku przypadła na czas pandemii, gdzie młodzież w dużej mierze była narażona na pogorszenie się wzroku ze względu na zdalną naukę. – Jako Uniwersytet Medyczny chcemy leczyć, ale też zajmować się identyfikacją wczesnych objawów chorób. Badania przesiewowe prowadziła nasza Klinika Okulistyki – zaznacza prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Mamy bardzo dobry zespół z międzynarodowym wykształceniem, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy wykonywać badania na bardzo dużej populacji – dodaje.

Gdy dzieci otrzymują wyniki badań, w zależności od ich rezultatu są kierowane do okulisty albo z poważniejszymi schorzeniami do Kliniki Okulistyki. – Badania objęły dzieci w szkołach w Lublinie, ale i regionie. Mamy dowody na to, że znacznie zwiększył się odsetek osób cierpiących na wady refrakcji, ale i schorzeń oczu u dzieci. Odnotowaliśmy nadwzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność. Około 10 procent dzieci wykazywało uszczerbek i obniżenie funkcji wzroku w postaci niedowidzenia. To są zatrważające dane – informuje prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, prorektor ds. umiędzynarodowienia cyfryzacji i promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Tak duże zainteresowanie programem w placówkach oświatowych w województwie lubelskim spowodowało, że powstanie jego druga edycja. Rozpocznie się ona w nowym roku szkolnym i będzie finansowana z funduszy rządowych.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments