Lublin, jako jedno z siedmiu miast w Polsce, zdobył tytuł „Samorządu Przyjaznego Rodzinom”. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w środę (18 stycznia) podczas Gali Finałowej w Warszawie.
Gala zakończyła dwuletni proces Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinom realizowany przez Ogólnopolski Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz Europejską Konfederację Dużych Rodzin. Pierwszą edycję opracowanego i wdrożonego programu wsparło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
– Ostatnie lata w Lublinie to czas intensywnego rozwoju i wdrażania nowych usług dedykowanych rodzinom. Do realizowanej polityki rodzinnej podchodzimy kompleksowo. Oznacza to, że oferta usług społecznych jest tak projektowana i konstruowana, aby mogła być dostępna dla mieszkańców na różnych etapach ich życia i w różnych wymiarach funkcjonowania. Przy jej tworzeniu uwzględniamy również aktualne wyzwania demograficzne, kulturowe i gospodarcze – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – To jeden z najbardziej cenionych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego za osiągnięcia w dziedzinie polityki społecznej i ogromne wyróżnienie.
Ogólnopolski Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” analizując rozwiązania funkcjonujące w innych krajach Unii Europejskiej przygotował program Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinie. Projekt zakłada wyróżnienie gmin, które realnie zaangażowane są w realizację polityki prorodzinnej, opartej na lokalnej diagnozie społecznej rodzin, prowadzonej w perspektywie długofalowej. Celem szczegółowym jest także rozpowszechnienie idei podnoszenia jakości stanowionej polityki rodzinnej. W roku 2020 przeprowadzono pilotaż, w którym wzięły udział trzy różne pod względem wielkości gminy. Miasto Lublin przystąpiło do procesu Certyfikacji w roku 2021.
– Aplikacja Lublina to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów i analiz naszych działań, które koncentrują się na stwarzaniu jak najlepszych warunków dla funkcjonowania lubelskich rodzin. Od lat dbamy o to, aby realizowane programy zachęcały rodziny do aktywnego udziału w życiu miasta, promowały je, wspierały ich różnorodność i łączyły – podkreśla Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.
Lublin znalazł się wśród siedmiu samorządów, które ukończyły proces certyfikacji polskiej. Są to: Szczecin, Grodzisk Mazowiecki, Lubochnia oraz Gdynia, Tomaszów Mazowiecki i Trzebnica. Polska Certyfikacja Samorządów Przyjaznych Rodzinie została automatycznie włączona do Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinom.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin