Przed nami kolejna Noc Muzeów. W tym roku przypada ona na sobotę (18 maja). To właśnie w ten dzień będzie można zwiedzić bezpłatnie muzea oraz instytucje kultury w Lublinie i w regionie. Sprawdźcie, gdzie warto pójść i co zobaczyć.

* Wieża Trynitarska

W sobotę od godz. 18:00 będzie można wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu Wieży Trynitarskiej z przewodnikiem. Każda grupa może liczyć maksymalnie 50 osób. Decyduje kolejność przybycia. Zwiedzanie zaplanowano na godz. 18:00, 19:30, 21:00 i 22:00.

„Światło Miłosza: Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków” to coroczna akcja Stowarzyszenia Anthill pod nazwą „Lublin z literaturą”. Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się pod naszym patronatem.– W ramach wydarzenia, w Noc Muzeów (18 maja, sobota), zapraszamy na pokaz iluminacji na Wieży Trynitarskiej w Lublinie, gdzie przy akompaniamencie muzycznym odczytane zostaną dzieła Czesława Miłosza – zachęcają organizatorzy. Tego dnia na odbiorców czekają trzy pokazy iluminacji wraz z czytaniem literatury – o godzinie: 20:50; 21:30; 21:50.

* Muzeum Narodowe w Lublinie – Zamek Lubelski

Kolejną lokalizacją, którą niewątpliwie należy odwiedzić podczas Nocy Muzeów jest Muzeum Narodowe w Lublinie. Bramy Zamku Lubelskiego, oddziały miejscowe i zamiejscowe Muzeum ponownie otwarte zostaną nocą.

Zamek Lubelski można zwiedzać w godz. 18:00-24:00, z czego ostatnie wejście zaplanowane jest na godz. 23:00.

PROGRAM:

18.00 – 23.00 – oprowadzania z przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej | wstęp wolny, wejście od dziedzińca.

18.00 – 21.00 – warsztaty i animacje dla dzieci | sala edukacyjna

Na najmłodszych będą czekały kolorowanki i zagadki oraz stanowiska, przy których będzie można ozdabiać lunule i tworzyć wycinanki.

19.30 – projekcja filmów z cyklu “Dzieła utracone”: DIANA | reż. Agnieszka Trzos | 20’04” (Jean A. Houdona); GITARA | reż. Agnieszka Trzos | 23’26” (Pablo Picasso); AUTOPORTRET | reż. Agnieszka Trzos | 21’47” (Jacek Malczewski); PORTRET MĘŻCZYZNY | reż. Agnieszka Trzos | 28’14” (Krzysztof Lubieniecki)

18.00 – 24.00 – pokaz pasteli Witkacego z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie.

PROGRAM w Muzeum Józefa Czechowicza:

Godziny otwarcia: 18.00-21.00.

19.00 – koncert Łukasza Jemioły „Na ulicy Złotej pod trójką”, patio Muzeum Józefa Czechowicza.

* Muzeum Narodowe w Lublinie – Muzeum Historii Miasta Lublina

Godziny otwarcia: 18.00-21.00.

„Miasto w ruinie”. Wystawa fotografii Ludwika Hartwiga

Wystawa to fotograficzny obraz zbombardowanego 9 września 1939 roku Lublina. Tragiczny stan miasta utrwalił w obiektywie znany fotografik i portrecista lubelski. Prezentowany na wystawie fragment tego unikalnego fotoreportażu to nie tylko dokonany bezpośrednio po nalotach zapis zniszczeń. Przede wszystkim jest to sugestywny obraz bezradności ludzi stojących na zgliszczach swych domów oraz mierzących się z grozą pierwszych dni wojny.

Wystawa powstała w ramach pierwszej edycji Wschodniego Festiwalu Fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.

* Muzeum Narodowe w Lublinie – Dworek Wincentego Pola

Godziny otwarcia: 18.00-21.00

Po trwających kilka lat pracach remontowych ponownie otwierają się drzwi znajdującego się w dzielnicy Kalinowszczyzna Dworku Wincentego Pola. Odnowione wnętrza muzeum udostępnione zostaną po raz pierwszy właśnie podczas Nocy Muzeów.

* Muzeum Narodowe w Lublinie – Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”

Godziny otwarcia: 18.00-21.00

18.00, 19.00 i 20.00 – oprowadzania kuratorskie po ekspozycjach stałych oraz po wystawie czasowej “Kody Pamięci więźniów Zamku Lubelskiego”. Oprowadzaniom będą towarzyszyć pokazy filmu dotyczącego historii aresztu gestapo “Pod Zegarem”, historii więzienia na Zamku oraz pokaz filmu “Króliki z Ravensbruck” nakręconego przez twórców kanału internetowego Okupowana Polska.

* Muzeum Wsi Lubelskiej

BRAK MIEJSC

Wzorem lat ubiegłych, także w tym roku Muzeum Wsi Lubelskiej dołącza do Nocy Muzeów. W sobotę o godz. 19:00 zaprasza chętne osoby na niestandardowe zwiedzanie wybranych ekspozycji, które ożyją wieczorem. Podczas wieczornej wędrówki po wsi, miasteczku i dworze, będzie można spotkać postacie jak z dawnych lat. Uczestnicy przeniosą się w czasie nie tylko dzięki muzealnym wnętrzom, ale również opowieściom, dźwiękom, a także zapachom i smakom im towarzyszącym.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Od godziny 18:00 do 22:00 pałacowe wnętrza będzie można zwiedzać swobodnie, bez limitów czasowych. W salonach pojawią się damy ubrane w stroje minionych epok, które przywrócą atmosferę dawnych czasów.

Wieczorna wizyta w Kozłówce będzie również okazją do obejrzenia nowych przestrzeni w oficynach, teatralni i dawnej stajni. Na nocnych Gości będzie czekała wystawa „Rodzinny Album”, z dawnymi aparatami fotograficznymi oraz akcesoriami służącymi do wykonywania zdjęć, a zaglądając do fotoplastykonu, będzie można obejrzeć zabytkowe fotografie ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego. Wystawa czasowa „Ordynat i jego dzieło” zobrazuje funkcjonowanie ordynacji jako dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Ekspozycja „Lapidarium” przybliży działanie dawnej siedziby arystokratycznej. W dawnej Stajni druga odsłona zbiorów sztuki socrealistycznej z aplikacjami i multimedialnymi prezentacjami materiałów archiwalnych ukazuje dorobek artystów po roku 1945. W trakcie Nocy Muzeów będzie można odwiedzić również Kaplicę pałacową z Pokojem Księdza Stefana Wyszyńskiego.

Dodatkową atrakcją wieczoru będzie pokaz kręconego w Kozłówce filmu “Pan Samochodzik i niesamowity dwór” (1986). Seanse odbędą się w sali na piętrze Teatralni o godz. 18:00 i 20:00. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki wydawane będą przed każdym seansem. Wstęp wolny!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments