W centrum miasta pojawiły się już nowe kompozycje kwiatowe. Do kaskadowych kwietników przy Bramie Krakowskiej trafiło ponad 400 petunii, zaś na kwietne rabaty w parkach miejskich ponad 7,5 tys. innych roślin jednorocznych.
– W tym roku na placu Łokietka postawiliśmy na supertunie, czyli odmianę idealną do trudniejszych warunków atmosferycznych i szybko odwdzięczającą się piękną kaskadą kwiatów kwitnących do późnej jesieni. Kompozycje w nowej odsłonie widoczne są już w przestrzeni miasta i będą cieszyć mieszkańców i turystów w rozpoczynający się długi weekend. Pozostałe aranżacje na skwerach i w parkach powinny pojawić się w ciągu tygodnia – mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Do konstrukcji kwietnikowych w centrum miasta trafiły dwie różowo-fioletowe odmiany petunii kaskadowej – Supertunia Vista Bubblegum oraz Supertunia Vista Jazzberry. Obecnie kończy się także obsada kwietników na pl. Litewskim i na pl. Krąpca, zaś w Ogrodzie Saskim oraz Parku Bronowickim nowe rośliny pojawią się w przyszłym tygodniu. Trafi tam łącznie 7,5 tys. sadzonek: 900 żeniszków, 5000 begonii stale kwitnącej w kolorach białych i czerwonym oraz 1600 aksamitek. Letnie aranżacje pozostaną do połowy jesieni, kiedy zastąpią je na zimę bratki.
Lublin dekorują też łąki kwietne, w tym roku przede wszystkim naturalne, których szczyt kwitnienia przypadnie w wakacje. W tym roku powstała nowa łąka kwietna przy al. Witosa w okolicy ul. Przyjaźni o pow. 422 m2. Ponadto kwitną łąki kwietne wieloletnie założone w ubiegłych latach na rondzie Mokrskiego, w pasie środkowym ul. Jana Pawła II (przy rondzie NSZ i rondzie ZWiN) oraz w pasie środkowym ul. Głębokiej. Łąki kwietne stanowią mieszanki roślin jednorocznych i dwuletnich, które zapewniają długie kwitnienie, takich m.in. jak chabry, rumianki, szałwie, len, gorczyca, złocienie czy czarnuszki.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin