W nocy z soboty na niedzielę warto odwiedzić lubelskie muzea i instytucje kultury. Tym bardziej, że podczas Nocy Muzeów wszystkie atrakcje są gratis!

Muzeum Lubelskie – Zamek Lubelski

W Noc Muzeów na Zamku Lubelskim będziemy mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach; od koncertu muzyki dawnej, poprzez wycieczki z przewodnikami po Kaplicy Trójcy Świętej i pokazy historycznej żonglerki flagami, aż po umiejscowioną na wzgórzu Zamkowym wystawę pojazdów używanych w II Korpusie gen. W. Andersa. Nie zabraknie również rodzinnych warsztatów robienia witraży, czasowych wystaw i spektaklu żywych posągów na dziedzińcu zamkowym.

Muzeum Lubelskie – Dworek Wincentego Pola

Tu uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę rzemiosła artystycznego, prezentację minerałów, pokaz „Broń strzelecka i myśliwska w historii dworu polskiego”, a także pokaz zdjęć i recytacji „Leśmianowskie impresje”. Dla miłośników i pasjonatów astronomii muzeum przygotowało obserwację nocnego nieba poprzez teleskop wspartą opowieściami o meteorach i meteorytach.

Muzeum Lubelskie – Muzeum Józefa Czechowicza

W literackiej filii poświęconej poecie będziemy mogli podziwiać wystawy stałe oraz dwie wystawy czasowe: wystawę fotograficzną „Podwójne Spojrzenie” oraz „Ślady bytności. Malarstwo Magdaleny Spasowicz”.

Muzeum Lubelskie – Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Organizatorzy zaproponowali spotkanie w Celi Poetów, które poświęcone będzie Grażynie Chrostowskiej, lubelskiej poetce pokolenia Kolumbów, która zginęła w niemieckim obozie Ravensbruck. O godzinie 19 uczestnicy zobaczą film poświęcony poetce, a później będą mogli wziąć udział w słowno-muzycznej opowieści opartej na wierszach Grażyny Chrostowskiej.

Więcej informacji na stronie Muzeum Lubelskiego.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Uczestnictwo placówki w Nocy Muzeów odbędzie się w formie Drzwi Otwartych i startuje już od godziny 10. Organizatorzy zaprezentują nam techniki oraz metody konserwatorskie. Nie zabraknie też wystaw z najciekawszymi zbiorami Muzeum – dokumentami, fotografiami oraz listami więźniów. Wystawom będzie towarzyszyć również kiermasz książek muzealnych.

Więcej informacji na stronie Państwowego Muzeum na Majdanku.

Galeria Labirynt

W tę wyjątkową kulturalną noc Galeria przygotowała wystawy oraz wydarzenia specjalne. O godz. 19 dla zorganizowane będą warsztaty edukacyjne dzieci pt.: Wieczorynka, czyli jak Galeria wygląda nocą. Dla dorosłych również zostanie zorganizowane zwiedzanie wystaw z latarkami. Warsztaty dla dzieci oraz część wystaw będzie tłumaczona na polski język migowy.

Więcej informacji na stronie Galerii Labirynt.

Galeria Biała

Galeria Biała przygotowała wystawę MARZENIA (WIO)SENNE, której inspiracją była twórczość podlaskiego malarza z lat 70. Iłariona Daniluka. Ekspozycja oparta została o dzieła oparte o wyobrażenia i wytwory fantazji oraz psychiki ludzkiej.

Więcej informacji na stronie Galerii.

Ogród Botaniczny UMCS

Spotkanie w ogrodzie rozpocznie się o godz. 17. Organizatorzy zaserwują nam spacer ukwieconymi alejkami, poprzedzony rozmową o mikroskopijnym świecie roślin w Dworku Kościuszków.

Więcej informacji na stronie Ogrodu UMCS.

Centrum Spotkania Kultur

W CSK od godziny 19 będzie się odbywać oprowadzanie tematyczne po wystawie „Opera Fashion”, na której znalazły się kostiumy z kolekcji Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Wśród nich uczestnicy odbędą podróż przez świat mody, która towarzyszyła wybitnym reżyserom teatralnym.

Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Spotkania Kultur.

Muzeum KUL

Noc Muzeów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się pod znakiem wystaw: jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – Marii Chomentowskiej oraz dzieł malarskich i rzeźb polskiej sztuki XIX i XX wieku autorstwa ponad czterdziestu artystów. Muzeum zorganizowało również oprowadzanie kuratorskie z opowieściami o artystach, które rozpocznie się o godzinie 20.

Wszystkie informacje na stronie Muzeum KUL.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Lubelski skansen zorganizował nocny spacer po nastrojowej wsi urozmaicony o wspomnienia dawnych przesądów i zabobonów. W otoczeniu dawnych urokliwych chat uczestnicy usłyszą o dawnych upiorach, czartach i czarownicach. Na Nocne Bajanie obowiązuje rezerwacja miejsc.

Więcej informacji na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments