Niedziela bez handlu (kalendarz niedziel handlowych)

0
4092

W najbliższą niedzielę sklepy będą zamknięte. Sprawdźcie, kiedy przypadają kolejne dni bez handlu w 2018 roku.

Ustawa o nowej organizacji handlu w niedziele weszła w życie w marcu 2018 roku. Do końca obecnego roku centra handlowe będą otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak w praktyce wygląda to inaczej.

Np. w kwietniu pierwsza niedziela przypadła w Wielkanoc i sklepy były zamknięte. Skutkowało to tym, że z pięciu kwietniowych niedziel, tylko w ostatnią z nich można było zrobić zakupy w centrum handlowym.

Jest to dopiero początek zmian zachodzących w Polsce. W tym roku przypada 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. W przyszłym roku prawo zaostrzy się i tylko w ostatnią niedzielę miesiąca będziemy mogli robić zakupy, zaś od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywać we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w całym roku.

Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Ustawa przewiduje ponad 30 wyjątków. Zakupy zrobimy w małych sklepach osiedlonych, w których sprzedaż będzie prowadzona przez jego właściciela. Nie musimy się więc obawiać, że gdy odwiedzą nas goście, a nam zabraknie cukru do kawy, zastaniemy zmuszeni do pożyczania od sąsiadów. W niedziele z zakazem handlu mogą być również czynne piekarnie, cukiernie, kawiarnie, lodziarnie, czy kwiaciarnie, a także apteki, czy stacje benzynowe. Zakaz nie obejmuje również sprzedaży internetowej.

Infografika: Barbara Zając

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments